A Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában tavasszal megjelent Árnyak lapjain Pléh Csaba saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól is portrékat rajzol. Saját meghatározása szerint „szubjektív, esszéisztikus tudománytörténetet” ír, de a tudomány története mellett egy kiváló tudós páratlan, a bányász ősöktől a Magyar Tudományos Akadémiáig vezető életútját is bemutatja. Recenziónkban a következőket írtuk róla: „a kötetben nemcsak a Pléh Csaba számára fontos árnyak, de ő maga is alakot ölt minden dilemmájával, sokoldalúságával, erényeivel és hibáival, élő ellentmondásaival együtt. Azonban, ha csak egyetlen tulajdonságot lehetne kiemelni róla a könyv elolvasása után, akkor egész biztosan a soha el nem fogyó kíváncsisága lenne az.”
A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.
A könyvet bemutató beszélgetés kifejezetten kötetlen, oldott hangulatú volt, és többek között szó esett Pléh Csaba családjáról, nagyszüleiről, szüleihez való ellentmondásos viszonyáról, filozófia és pszichológia kapcsolatáról, és arról is, hogy bár jelenleg a második házasságában él boldogan, mégsem mondaná, hogy ismeri a nőket. A pszichológus-nyelvész azt is elmesélte, hogyan próbált olasz lányokat felszedni latintudásával ("Ego habeo vodka"), és arról is őszintén beszélt, hogy soha nem vetette meg a jó bulikat, de emellett nagyon nagy a munkabírása és örök optimistának is tartja magát.
A tavaszi Margó Fesztivál utolsó napján megrendezett könyvbemutatóról beszámolót is írtunk:
A Margó Fesztivál utolsó napján zsúfolásig telt a Kristály terem, ahol Pléh Csaba és Till Attila beszélgetett a szerző Árnyak című kötetéről. Utóbbi nemcsak róla, a családjáról és kalandos életútjáról szól, hanem azokról is, akik már nincsenek köztünk, mégis nagy hatással voltak a nyelvész-pszichológus életére.