Növények, amelyekről nem is hinnéd, hogy ehetőek – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

Növények, amelyekről nem is hinnéd, hogy ehetőek – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

Tudtad, hogy ha a csalánt megfelelően fogod meg, nem csíp, és akár meg is eheted? Hogy a magyar erdőkben is találsz olyan növényt, amiből kávé vagy kakaó készíthető? A Zöld könyv podcast harmadik részében Litkai Gergely Bózsó Gyula erdésszel beszélgetett az Ehető erdő című könyve kapcsán, amelyben profi séfek kínálnak recepteket olyan növényekhez, amik inkább hangzanak Lázár Ervin-mesehősnek, mint főzelékalapanyagnak.

Könyves Magazin | 2025. március 07. |

Bózsó Gyula erdész és kollégái tulajdonképpen digitális kanonizálást végeztek, amikor az erdészek között évszázadok óta szájhagyomány útján öröklődő tudást összegyűjtötték és elérhetővé tették könyv formájában, illetve már az interneten is. Litkai Gergely kérdésére Bózsó Gyula hamar leszögezte, hogy a könyvben összefoglalt tudás nem az ő és szerzőtársa, Megyeri Sára „fejében volt, hanem erdészgenerációk adták át egymásnak”.

„A nagyszüleink még ismerték ezeket az erdőből származó alapanyagokat, viszont még sosem írták le. Ezt a nagyon törékeny, szinte elfelejtett tudást szerettük volna a könyvben megmenteni, akár divatba hozni” – fogalmazott. Szavai szerint úgy gyűjtögette össze az idős kollégáitól az információkat, ahogy annak idején Kodály a népdalokat.

Az Ehető erdő egyfajta előzménykötete az Erdő finom című könyvüknek, amelyben az etnobotanikát, a tiszta forrásból származó alapanyag kultúrát emelték be a magas gasztronómiába. Az alapanyagokat az erdész, a recepteket pedig a Michelin-csillagos külföldi éttermekben dolgozó séf, Várvizi Péter szolgáltatta. A népszerűségében a Covid idején tapasztalható önellátás és a természet felé fordulás divatja is a kezükre játszott. A már a negyedik kiadásánál járó könyv kapcsán merült fel, hogy az alapanyagok beszerzéséhez, azonosításához jól jönne egy külön útmutató. Ezekre az igényre reagálva született meg a mostani kötet.

„Kiegészítettük, és nemcsak egy növényhatározót állítottunk össze, hanem segítünk abban is, hogy ezekből a növényekből hogyan lehet egyszerűbb ételeket készíteni.

Olyan receptek kerültek bele, amik egy átlagember számára is megugorhatóak, például lekvár, csatni, különböző fűszersók” – világította meg a vezérelvet Bózsó.

Az erdész azt is elárulta, hogy az impozáns köteteket nem feltétlenül arra tervezték, hogy túrázás közben a hónunk alatt cipeljük, hanem inkább inspirációnak, hogy más szemmel nézzük a növényeket az erdőben járva, hogy visszataláljunk ahhoz a szemlélethez, ami alapanyagot is lát az erdő növényeiben.

Az ehető növényekről Bózsó Gyula erdei iskolában is tart foglalkozásokat, illetve túrákat is vezet, ahol a résztvevők minden érzékszervükkel megtapasztalhatják a levelek, bogyók vagy rügyek tulajdonságait. Az erdész úgy véli, ezek az élmények semmivel sem pótolhatóak: „Ha valaki egyszer megérezte a zamatos turbolya ánizsos illatát, amiről azt szoktam mondani, hogy olyan, mintha Negrót dugott volna az orrába, az utána máskor is felismeri.”

A podcastban számos, a környezetünkben megtalálható növény tulajdonságairól és felhasználásáról esik szó részletesebben, a csalántól a kánya bangitán át a podagrafűig.

Bózsó magával ragadó lelkesedéssel és könnyed szakértelemmel dobálózik olyan nevekkel, amikről inkább feltételeznénk, hogy Lázár Ervin-mesehősök, minthogy az aljnövényzet részei. Célja, hogy ne rekedjünk meg a növények ismeretében és felhasználásában a gombák, a csipke, a kökény vagy a csalán szintjén, hanem kalandozzunk új terepre: ezekhez ad új megközelítést, mint a csalán ravioli vagy a madársóska sorbet példájával. De a haladók a lucpúderrel, egy mogyorós hólyagfa humusszal is megpróbálkozhatnak.

A könyv minden erénye mellett azonban Bózsó nem tagadhatja, hogy erdészként ő a saját tapasztalatokban és a személyes élményekben hisz. „Szuper, ha ez a könyv ott van a polcon, de mégis arra biztatok mindenkit, hogy húzza fel a bakancsot, és induljon el alapanyagot gyűjteni az erdőbe!” – biztatott.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

A Zöld könyv podcast második részében Litkai Gergely Takács-Sánta András humánökológussal beszélgetett.

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

Greta Thunberg könyvét ajánljuk.

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

A Zöld könyv podcast első részében megtudhatjátok hogy miért élünk ökokataszrófában, mit tehetünk azért, hogy megállítsuk, és hogy miért kell egy szebb jövőben bíznunk.

Mi ez a megosztó könyv, amiért megőrül a TikTok?

Mi ez a megosztó könyv, amiért megőrül a TikTok?

Egy új disztópikus romantasy borzolja a kedélyeket a TikTok könyves oldalán, a BookTokon. 

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Ezt nem láttuk jönni: Dua Lipa az irodalom új sztárja?!

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

Péterfy-Novák Éva: Volt olyan történet, ami nem került be a regénybe, mert nem bírta el a papír

Hírek
...

A Metallica Budapesten két koncertet is ad – ezekkel a könyvekkel segítheted felkészülésedet!

...

Tudtad, hogy a Büszkeség és balítélet cím nem is Jane Austentől származik?

...

Már el is készült az első magyar könyv XIV. Leó pápáról

...

Elhalasztották a Trónok harca spin-off sorozatának bemutatóját

...

Elle Fanning csatlakozik az Éhezők viadala előzményfilm stábjához

...

Először lett novellagyűjtemény Nemzetközi Booker-díjas – Banu Mushtaq Heart Lamp című kötete az idei nyertes

Listák&könyvek
...

5 könyv, amiből megérthetjük a putyini rendszer működését

...

7 történelmi fikció, ha a Hunyadi-sorozat után többre vágynál

...

7 kihagyhatatlan könyv a 90 éves Csányi Vilmostól: a kutyák viselt dolgaitól a teremtő képzeletig

...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

...

Mohácsi Balázs: A szakmánk szerint kényszerolvasók vagyunk (Podcast)

...

Litkai Gergely podcastjának könyvajánlója: 2 könyv a fák erejéről