Ughy Szabina

Ughy Szabina: Az átlátszóság egy formája azt érezni, hogy nem vagy fontos

Versek és regény után Ughy Szabina új kötetében, Az átlátszó nőben novellákkal jelentkezett. Hősei krízishelyzetekben lévő nők, akik a láthatatlanságig kifakult önmagukat és az elveszett szabadságukat keresik. A Margó negyedik napján a szerzőt Terék Anna kérdezte, közreműködött Jókai Ágnes.

Kiss Imola | 2023. október 17. |
Ughy szabina
Az átlátszó nő
Prae.hu, 2023, 132 oldal
-Ughy Szabina: Az átlátszó nő

A könyv címe tulajdonképpen az összes novella szereplőjére igaz lehetne, mindannyian küzdenek önmagukkal, a testük, az igényeik változásával, a lemondással, a megkötött kompromisszumokkal. Ughy Szabina célja az volt, hogy a történetek hőseit kivezesse az átlátszóságból, amibe kerültek. Nem az volt az elsődleges, hogy nőkről írjon, de ő is megtapasztalt hasonló helyzeteket, ezért úgy érezte, erről tud hitelesen írni. Ettől függetlenül érdekli a férfilélek működése is, az érzelmi elérhetetlenség, a bezárkózás.

Mivel irodalomterapeutaként is dolgozik, azt mondta, hogy az életközépi válságok, a krízishelyzetek megoldásait természetesen tudja elméleti szinten, de azért is tartott öt évig befejezni Az átlátszó nőt, mert úgy érezte, meg kellett találnia ezekre a saját megoldásait, nem akart hazudni. (Olvass bele a könyvbe ITT!)

Az életet csak írás közben értem meg. Ez a rend egy rám jellemző formája” fogalmazott.

Szerinte az átlátszóságot nagyon sokféleképpen átélheti az ember, „az egyik formája azt érezni, hogy nem vagy fontos” mondta, és ezt bármilyen elutasítás előidézheti bennünk, helyzettől függetlenül. Azok a sorskérdések és élethelyzetek, amelyekről ír, Ughy saját terápiás és önismereti útja során merültek fel, vagy a családjában tapasztalta őket.

Elérzékenyülve idézte fel példaként, hogy az egyik nagymamája utolsó három évét nagyon nehezen élte meg a családja, és ezt fontosnak tartotta megörökíteni.

Az, hogy a novellákban szereplő nőknek mind sajátos hangja van, nem tudatos döntés volt, ösztönösen jött. Számára az az igazán fontos, hogy „a lehető legkevesebb mellébeszéléssel írjon”, ez részben magyarázza a szöveg szikár nyelvezetét is. „A líraiság mögé könnyű elbújni, de én nem akarok” mondta az író.

Át szeretné érezni a szereplői magányát, a fájdalmukat, az örömüket, ezért nem akar és tud mellébeszélni, már csak azért sem, mert „egyébként is olyan sokféle módon csapjuk be magunkat”.

Az önmegfigyelés egyébként már gyerekkora óta jellemző rá, amikor hosszabb ideig volt a gyerekonkológián, de a magányt is ott tapasztalta meg először. A kötetben sokszor felbukkan a halál, a gyász is nemcsak valakinek a halála miatt, hanem a különböző élethelyzetek elgyászolása , és Ughy úgy látja, ez a téma továbbra is nagy társadalmi tabu. A fájdalmat még mindig inkább el akarják kerülni az emberek, mint szembenézni vele, bár, mint mondta, ez már változóban van. Ő a halálról is igyekszik természetesen beszélni.

Terék Annát érdekelte, hogy a biblioterápiás munkája valamilyen módon segít-e az írásban, de Ughy igyekszik szétválasztani a különböző szerepeit, a terápiás munkáját, a szerkesztői munkáját (a Móra Kiadónál - K.I.) és az írást, szerinte ugyanis nem lenne jó, ha úgy próbálna alkotni, hogy előre kitalálja, a művet később milyen terápiás feladatban lehetne használni. 

Arra a kérdésre, hogy az önismeretből fakad a szabadság, vagy fordítva, azt mondta, szerinte az önismeret célja a szabadság elérése, mert számára az a szabadság, ha tudja, mitől boldog és hogyan maradhat önazonos úgy, hogy közben nem bánt másokat.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Bödőcs Tibor: Inkább tollaslabdázó vagyok, mint súlyemelő

Bödőcs Tibor Prímszámok hóesésben című kötetét az őszi Margó Irodalmi Fesztivál utolsó napján, teltház előtt mutatták be. 

...
Nagy

Nagy Gabriella tíz éven keresztül kutatta Cinkota pszichopata gyilkosának ügyét

Elviszlek Amerikába című legújabb regénye margós bemutatóján Valuska László úgy konferálta fel Nagy Gabriellát, hogy vannak írók, akik írnak, és vannak írók, akik nem írnak eleget, utalva arra, hogy a szerző utoljára 2013-ban jelentkezett új regénnyel. A dermesztő témát feldolgozó, de jó hangulatú beszélgetésen szóba kerültek hordóba zárt női testek, jó kedélyű pszichopaták, és az is, mit keres a regényben Csáth Géza és Juhász Gyula alakja.

...
Nagy

Sasha Marianna Salzmannt a nők érdekelték, akiket a Szovjetunióban ritkán hallgattak meg

Az emberben legyen szép minden című második regényét mutatta be a Margó harmadik napján Sasha Marianna Salzmann. Mesélt a könyv alapját képező interjúkról, de felmerült a beszélgetésen a diktatúrákban élők döntési képessége és a magunkkal hordozott múlt is.

Hírek
...
Hírek

Rossz olvasási módszer miatt perlik a szülők az iskolát

...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

KERÜLJ KÉPBE ÉS OLVASS!
...
Gyerekirodalom

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel?

...
Gyerekirodalom

Ausztrál őslakos gyerekekkel foglalkozó szervezet nyerte a gyerekirodalmi Nobelt

...
Gyerekirodalom

Burgenlandi gyerekkönyvíró és kanadai illusztrátor kapja idén az Andersen-díjat

...
Gyerekirodalom

Ronja, a rabló vadóc lánya eredetileg Astrid Lindgren tollán kelt életre

...
Gyerekirodalom

A First Lady a Fehér Ház macskájáról ír gyerekkönyvet

...
Gyerekirodalom

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!