Több mint negyedszázada, 1993-ban megjelent a Trainspotting és megváltoztatott mindent. Irvine Welsh skót író regénye egyik napról a másikra a ’90-es évek meghatározó élményévé vált, amit a három évre rá bemutatott film csak még tovább emelt. A társadalmi elvárásokkal dacoló, a kiüresedett konvencionális élet elől a tudatmódosítók és bulik világába menekült fiatalok története hamar meghódította az olvasókat, később a nézőket is.
Azt viszont kevesen tudják, hogy Welsh nemcsak egy regényt írt, hanem egy egész sorozatot készített Rentonról és barátairól. Az írónak hamarosan angolul jelenik meg a legújabb regénye Men In Love címmel, ami egy újabb kötettel egészíti ki az eddigi történetet.
Mi történik a Trainspotting után?
Irvine Welsh-ből valójában a Trainspotting csinált írót, nem csoda tehát, hogy visszatér szeretett karaktereihez. Először 2002-ben egészítette ki a történetet a Pornó című regénnyel, ami egyenes folytatása volt a korábbi eseményeknek. Ebben 10 évvel később vesszük fel a fonalat, középpontban Renton és Sick Boy (Beteg Srác) szerepel, akik, láss csodát, a szélsőséges életvitelüket ezúttal az alacsony költségvetésű pornófilmkészítéssel egészítik ki. De a jól ismert karakterek is visszatérnek, Begbie marad a kisstílű bűnözésnél, Spud meg időközben a helyi könyvtárat bújja, hogy megírja Leith történetét.
Welsh ebben a regényben egy újabb társadalmi kérdést dolgozott fel, a drog helyett az internetnek hála széleskörűen elterjedt pornográfia lett a célpont.
De az is látszik, hogy sokkal érettebb problémák kapnak helyet a regényben, Rentonék felnőttek, szembe kell nézniük az öregedés, a kiégés, és az üressé váló mindennapok világával. Egy átfogó látlelet a 2000-es évek társadalmáról, a Welsh-i humorral kiegészülve.
A Pornóból film is készült, Danny Boyle, az eredeti film rendezője és az eredeti színészek is visszatértek a folytatásra.
Heroinmámoros eredettörténet és szervkereskedelem
Szinte meseszerűen újabb 10 év telt el a következő könyvig, a Skagboys 2012-ben látott napvilágot, ebben Welsh nem egy folytatást, hanem a banda eredettörténetét írta meg. 1984-ben járunk, sok évvel a Trainspotting cselekménye előtt. Renton szinte teljesen más ember, barátnője van, egyetemre jár, dolgozik, azonban a ’80-as évek Nagy-Brittaniája nem fogadja tárt karokkal. A rohamosan növekvő munkanélküliség és gazdasági válság miatt nehezen talál munkát, a családja is darabokra hullik a nehézségek miatt.
Az egyetlen kiút a heroin, ami hirtelen minden utcasarkon elérhetővé vált.
A sorozat magyarul megjelent darabjai ezzel véget is érnek, de eredeti nyelven még három további könyvet találunk a sorozatban. A 2016-ban megjelent The Blade Artist, ami szorosan Begbie életéről szól. Ebben a jól ismert pszichopata Kaliforniában él feleségével és két lányával, Jim Francis néven befutott művész lett, de az álom hamar darabokra hullik, amikor egy barátja halála miatt vissza kell térnie Skóciába. A kérdés, hogy vajon visszatér-e az erőszakos és őrölt Begbie? A kötet a karakter múltját és családi hátterét is körbejárja, de itt is hangsúlyos a társadalmi környezet és az ebből fakadó kilátástalan jövőkép.
Végül 2018-ban Dead Men’s Trousers címmel újra az egykori banda szemszögéhez tért vissza, de ezúttal emelte a tétet, és a regényben egyiküket megölte. A regény látszólag ott folytatódik, ahol korábban a Pornó és Begbie különutas epizódja lezárult. Rentonnak nagy sikerei vannak zenei producerként.
Egy váratlan alkalomból a régi banda újra összeverődik Leithben, de most a drogok és a pornó után a szervkereskedelem az új biznisz.
De vajon ki hal meg a végére?
Szerelmes férfiak
Idén július 24-én a sorozat következő darabja is megjelenik angolul, ez lesz a Men In Love, ami a ’80-as évek végére röpít minket vissza. A már megszokott banda most a szerelemben keresi a vígaszt, miután egy rosszul sikerült heroinügylet (feltehetőleg a Trainspotting végéről van szó) után új utakra indulnak. Egyelőre keveset tudni az új regényről, de az biztos, hogy a már megszokott társadalmi érzékenység, a bulikultúra és a groteszk humor megfelelő keveréke lesz, csak úgy, ahogyan Welsh korábbi regényeinél.
![Már harminc éve, hogy Renton nem az életet, hanem a heroint választotta [Trainspotting30]](https://konyvesmagazin.hu/file/slides/konyves/sites/bfi.org.uk/files/styles/full/public/image/fe_229_160_trainspotting-1996-008-ewan-bremner-ewan-mcgregor-robert-carlyle-00m-m63.jpg)
Leírni is nehéz, de attól még igaz: harminc éve jelent meg eredetileg a Trainspotting, ami semmit se öregedett, Renton, Begbie, Spud meg a többi elfuserált szerencsétlen pedig 1993 óta újra és újra kitermeli a maga rajongótáborát. Az évforduló alkalmából viszont Irvine Welsh azt állítja, a könyv üzenete ma már nagyjából szöges ellentéte annak, aminek annak idején szánta.
Tovább olvasokA könyvsorozat fele tehát csak angolul olvasható, a magyar fordítás késedelmének vagy hiányának nehéz megmondani az okát. Itthon feltehetőleg a Trainspotting szorosan a ’90-es évek mámorához tartozik, és azok a társadalmi, történelmi kérdések, amiket fejteget, kevéssé relevánsak itthon, mint az angolszász világban.
De azért még reménykedni lehet, hogy Rentonék kalandjai magyarul is olvashatóak lesznek.