A skót Irvine Welsh 30 éve írta meg Trainspotting című regényét, melyben a heroinfüggő Mark Renton és barátai életét kísérheti figyelemmel az olvasó a leszokási kísérletektől a visszaeséseken át az újabb és újabb sorscsapásokig. A könyvet néhány évvel később Danny Boyle filmadaptációja követte, aminek köszönhetően egy generáció agyába beleégtek az Edinburgh-ban kallódó függők mindennapjainak képei.
A kultikussá vált történet folytatásában Renton és társasága ismét megpróbálják maguk mögött hagyni a heroint,
ez alkalommal a szerelem kedvéért – írja a Guardian. Bár a karakterek már több korábbi spin-offban is megjelentek – például a Pornó vagy a Skagboys lapjain – a júliusban érkező Men in Love éppen oda visz vissza minket, ahol a Trainspotting véget ért.
Szétszóródott társaság
A 2025 júliusában érkező kötet egy olyan, átmeneti életszakaszban láttatja a szereplőket, amikor kezdik komolyan venni a párkeresést. A húszas éveik közepén járnak, amikor Welsh szerint az ember először kezd el hinni saját halandóságában.
Az előző könyv végén a csapat Londonba megy egy heroinügylet miatt, ami végül sikerrel zárul, de Renton lelép a pénzzel Amszterdamba. A Men in Love szétszóródott társasággal indul: Begbie és Spud továbbra is Skóciában vannak, de Begbie az idő nagy részét börtönben tölti, Spud pedig a heroinnal küzd. Beteg Fiú Londonban igyekszik megvetni a lábát a pornóiparban, míg Renton promóter akar lenni egy amszterdami klubban.
Az egykor elválaszthatatlan fiatalok tehát külön utakon próbálkoznak, de még mindig sok szállal kapcsolódnak egymáshoz.
Sötét világ, nagy érzelmek
„Az együtt felhalmozott csomag nem éppen kedvező számukra a kötelékek és a nőkkel való normális romantikus viszonyok kialakítását illetően” – mondta Welsh. Hozzátette ugyanakkor, hogy a könyvben mégiscsak azt akarta megmutatni, hogy
a munkásosztálybeli karaktereknek is lehetnek nagy érzelmeik, annak ellenére, hogy ez ritkán kap helyet az irodalomban.
„Ezek az emberek általában csak mellékes figurák, akik valamilyen vicces akcentust beszélnek, és szórakoztatják a polgárságot, akiknek persze gazdag lelki életük és belső konfliktusaik vannak”.
A Men in Love a 80-as évek végén kezdődik, amelyre a szerző meghatározó korszakként emlékszik vissza. „Egy neoliberális modell mellett döntöttünk, amiről azt gondoltuk, hogy elhozza majd nekünk a személyes szabadságot, de úgy tűnik, az internet által a valaha volt legelnyomóbb viszonyokat sikerült megteremtenünk” – mondta.
A regénnyel egyszerre egy album is megjelenik majd a Sci-Fi Soul Orchestra közreműködésével, hogy fokozza a szöveg érzelmi hatásait. „A könyveim általában kissé sötétek és torzak, de ezúttal meg akartam mutatni a szerelem, a romantika és a vágy szépségét” – nyilatkozta Welsh.