Hamarosan megjelenik angolul Irvine Welsh új regénye a Men in Love, ami a több mint 30 éve kiadott Trainspotting közvetlen folytatása lesz. Az író nemrég egy BBC-interjúban beszélt arról, hogyan változott meg a hétköznapok nyelve, ez a cenzúra milyen helyzetet teremt az irodalomban, és miért lehet hosszútávon probléma, ha túlságosan érzékenyek vagyunk, illetve a telefonhasználat hogyan hasonlíthat a láncdohányzáshoz.
A Trainspotting a 1990-es és 2000-es évek egyik legnagyobb robbanása volt, az első könyvet azóta számos előzmény és folytatás követte, illetve az ikonikus filmes feldolgozásnak a folytatása is megjelent Trainspotting 2 címen 2017-ben.
Ma már sokkal jobban cenzúrázzuk magunkat
Welsh új könyve a férfiasság és a szerelem témáit járja körbe a már jól ismert karakterekkel a Trainspotting világából. Erről részletesen írtunk korábbi cikkünkben. A most készült interjúban részletesen beszélt arról, hogy a ’90-es évek óta megváltozott a világ, ami azt jelenti, hogy már nem lehet ugyanúgy írni.
De pont ezzel szemben Welsh az új könyvében ragaszkodott ahhoz, hogy a karakterek úgy szólaljanak meg, ahogyan tényleges beszéltek 30-40 évvel ezelőtt.
Ezért a könyv végén az angol kiadó egy külön pontban fel is hívja arra a figyelmet, hogy a regényben szereplő karakterek ma már elutasított, sértő módon beszélnek.
![Már harminc éve, hogy Renton nem az életet, hanem a heroint választotta [Trainspotting30]](https://konyvesmagazin.hu/file/slides/konyves/sites/bfi.org.uk/files/styles/full/public/image/fe_229_160_trainspotting-1996-008-ewan-bremner-ewan-mcgregor-robert-carlyle-00m-m63.jpg)
Leírni is nehéz, de attól még igaz: harminc éve jelent meg eredetileg a Trainspotting, ami semmit se öregedett, Renton, Begbie, Spud meg a többi elfuserált szerencsétlen pedig 1993 óta újra és újra kitermeli a maga rajongótáborát. Az évforduló alkalmából viszont Irvine Welsh azt állítja, a könyv üzenete ma már nagyjából szöges ellentéte annak, aminek annak idején szánta.
Tovább olvasok„A mai világ már sokkal több mindent cenzúráz” – mondta a szerző. Így például az olyan nőgyűlölő kifejezéseket mint a „dagadt picsa” ma már sértőnek számítanak szerinte, de ez mégis arra figyelmeztet minket, hogy egy nap akár ez a gondolkozásunkat is korlátozhatja.
Utasításokat követő gépek leszünk hamarosan
A Men in Love a kilencvenes évek elején játszódik, ami Welsh szerint igen trendi ma, elég csak arra gondolni, hogy az Oasis újra összeállása rengeteg fiatalban ébresztett nosztalgiát a korszak iránt. De pont ezért érdemes összevetni az akkori és mai korszakot: az internet szabadságot kínált a 2000-es években, de ma már inkább egy ketrecnek tűnik.
A szerző meglátásában elég csak a telefonokra gondolni:
"Ha túléljük a következő 50 évet, akkor a filmeken olyannak fog tűnni a telefonfüggőség, mint a ’80-as évek filmjeiben a láncdohányzás”
De ugyanilyen probléma az AI is, szerinte egy idő után csak „utasításokat követő gépek leszünk emberek helyett”.
A Men in Love június 24-én jelenik meg angolul, magyar kiadásról egyelőre nincs hír.
(BBC)
Fotó: Facebook - Irvine Welsh