Szilágyi István a 20. század egyik legnagyobb regényét írta meg

Szilágyi István a 20. század egyik legnagyobb regényét írta meg

Március 13-án, életének 86. évében Kolozsváron elhunyt Szilágyi István, az erdélyi és az egyetemes magyar irodalmi élet nagyrabecsült alakja, felsorolhatatlanul sok díj tulajdonosa, de ami még ennél is lényegesebb: az elmúlt fél évszázad egyik legfontosabb prózaírója.

Kolozsi Orsolya | 2023. március 13. |

Szilágyi István Szendy Ilka és Gönczy Dénes szerelmi tragédiáját elbeszélő, Kő hull apadó kútba című regénye olyan alkotás, mely nemcsak írói eljárásainak összetettségével és kidolgozottságával hódítja meg olvasóját, hanem képes arra, amire csak nagyon kevés szöveg, kizökkent térből, időből és örökre felejthetetlenné teszi magát. Számomra az egyik legnagyobb magyar regény, még akkor is, ha nem szeretek dobálózni ezzel a kifejezéssel.

Szilágyi irodalmi sikere

A kolozsvári születésű, majd gyerekkora nagy részét Zilahon töltő író pályája elbeszélésekkel és novellákkal indult, első nagy sikerét mégis a fent említett regénnyel aratta 1975-ben. A balladai hangvételű történet a huszadik század elején, egy fiktív partiumi kisvárosban, Jajdonban játszódik, cselekménye pedig a bűn és bűnhődés jól ismert toposzára épül. Ilka, a jómódú, de

pártában maradt leány meggyilkolja Amerikába készülő szeretőjét, majd beleőrül a bűntudatba,

s végül maga is gyilkosság áldozatává válik. A regény baljós alaphelyzete már az első oldalon feltárul:

„A holdvilág lassan körbejárta a szobát, de oly halk volt ez a fénynek sem nevezhető világlás, hogy csupán ritkította a sötétséget, amerre elhaladt. Szendy Ilka a varrógép előtt ült, háttal az utcára néző ablaknak, alig mozdult egész éjszaka. A szétvetett ágy feléje eső része üres volt, túlfelől Gönczi Dénes elnyújtózott alakja; ha az ember arcát láthatná, most talán rajta gondolkozna; talán így is ezt tette, ki tudhatná megmondani.

Mióta elültek az esti zajok, kétszer rezzent meg csupán. Először a bakter lépteire, aki valamivel éjfél előtt kurta létrájával elballagott az ablak alatt, hogy pár házzal fennebb eloltsa az utcai lámpa gázlángját; másodszor a vonatsípolásra éjfél után. Erre a kezét is fölkapta, mintha csitítaná a távoli, fáradtan is éles hangot. Lehet, az alvótól akarta távol tartani. Pedig az ember nehezen riadt volna fel a vonatfüttyre, bár menni készült;

régóta készült: hetek, hónapok óta erre a jelre várt.

Szendy Ilka hiába ült egy helyt egész éjszaka, hajnal felé úgy érezte, gyűrött lett rajta a ruha. Megnyugodhatott volna, hiszen a vonat azóta messze járt. Mint megkésett menekülő rém holdverte csapáson, Jajdon katlanjából a kifelé gyűrűző dombokon, a dombok közt vackoló falvakon át a messze síkságnak rohant. Gönczi Dénest pedig végleg itt hagyta neki.”

Többrétegű regény

Ilka bűne nyomait úgy igyekszik eltüntetni, hogy a holttestet saját kiszáradt kútjába dobja és egyre elszántabban, az őrültséggel birkózva hordja rá a köveket, hogy a bűntől és az emléktől is megszabaduljon. Az Arany János Ágnes asszony című balladájának főbb motívumait felidéző történetben a lélektani szál az elsődleges, a középpontban Ilka tudatának egyre fokozódó elborulása áll, de a társadalomrajz és a szociografikusság sem hiányzik a kötetből. A regény cselekménye márciustól szeptemberig tart,

de belegyűrűzik a múlt és azok a látomások is, melyek a főhős tudatában kelnek életre.

Minden ízében autonóm regény, mégis fontos alkotásokkal kapcsolható össze, rokonítható Németh László vagy akár William Faulkner regényvilágával is. Sikerét mutatja, hogy több kiadást megért, és máig olvasott regény magyarul, de lefordították német, román, szlovák, lengyel és orosz nyelvre is.

Később, 1990-ben megszületett a monumentális, hétszáz oldalas Agancsbozót, majd 2001-ben az újabb regény a török hódoltság idején játszódó Hollóidő, mely megismételte az 1975-ös mű sikerét. Jóval később, 2020-ban pedig napvilágot látott az időskori nagy mű, a Messze túl a láthatáron, egy 1980-ban íródott rövidebb szöveg,  A hóhér könnyei történetének kibontása, mely egyszerre emlékirat, krimi, lélektani és történelmi regény, valamint vallomás.

Ott voltam az író nyolcvanadik születésnapja alkalmából rendezett köszöntésen a Petőfi Irodalmi Múzeumban 2018 októberében, ahol a méltatások között felidézték az író egyik mondatát („Ha magunktól nem félünk, bármire képesek vagyunk.”), és ahol a meghívottak személyes, az íróhoz fűződő történeteiből egy hallgatag, emberséges, megalkuvásra képtelen, az elvei mellett a végletekig kiálló ember képe rajzolódott ki. Szilágyi István ezen az eseményen nem mondott beszédet, viszont két Ady-verset is felolvasott, ezek közül az egyik a Krisztus-kereszt az erdőn volt. Ismétlődő sorai egészen másképpen rezonálnak ma, mint azon az estén:

„Húsz éve elmult s gondolatban / Ott röpül a szánom az éjben / S amit akkor elmulasztottam, / Megemelem kalapom mélyen. / Ott röpül a szánom az éjben.”

Nyitókép: PIM

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Elhunyt Szilágyi István író

A Kossuth- és József Attila-díjas erdélyi magyar író, Szilágyi István  85 éves volt.

...
Nagy

Szilágyi Istvánnak bérelt helye van a 20. század kiemelt szerzői közt

...
Általános cikkek

Szilágyi István: A regények valahogy kikényszerítették magukat

...
Nagy

Már nem ott tartunk, hogy a férfi bénázik a gyereknevelésben: üdítő film a Véletlenül írtam egy könyvet

A könyv alapján készült alkotás humorral és játékosan mutat be egy nagyon mély témát: mit kezd egy család az anya elvesztése után? 

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
sza

Ezeket olvasd, ha tetszett a Nosferatu: 6 könyv, amikben a vámpírok nem nyugszanak

...
bzs

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

A hét könyve
Kritika
Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen
...
Kritika

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

Gyilkosokra utazunk folytatja a nyugdíjas detektívek hagyományt, ugyanakkor új fejezetet is kezd egy testőr-exrendőr nyomozópárossal. Ez a hét könyve. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Lázadáshoz vezet, ha egy gépész nyomoz? – Olvass bele a Siló sorozat eredeti regényébe!

Hugh Howey Siló disztópikus trilógiájának első része. 

...
Beleolvasó

Olvass bele Fábián Janka új regényébe: izgalmas társasági élet alakul a szabadságharc utáni Balatonfüreden

Györöky Ilka és családja nem adja fel a reményt a szabadságharc utáni nehéz időkben sem.

...
Beleolvasó

A kártyavár összeomlik a családi titkok alatt – Olvass bele Kai Aareleid Kártyavárak című regényébe!

Egy család története a szovjet megszállás utáni Észtországban, ahogyan egy fiatal lány látta.