Szabó Lőrinc titkolt szerelme – Írók a Balatonon

Szabó Lőrinc titkolt szerelme – Írók a Balatonon

Nekünk magyaroknak sok-sok évtizede a „Balaton a Riviéra”, a magyar tengerhez éppen ezért rengeteg kulturális emlékünk kötődik. A tó mindig is a művészek kedvelt üdülőhelye volt, íróink, költőink is gyakran jártak pihenni, illetve alkotni a vízpartra nyaranként. A Balaton számos mítosz és sok-sok irodalmi alkotás ihletője volt, de a vízparti nyaralók, villák és alkotóházak rengeteg drámának is tanúi voltak. Nyári sorozatunkban azt mutatjuk meg, hogyan kötődtek a magyar írók a Balatonhoz, és mi minden történt ott velük. Karinthy, Jókai és Móra Ferenc után most Szabó Lőrinc szerelmi drámáiról olvashattok.

Forgách Kinga | 2020. augusztus 06. |

Szabó Lőrinc és a Balaton

„Partra döng a tó: nagyitóüveg-/ húsa alatt ingó terméskövek/ dagadnak-fogynak, ahogy éleik/ szöge a híg kristályban megtörik,/ szűkűl vagy tágúl: a dirib-darab/ roncsok együtt emelik hátukat” – olvashatjuk A földvári mólón című versben. Szabó Lőrinc, akinek talán a legtöbb balatoni verset köszönhetjük, viszonylag sok időt töltött a tónál, és ezek jellemzően elég heves, érzelmileg intenzív időszakok voltak számára. Több alkalommal is meglátogatta a füredi Szívkórház gyógyfürdőjét, pihent Hévízen, titkos találkákat folytatott Balatonföldváron. Nem is csoda, hogy a költészetében erős nyomot hagyott a Balaton, amely számára a szerelem és a vágy megélésének egyik helyszíne, valamint a koncentrált munka közege is volt.

„Nyaranta többfelé meg szoktak hívni barátok s új ismerősök, többnyire balatonvidékiek…” – írta egyik levelében Szabó Lőrinc, amely versei mellett szintén bizonyítékul szolgál arra, hogy gyakran látogatta a tópartot. Azt is lehet tudni, hogy egyik hévízi gyógykúrája alkalmával az apácák vezette Keresztes panzióban szállásolták el, ahol verseiből is felolvasott és egész komoly hitvitába keveredett néhány szállásadójával. Az 50-es évek környékén néhányszor Ábrahámhegy, illetve Kisőrs közelében pihent, ahol szállásadóinak még egy-két verskéziratot is odaadományozott vendégszeretetükért cserébe. A visszaemlékezések szerint a napjai ilyenkor többnyire úgy teltek, hogy a szobájából szinte ki se mozdult, egész nap dolgozott, és csak esténként vett részt a társasági életben.

Korzáti Erzsébet és a titkos viszony kezdete

Korzáti Erszébet és Szabó Lőrinc kapcsolata nagy szerelem volt, amelynek sok nehéz állomása lehetett, és aztán sajnos tragikus véget ért. Korzáti Erszébet balatoni lány volt, Keszthelyen született 1902-ben és már fiatalkorában elég sok sorscsapásban volt része, több családtagját is idő előtt elveszítette. Szabó Lőrinccel úgy került kapcsolatba, hogy feleségének, Mikes Klárának volt a legjobb barátnője és legfőbb bizalmasa. A költővel először 1921-ben találkozott, nem sokkal később pedig olyan szerelem szövődött köztük, amely örökre megváltoztatta Klára, Lőrinc és Erzsébet viszonyát.

„Volt már szó Erzsikéhez írt versekről. Mindenekelőtt az adatok: Vékes Ödönné Korzáti Erzsébet, szül. 1902. június 25-én. Egészen fiatalon ismerkedtem meg vele, azt hiszem, 1921 tavaszán vagy kora nyarán, és nem sejtettem, hogy milyen rendkívüli erejű kapcsolat lesz köztünk” – írta Szabó Lőrinc Erzsike című szövegében.

A szerelmi háromszög sok drámával járt. A viszony persze egy ideig titkos volt, Szabó Lőrinc külföldi utakon és a Balatonnál találkozgatott Böskével. A legenda szerint felesége, Klára egy versből jött rá, hogy a férje csalja őt, és ezután öngyilkosságot kísérelt meg. A történtek után Szabó Lőrinc szakított szerelmével, pár év múlva azonban újra fölvették a fonalat, és titokban folytatták a viszonyt. Többek között Balatonföldváron találkozgattak, ott született meg a fent említett A földvári mólón című vers is. De amikor 1949-ben a költő Hévízen pihent az apácáknál, Erzsébet ott is meglátogatta őt. Az intenzív élmény ihlette a Képzelt képzeleteddel című költeményt, amit a költő levélben küldött a nő után: „Képzelt képzeleteddel képzelem,/ hogy idegondolsz, kedves, mialatt/ gyors kerék visz: sóvár magányomat/ hívja magányod, együtt vagy velem,/ ahogy veled én, és ahogy nekem/ vigaszt csak képzelt jelenléted ad”.

„Erzsike rendszeresen lejárt a Balatonra egy csomó gyengetehetségű gyerekkel és megfelelő személyzettel. Legtöbbnyire Szárszóra ment. Ott többször meglátogattam, egyszer a J. A. rokonai-féle panzióban is. (J. A. akkor már nem élt.) Ez 1940-ben lehetett, mert akkor rendeztem sajtó alá és fordítottam újra a Baudelaire-eimet. Azután Földvárt is rettenetesen szerettük, a Zrínyibe egyszer ő mászott be hozzám éjszaka” – írta Szabó Lőrinc visszaemlékezésében.

A szerelem vége

Korzáti Erzsébet és Szabó Lőrinc viszonya 25 éven át tartott. A szerelmük sokszor fellángolt, sok különleges kalandban volt részük együtt, de persze nem kevés szenvedéssel is járt a hosszantartó, titkos kapcsolat. Erzsébet végül 1950-ben öngyilkos lett. Történetüket Szabó Lőrinc A huszonhatodik év – Lírai rekviem százhúsz szonettben című ciklusában írta meg. A versek a gyászévben, 1950 és 1951 között születtek meg, a szonetteket átjárják a veszteség, a fájdalom és a lelkifurdalás nyomai. „Az ősz legutolsó virágait/ szedem. November siratja magát./ Sárban gázolok a dúlt réten át,/ s mintegy válaszként bennem is esik./ S ez így lesz most már mindig, mindig így.” (75. November). 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

„Balatont álmodom, s melléje magamat” – Irodalmi románcok

„Mi szebb érzés a világon mint mikor a vőlegény a menyasszonyával a Balaton partján, holdvilágnál sétál!" Gárdonyi Gézával, Örkény Istvánnal és Grecsó Krisztiánnal folytatódik képes időutazásunk a Balaton körül.

...

Írók a Balatonon – Jókai botrányos szerelmi kalandja

A Balaton számos mítosz és sok-sok irodalmi alkotás ihletője volt, de a vízparti nyaralók, villák és alkotóházak rengeteg drámának is tanúi voltak. Nyári sorozatunkban azt mutatjuk meg, hogyan kötődtek a magyar írók a Balatonhoz, és mi minden történt ott velük. Most Jókai Mór nyaralásairól és híres villájáról olvashattok, de kiderül az is, milyen szerelmi kalandba bonyolódott idős korában a tónál.

...

Írók a Balatonon: Karinthy siófoki drámái

A Balaton számos mítosz és sok-sok irodalmi alkotás ihletője volt, de a vízparti nyaralók, villák és alkotóházak rengeteg drámának is tanúi voltak. Nyári sorozatunkban azt mutatjuk meg, hogyan kötődtek a magyar írók a Balatonhoz, és mi minden történt ott velük. Elsőként Karinthy Frigyes és Siófok kapcsolatáról olvashattok.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.