Az utolsó befutók és Mick Herron - konyvesmagazin.hu

Az Apple TV+-on látható Utolsó befutók (Slow Horses) az egyik legjobb néznivaló mostanában. Ám a sorozat alapjául szolgáló regények szerzője, Mick Herron hosszú évekig maga is olyan sikertelen lúzernek érezte magát, mint a könyveiben szereplő levitézlett kémek. A kellemetlen munkahelyi tapasztalatait azonban mind felhasználta a mára rendkívül népszerű thrillereiben.

mick herron
Utolsó befutók
Ford. Abrudán Katalin, General Press, 2020, 372 oldal
-

Kudarc kudarc után

A Wall Street Journal hosszú portrécikket közölt Herronról, aminek már a címe is árulkodó: „Senki sem olvasta. Most ő a világ legjobb kémregény-írója”. 

Ma már egyenesen John le Carré utódjaként emlegetik. 

Az író most 61 éves, az Utolsó befutók-sorozata nyolc regényből és öt kisregényből áll, melyekből eddig mintegy négymillió példányt adtak el világszerte (az első két thrillert magyarul is kiadta a General Press), a körülrajongott Apple-sorozat negyedik évada pedig szeptember 4-én kezdődött el. A siker azonban sokára köszöntött be, Herron évekig egy unalmas irodai munka mellett írt, sőt első kiadója is dobta, annyira kevés kelt el a könyveiből.

„Valójában mindig csak egy hajszálnyira voltam attól, hogy ugyanakkora csődtömeg legyek, mint az emberek, akikről írok – mondta a WSJ-nek. – Szeretném azt hinni, hogy a könyveim előbb-utóbb megtalálták volna az olvasóikat, de néha arra gondolok, 

nem sokon múlt, hogy nem egy hajléktalanszállón végeztem egy halom kiadatlan kézirattal”.

Amikor az első krimije megjelent 2003-ban, nem sokan olvasták – körülbelül annyian, mint a brit foglalkoztatási törvényekről szóló szaklapba írt cikkeit. „A lapba olyan emberekről írtam, akiknek rosszul ment a munkahelyükön. Levonhatjuk a következtetést, hogy ez elég nagy hatással volt a könyveim témájára” – mondta. Naponta ingázott, és este, hazaérve még egy órát írt. Öt krimi született így 2009-ig, de Herron úgy fogalmaz, nem váltották meg a világot.

Az érdeklődése a 2005 júliusában, Londonban elkövetett öngyilkos bombatámadás után fordult a titkosszolgálatok felé. Csakhogy nem tudott róluk semmit. Azt viszont a jogi lapnál eltöltött 15 év alatt megfigyelte, hogy

minél nagyobbra nő egy szervezet, annál kevésbé érdeklik a vezetőit az ott dolgozó emberek,

és annál diszfunkcionálisabban működik. Biztos volt benne, hogy ez az MI5-ra is igaz, és ekkor jutott eszébe, hogy „másodosztályú”, bukott kémekről írjon. Úgy érezte, rátapintott valamire. Az Utolsó befutók névadó kötete 2010-ben jelent meg, de a kiadója nem osztozott a lelkesedésében, és szerződést bontott vele. 

Amerikai kitérő

Miután más sem akarta kiadni Nagy-Britanniában, az ügynöke megkereste a New York-i Soho Presst, akik ráharaptak a sorozat második kötetére, a Fogatlan oroszlánokra 2013-ban. Szerkesztője, Juliet Grames úgy jellemezte Herron thrillereit, hogy „statisztikailag abnormálisan letehetetlenek”.

Rögtön benevezték a Brit Krimiírók Szövetségénél a legjobb regények közé az Arany Tőr-díjért, amit meg is nyert,

könyvei iránt pedig megnőtt az érdeklődés. Ekkor vette meg a televíziós megfilmesítés jogait a See-Saw Films is, amely most az Apple-sorozatot készíti. Ám az írónak még ekkor sem volt annyi bevétele a könyvekből, hogy ott hagyja a nyolcórás állását  – arra csak 2017-ben kerülhetett sor.

Az igazi áttörést azt hozta meg Mick Herron számára, amikor a felmondása után nem sokkal egy Seattle-i könyvtáros ódákat zengett az Utolsó befutókról az amerikai NPR rádión. Egy hónap alatt többet adtak el a regényből az Egyesült Államokban, mint a megelőző hét évben. Azóta Herron a Soho legnagyobb számban eladott szerzője. Annyira valószínűtlen és kiszámíthatatlan volt a sikere, hogy

az író más tanácsot nemigen tud adni kezdőknek, mint hogy „legyen szerencséd”.

Új angol kiadója 2014-ben lett, a Hachette, ahol azóta más marketinggel mintegy hárommillió példányt adtak el Herron könyveiből. És hogyan történhetett, hogy a Gary Oldman főszereplésével 2022-ben debütáló tévésorozat főcímdalát Mick Jagger énekli? Úgy, hogy a rocksztár is nagy rajongója az Utolsó befutóknak.

„A legfőbb tanulság, amit ebből levontam, az az, hogy ha csak a karriered egyik felében leszel sikeres, akkor legyen az a második fele. Mert ha az első fele sikeres, az tragédia. De a második félidő happy enddel zárul” – mondta Herron.

(WSJ)

Fotó: Apple, Mick Herron Facebook-oldala

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

John le Carré fia új George Smiley-regényt ír

George Smileyval 2024 őszén találkozhatnak újra a kémregények rajongói.

...
Szórakozás

Oscar-díjas rendező készített dokumentumfilmet John le Carréról

Az októberben, az Apple TV-n érkező produkció hat évtizedet ölel át a kémregény-irodalom egyik legismertebb alakjának életéből.

Fotó: Apple TV+

...
Szórakozás

Az Utolsó befutók magyar vágóját, Tálas Zsófiát BAFTA-díjra jelölték

A Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) díjára jelölték Tálas Zsófia vágót az Utolsó befutók (Slow Horses) sorozat harmadik évadának záró epizódjáért.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

Olvass bele Hal Edward Runkel családterapeuta könyvébe, aki ahhoz mutat új módszert, hogy a gyereknevelés feszült pillanataiban is megőrizhesd az önuralmad.

...
Zöld

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

Magyar kutatók két népszerű AI-szoftver verbális intelligenciáját hasonlították össze 9000 emberével.

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

Vajon nem veszítünk el valami létfontosságút azáltal, hogy az életünkben rejtve hagyjuk a halált? Hayley Campbell olyan emberekkel készített éleslátó és őszinte interjúkat, akiknek az elmúlás a mestersége. Olvass bele!

Hírek
...
Szórakozás

Hobo dalszövegéből kapott magyar címet a Bob Dylan-film

...
Hírek

Sally Rooney: Az erotika erős motorja minden történetemnek

...
Hírek

Félmillió forintért cserélt gazdát Petőfi röplapra nyomtatott verse

...
Hírek

Nehéz újrakezdések és nőtörténetek a Booker rövidlistáján

...
Gyerekirodalom

Túléli-e a zsidótörvényeket és a vészkorszakot két gyerek barátsága? Olvass bele a regénybe!

...
Nagy

Ki gyújtotta fel az alexandriai könyvtárat?

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A sógun rekordot döntött az Emmy-díjátadón

A 17. századi Japánban játszódó sorozat, A sógun nemcsak a nézőszám szempontjából volt nagy siker, de a televíziós díjátadón is elsöprő győzelmet aratott.

...
Szórakozás

Stephen King vámpírregényének adaptációja kíséreties lesz – itt az előzetes

Októberben kerül a Maxra a Borzalmak városa, melyet Stephen King azonos című horrorjából forgattak.

...
Nagy

Az Utolsó befutók írója ugyanolyan lúzer volt, mint a kémek a könyveiben

Mick Herron, a népszerű tévésorozat alapját képező Utolsó befutók-regények írója elég sokat várt arra egy lélekölő állásban, hogy befussanak a könyvei. De pont a negatív tapasztalataitól olyan jók a regényei.

Olvass!
...
Beleolvasó

Lehet-e diktatúrát demokratikus eszközökkel leváltani? Részlet Sándor Iván esszékötetéből

Palackposta című új kötetének egyik írásában Sándor Iván arról elmélkedik, hova nyúlik vissza a 2022-es országgyűlési választás tétje, és milyen következtetéseket lehet belőle levonni a jövőre nézve. Most elolvashatod az esszét.

...
Beleolvasó

A fölöslegesség érzése nem korfüggő – Olvass bele egy új izlandi regénybe!

Első pillantásra úgy tűnhet, nincs sok közös egy duci tinilányban és egy munkanélküli, veterán újságíróban. De ez csak a látszat. Mutatunk egy részletet az izlandi író, Sigríður Hagalín Björnsdóttir új kötetéből!

...
Beleolvasó

A családon belüli egyedüllétet vizsgálja Rakovszky Zsuzsa új novelláskötete

A tizenegy elbeszélést tartalmazó Vattacukor történeteinek zöme a különböző életszemléletek összeütközéseivel és a családi viszonyokkal foglalkozik. Olvass bele!