Ha már úgyis visszatér jelenlegi kedvenc kémes sorozatunk, a Mick Herron thrillereiből készülő Utolsó befutók, úgy gondoltuk, ajánlunk öt lebilincselő regényt, melyeknek főszereplői titkosügynökök.
Ken Follett: A Tű a szénakazalban
Az, hogy Follett nevét mára ismeri a világ, az részben ennek az 1978-as regényének köszönhető, hiszen meghozta számára az áttörést.
A cselekmény 1940-ben indul, amikor a Henry Faber álnéven élő német mesterkém (fedőnevén Die Nadel, a Tű) egy kis londoni panzióban kénytelen meggyilkolni a szerelmi ajánlatával váratlanul rátörő szállásadónőjét, mert az éppen rádióadása közben nyitott rá. Rendkívüli óvatossága révén Tűnek sikerül mindig kisiklania a rá vadászó angol kémelhárítók kezei közül, akik már elég sokat tudnak a Tűről, amikor 1944-ben, az invázió előtt létfontosságú felderítést hajt végre: tisztázza, hogy Calais felé irányuló invázió csak álcázás, a valódi invázió iránya Normandia lesz.
Kate Quinn: Alice hálózata
A II. világháborút követő felfordulás idején egy hajadon egyetemista lány, Charlie St. Clair teherbe esik, és jómódú családja ki akarja tagadni őt. Ráadásul szeretett unokatestvére, Rose a háború alatt eltűnt Franciaország nácik megszállta részén, de a lány még abban reménykedik, hogy él.
Így amikor a szülei Európába küldik, Charlie Londonba szökik, eltökélve, hogy kideríti, mi történt az unokatestvérével. Ehhez Eve Gardinertől remél segítséget, aki egy iszákos, láncdohányos és rendkívül ellenszenves nő. Neki is van egy titka: egy női kémhálózat ügynöke volt, az Alice-hálózaté. Eve lelepleződött, és meg kellett tapasztalnia a háború legkegyetlenebb oldalát. Először nem akar Charlie-nak segíteni, ám a fiatal lány egy férfi nevét említi, akit Eve egykor szeretett, és aki gyanúja szerint elárulta a németeknek. Vajon él még a férfi, és más asszonyok végzete is az ő lelkén szárad? Eve elhatározza, hogy kideríti a férfiról az igazat, ezért segítséget ajánl Charlie-nak. Így ketten vágnak neki Franciaországnak.
John le Carré: A kém, aki bejött a hidegről
Le Carré a műfaj megkerülhetetlen szerzője, és ezt a thrillerét is megfilmesítették, Richard Burton főszereplésével.
Amikor Alec Leamas utolsó ügynökét is megölik Kelet-Németországban, a kémet visszahívják Londonba. Leamas úgy hiszi, annyi hosszú, sötét és jeges év után végre bejöhet a hidegről. Ám Kontroll, a brit hírszerzés feje mindenáron térdre akarja kényszeríteni a kelet-német kémszervezetet. Terve megvalósításához Leamasre van szüksége, a kémre, akit még egyszer, utoljára visszaküld a hidegbe. John le Carré regényét világszerte a kortárs angol irodalom egyik legnagyszerűbb alkotásaként tartják számon.
Charles Cumming: Egy idegen ország
Cumming regénye hatalmas sikert aratott, számos díjat bezsebelt, őt pedig a kémregények megújítójaként szokták emlegetni.
A történet kezdetén Amelia Levene, az MI6 első női igazgatójelöltje hat héttel a beiktatása előtt nyomtalanul eltűnik. Thomas Kellt, a kegyvesztett volt ügynököt behívják a hidegről, hogy gyorsan és diszkréten kutassa fel Ameliát. A megbízás visszautat kínál Kellnek a titkok világába, az egyetlen életbe, amelyet ismert.
Idegen titkosszolgálatok követik Kellt, amikor elindul Amelia nyomában a veszélyes úton, Franciaországon és Észak-Afrikán át. Ilyen messzire a hazai pályától azonban egészen mások a játékszabályok, a következmények pedig elképzelhetetlenül rosszabbak.
Olen Steinhauser: A Turista
A Turista a CIA olyan különleges ügynöke, aki a világ különböző országaiban folyamatosan úton van, és felettesei parancsát kérdezés nélkül végrehajtja. Milo Weaver Turista, de a nonstop készenlét, az állandó utazás és a vak engedelmesség lassan tönkreteszi, és már senkiben nem tud megbízni. A paranoiából a CIA New York-i főhadiszállására, egy íróasztal mögé menekül. Megházasodik, családot alapít, évekig biztonságban és nyugalomban él.
Amikor azonban egy bérgyilkos elfogásakor a nyomozás szálai régi jó barátjához és kollégájához vezetnek, nem tehet mást: vissza kell térnie a terepre, hogy megtalálja a felelősöket, és szembesüljön hazugságra épített életének mindent romba döntő titkaival.
Nyitókép: Mario Heller / Unsplash