Saját szoba: Rómeó és Júlia

Saját szoba: Rómeó és Júlia

.konyvesblog. | 2019. április 01. |

sajatszoba_1_4.jpg

Folytatódik Saját szoba című sorozatunk, melynek minden részében egy-egy klasszikus magyar vagy világirodalmi alkotás néma, mellőzött, semmibe vett vagy fókuszon kívül hagyott női szereplője szólal meg. Szerzőnk arra tesz kísérletet, hogy a kanonizáció miatt általában férfiaktól ismert nőképet, női perspektívát valamiképpen árnyalja. Eljátszik a gondolattal, hogy mi lett volna, ha ezek a nők hangot kapnak, és rávilágít, hogy egy történetnek hányféle nézőpontja és igazsága lehet. Édes Anna, Kőmives Kelemenné, Ekhó,  Ágnes asszony,  AntigonéLéda, Lady WottonGrete, Piroska nagymamája, Ludas Matyi édesanyja, Natasa, Éva és Nemecsek Ernő anyja után most Júlia dajkájának gondolatait olvashatjátok. 

Rossz csillagok alatt 

Utáltam én velük együtt az összes Montague-t. Nem azért, mert náluk szolgáltam, olyan jó dolgom nem volt, mondjuk rossznak se mondanám. Hanem a Júlia. Azt az édes kis madárkát én szoptattam, én tanítottam járni, sajátomként szerettem. A második lányom, akit elvesztettem. Egy napon született a Zsuzsimmal. Nem ígért sokat a csillagok állása, egyik se harcolt túl soká: Júliám 14 évig küzdött az égbolttal, a Zsuzsi alig valamit.

Ez az átkozott szerelem is rossz csillag alatt született.

No, nem vagyok én ilyen bölcs, ezt gyorsan elmondom, mielőtt meggyanúsítanak. De elfáradtam. Régebben nem volt olyan, hogy ne vihogva ébredjek, mióta Júlia meghalt, nincsen kedvem semmihez. Csak a galambokat etetem szívesen. Előbb a Zsuzsi, aztán a férjem, most meg ő. Még mindig hihetetlen.

Három éves volt, Isten nyugosztalja, az a legszebb emlékem vele. Nem bírt nyugton ülni egy percet se, jól be is verte a homlokát. Az uram meg, mikor bőgött, fölkapta, és megkérdezte tőle: no, kislány, az arcodra estél? Ha több eszed lesz, majd hanyatt esel, ugye, Julis? Már nem is sírt úgy a kicsike, szipogva vágta rá felnőttesre szigorított arccal, hogy „aha”! Míg élek, nem felejtem el, ahogy nagy, komoly képpel mondja: aha! Ez az egyetlen emlék, amin még ma is nevetek.

Azon a szörnyű bálon kezdődött minden. Nem adtam eleget a galamboknak. A fenéért kellett ezeknek a Montague-knak odamennie. Feltűnt neki a fiú, előbb ügyesen két másiknak a nevét kérdezte, de én átláttam a szitán. Megmondtam, hogy az apja halálos ellensége, akit kiszemelt, erre lehervadt az arcáról a mosoly. De a legkisebb Montague még aznap este visszajött hozzá, és szerelmet vallott neki. Levette a lábáról. Csevegtek az erkélyen, csevegtek a gyümölcsfák alatt, aztán kitalálták, hogy összeházasodnak. Isten bocsássa meg, segítettem nekik.

Lőrinc, a pap jó ötletnek tartotta, hátha kibékül a két nyomorult család. Mindenki unta már a városban a harcokat. Hess, madárkáim, később gyertek vissza! Lőrinc titokban összeadta őket, én meg mondom, segédkeztem benne, mert arra gondoltam, a Zsuzsinak is segítenék, különben meg egy pap mégse tévedhet ekkorát. Hát ki vagyok én, hogy őt megkérdőjelezzem!

Lőrincnél megbeszéltem a részleteket, aztán találkoztam a vőlegénnyel, hogy átadjam a pap üzenetét. Ott álltak ezek a suhancok, a Rómeó gyerek meg a szégyentelen barátai, akik úgy felidegesítettek a tiszteletlenségükkel, hogy remegtek a csontjaim. De a Rómeó, az rendesen viselkedett, csak a neve olyan, akár egy kutyáé, nem tudom, mi baja volt az apjának, hogy ezt aggatta a szerencsétlenre.

Na de mi a Júlia szobáját pakoltuk, amikor jött a hír. Akkor már nem voltam olyan nagyon nyugodt. A friss házas Rómeó összefutott Tybalttal, aki megölte a barátja, azt a Mercutiot, amelyiknek a szeme se állt jól, Romeo meg olyan mérges lett, hogy megölte Tybaltot, a saját felesége unokatestvérét. Párist is arra ette épp a fene. A felfújt hólyagja, akit közben rá akartak sózni Júliára, száműzte Rómeót a várósból azzal, hogy ha visszatér, bárki megölheti.

Júlia madárkám nem jutott szóhoz, csak sírt egész délután, úgy várta a gyilkos férjét a nászéjszakán. Jött is a fiú, de a délutáni bajok miatt hamar el kellett mennie. Júliám közölte az apjával, hogy nem megy hozzá Párishoz. Az okokat szerencsére nem osztotta vele. Viszont az öreg Capulet így is olyan dühös lett, hogy megfenyegette a madaramnak, hogy ki fogja tagadni. Amióta a lánya meghalt, ő sír a leghangosabban. Én nem sírok, egy halottat se siratok többet, elfogytak a könnyeim. De ami biztos: jobban szerettem, mint itt bármelyik.

A kismadár Lőrinchez rohant, aki élete legnagyobb ökörségével állt elő. Ej, te madár, hess innen, ha mondom, várd ki a sorodat! Adott Júliának egy kis üvegcsét méreggel, ami majdnem két napig halottá teszi, aztán úgy volt, hogy Lőrinc megüzeni Rómeónak ezt a trükköt, aki magához tudja majd szöktetni Júliát. Sehogy se tudtam őt visszatartani, elszánt volt, és mint az öszvér, olyan makacs. A terv persze nem sikerült, de ezt innentől mindenki tudja.

Én azt mondom, szégyellje magát minden Capulet és Montague, cifra nyomorúság az, ahol nincs máson gondolkodni, mint egymás utálatán. Megölték a saját gyerekeiket. Ez kellett hozzá, hogy kibéküljenek. Nesze nektek, rossz csillagok, felétek repült az új madárka is.

No, de most aztán már eleget beszéltem, meg kell etetni a galambokat. Azok mindig éhesek.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!