Távoli lápvidék, egy eldugott hegyi házikó, porig bombázott városok, brooklyni galéria – mind olyan regények helyszínei, amelyeket átitat a művészet és amelyek betekintést engednek abba, hogyan élnek az alkotó emberek.
Rachel Cusk: A vendégház
A magyar közönség a Körvonal-trilógia kapcsán ismerhette meg a kanadai születésű londoni írót, akit rendszerint Karl Ove Knausgårdhoz és Sheila Hetihez hasonlítanak, mivel számos fikciós regény után a saját élete felé fordult és megírta válása történetét, illetve beszámolt az anyává válás nehézségeiről.
Tavaly magyarul is megjelent legutóbbi regénye A vendégház, amiben egy középkorú nő, M. meghív egy híres művészt a távoli lápvidékre, a vendégházába, hogy ott alkosson. M. rajong a művész fesményeiért és abban bízik, hogy a férfi képein keresztül közelebb kerül önmaga megértéséhez. Ehelyett azonban a festő jelenléte még jobban felkavarja az állóvizet és visszafordíthatatlan változásokat indít be. Cusk regénye ezúttal a női sors mellett arra világít rá, hogy a művészet nemcsak gyógyítani, hanem pusztítani is képes.
Murakami Haruki: A kormányzó halála
A Nobel-díj esélyesként számon tartott szerző kétrészes regénye egy 36 éves, Tokióban élő portréfestő történetét meséli el. Amikor a férfi felesége váratlanul bejelenti, hogy el akar válni, a festő úgy dönt, hogy addig járja az országutat, amíg túlteszi magát a magányon.
Később egy régi barátja apjának hegyi házikójában telepedik le, ahol hosszú idő után újra megpróbál saját szórakoztatására festeni. Naphosszat klasszikus zenét hallgat, főz, olvas, takarít, idővel azonban rájön, hogy átmeneti otthona különleges hely.
A hegyi házikó a híres, tradicionális japán festő, Tomohiko Amada tulajdona, akinek titokzatos múltja van. A főszereplő megtalálja a padláson a művész A kormányzó halála című, erőszakos gyilkosságot ábrázoló festményét. A felfedezést furcsa események követik, amelyek tagadhatatlanul illenek Murakami mágikus realizmussal átitatott világába.
Kazuo Ishiguro: A lebegő világ művésze
A Napok romjai szerzőjének regénye 1948 őszén, Japánban játszódik, ahol erősen érződik a II. világháború pusztítása. A kötet a háború után visszavonult Ono Maszudzsi történetét meséli el, akinek mindennapjai két lánya és unokája körül forognak, szabadidejében pedig a kertjét gondozza.
Mindeközben arra készül, hogy férjhez adja kisebbik lányát és ez felidézi benne saját élete fordulópontjait. Fájdalmas erővel zúdulnak rá a fiatalkori emlékek, a vad, hűtlen éjszakák, amelyek kapcsán saját művészetének hitelességét is megkérdőjelezi.
Siri Hustvedt: Amit szerettem
Az amerikai író (Paul Auster özvegye) művei több mint 30 nyelven jelentek meg a világon, magyarul viszont csak az Amit szerettem olvasható. A kötet egyszerre mély, lélektani történet, romantikus regény és művészkönyv, amelyben szerepet kap a mentális betegség, a szülő-gyermek kapcsolat és a test ábrázolása is.
A történet két férfi, Leo Hertzberg művészettörténész és Bill Wechsler képzőművész barátságát meséli el, akiket a festészet hozott össze. A művészettörténész megveszi Bill Önarckép című munkáját, ami érdekes módon nem a férfit, hanem egy női aktot ábrázol.
Hustvedt érzékletesen ábrázolja az amerikai művészvilág szereplőit és betekintést enged a festők olykor zavaros lelkivilágába, akik megállás nélkül azon dolgoznak, hogy láthatóvá tegyék a bennük háborgó érzelmekeket.
Fiona Davis: A Magnólia-palota
A kanadai szerző regényeiben, amelyeket New York építészete ihlet, rendszerint keveredik a történelem és a fikció.
A magnólia-palota két idősíkon játszódik: az első részben 1919-ben járunk, ahol a keresett modellről, Lillian Carterről mintázott szobrok ékesítik a Brooklyn hidat és a Plaza Hotelt, ennek ellenére Lillian az anyja halála után mégsem találja a helyét. Munkát vállal a művészetrajongó, gazdag Helen Frick mellett, de túlságosan belekeveredik a család életébe.
A regény második része 1966-ban indul, a helyszín továbbra is New York, ahol az angol fotómodell, Veronica Weber próbálja beindítani a karrierjét. A két szál a fotózás helyszínén, az egykori Frick-palotában fonódik össze. Veronica ugyanis titkos üzenetekre bukkan és kincsvadászatra indul, hogy megtalálja az elrejtett Magnólia gyémántot. Az értékes kő nemcsak Veronica életét rendezné, hanem a Frick családban történt gyilkosságot is megoldhatná.