5 könyv, amiben a macskák hozzájuk méltóan fontos szerepet kapnak

Mitikus és mesés macskák, versekbe szedve, prózában, klasszikusban és modern zsánerben. Öt könyvet ajánlunk figyelmedbe.

John Scalzi: Állati gonosz

John Scalzi
Állati gonosz
Ford. Rusznyák Csaba, Agave, 2023, 287 oldal
-

Mi történik akkor, ha egy titkos szupergonosz elhalálozik, és szeretett, ám tudatlan unokaöccsére hagy mindent? Mi lehet sokkolóbb az örökös számára? Szembesülni a ténnyel, hogy az eredetileg parkolómágnásnak hitt nagybácsi valójában a világ egyik leghírhedtebb gonosztevője volt – az az igazi, régi vágású fajta, akit a Bond-filmekben látni, vulkánba vájt főhadiszállással meg mindennel –, vagy, hogy titkos birodalmát értelmes, emberi nyelvet és számítógépet használó macskák irányítják?

John Scalzi regénye állati képtelenség, ami humorában sokszor Christopher Moore-t idézi, közben viszont meglehetősen józanul foglalkozik korunk világának legégetőbb problémáival. A szerzővel készült interjúnkat itt olvashatod – persze a macskáiról is kérdeztük.

Mihail Bulgakov: A Mester és Margarita

Mihail Bulgakov
A Mester és Margarita
Fordította Szőllősy Klára, Európa, 2024, 574 oldal
-

Három különös alak – köztük egy Behemót névre hallgató, hatalmas kandúr – érkezik az 1930 évek Moszkvájába, és fenekestül felforgatja a város életét.

Bulgakov közel tizenkét éven át dolgozott A Mester és Margarita című regényen: 1928-tól 1940 februárjáig. Az egyre keményedő sztálini kultúrpolitika közegében a könyvet annyira titokban tartotta, hogy legszűkebb baráti körén kívül senki sem tudott róla – kivéve a körülötte rajzó ügynököket, besúgókat. 1930-ban, miután a Képmutatók cselszövése című darabját betiltották, megsemmisítette a kézirat egy részét: „Én magam dobtam a kályhába az ördögről szóló regényemet” – írja a szovjet kormányhoz címzett levelében.

1933-ban, miután barátja, Nyikolaj Erdman drámaíró letartóztatásának hírét veszi, újra elégeti a regény egy részét. Alig egy éven belül emlékezetből újraírja – bizonyságául a regény alapján szállóigévé vált szavaknak: „Kézirat sosem ég el!”

T. S. Eliot: Macskák – Oposszum Apó hasznos és mulattató Macskáriuma

T. S. Eliot
Macskák – Oposszum Apó hasznos és mulattató Macskáriuma
Ford. Varró Dániel, Havasi Attila, Pozsonyi, 2019, 69 oldal
-

T. S. Eliot verseit évtizedek óta világszerte olvassák a macskatartók és a nonszensz kedvelői, a musicalnek köszönhetően is sokan megismerték a Macskákat. Dib Dáb Kandúrt, Mortájgert, Praclipöszléket és a többieket most Varró Dániel és Havasi Attila sziporkázó fordításában, Axel Scheffler képeivel mutatjuk be a magyar olvasóknak.

Murakami Haruki: A kurblimadár krónikája I-III.

Murakami Haruki
A kurblimadár krónikája I-III.
Ford. Erdős György, Geopen, 2014, 940 oldal
-

Az idén 75 éves Murakami könyveiben visszatérő szereplők a macskák, amik rendre elcsámborognak. A kurblimadár krónikájában is minden egy elkóborólt macskával kezdődik, amit kérségbeesetten keresni kezd a főszereplő,  Okada Toru – csak hogy idővel azzal szembesüljön, a felesége is elment egy másik férfival. Ekkor kezdődik a szürreális alászállás a város mélységeibe és önmagába.

Lewis Caroll: Alice Csodaországban

Lewis Caroll
Alice Csodaországban
Fordította: Kosztolányi Dezső, Helikon, 2020, 148 oldal
-

Lewis Carroll világhírű műve, a gyermekirodalmi klasszikusként is számon tartott Alice Csodaországban egyszerre kínálja a képzelet világában való elmerülést és a viktoriánus kori Anglia szórakoztató gúnyrajzát.

Alice egy piros szemű, fehér nyuszit követve jut el abba a Csodaországba, ahol csakhamar a legképtelenebb figurákkal és helyzetekkel találja szembe magát. A Kalapos, Április Bolondja, a Szív Királynő és a Szív Király vagy a barátságtalan Hernyó mind-mind a korabeli Anglia egy-egy jellegzetes alakjának torzképe. És persze közülük is kiemelkedik a Vigyori macsek, aki önálló karriert futott be: feltűnik más filmekben, videójátékokban, az irodalomban és képregényekben is.

Nyitókép: Pexels/Pixabay

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nemere István szerelmes, valamint macska- és munkamániás – megnéztük a róla szóló dokumentumfilmet

Az Addig írok, amíg élek állatbarát sztoikusként ábrázolja Nemere Istvánt. Szalma Sándor dokumentumfilmjének főszereplője az írásnak rendeli alá mindenapjait, közben egy kicsit mintha unná már a saját történeteit.

...

A rejtélyes kék macskák mindig ott vannak, ahol a történelem zajlik – Olvass bele Martyna Bunda regényébe [MARGÓ KÖNYVEK]

A lengyel Martyna Bunda A kék macska című kötetével folytatódik a Margó Könyvek sorozat. A történelmi regényben a macskák és a mágia is fontos szerephez jut. Most beleolvashatsz.

...

A First Lady a Fehér Ház macskájáról ír gyerekkönyvet

Jill Biden a 2022-ben az elnöki rezidenciára költöző brit rövidszőrű macskáról, Willowról szóló, Kate Berube által illusztrált kötete nyáron kerül a könyvesboltok polcaira.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Listák&könyvek
...

10 tuti tipp, hogy visszatalálj a rendszeres olvasáshoz

...

30 letehetetlen könyv a Margó-díj egy évtizedes történetéből

...

10 lebilincselő könyv, ami a szerelem körül forog

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.