Kovács Patrícia: Nóraként működöm az emberi kapcsolataimban

Kovács Patrícia a Margó Extrában mesélt édesanyja hatalmas és féltve őrzött könyvtáráról, a kedvenc kötelező olvasmányáról és arról, hogy ő hogyan tudja olvasóvá nevelni kislányát. A színésznőt Ott Anna kérdezte olvasási szokásairól. A legérdekesebb megállapításokat pontokba szedtük. (A Margó Extra előző részét, a Grosan Cristinával készült videót itt tudod megnézni.)

fk | 2021. október 13. |

  • Az első kérdés arra vonatkozott, hogy melyik regényből készítene filmet és kire osztaná a főszerepet. Kovács Patrícia az Utas és holdvilágot említette, amelyből nem érti, miért nem készült eddig film.
  • Az adaptációk közül egy olyan van, amit igazán méltó feldolgozásnak tart, ez pedig a Sophie választása.
  • Sok olyan színházi darab van viszont, amiből csinálna filmet. Ilyen például a Nóra, aminek a főszerepét szívesen el is játszaná. Ibsen drámája az egyik meghatározó színházi élmény volt számára. A Radnóti Színházban látta Takács Kati és Bálint András előadásában.
  • Nóra azért is meghatározó női karakter számára, mert az emberi kapcsolataiban, a szerelmi élettereiben sokszor Nóraként működik. Szerinte az egyik életfeladata az, hogy ettől megszabaduljon és úgy érzi, ez már sikerült. „Színészként az, amin túlvagyunk, bármikor megmutatható és előhívható.”
  • Egészen a főiskoláig nagyon sokat olvasott, utána elkapta a Színművészeti és csak versek meg darabok kerültek a kezébe. A középiskolában rossz diák volt, sok tantárgyat elhanyagolt, de az irodalmat nem.
  • A kötelezők közül A Pál utcai fiúk volt rá nagy hatással, azon sokat sírt, akkor érezte meg, milyen hatása tud lenni egy könyvnek.
  • Otthon nagy könyvtáruk volt. Az édesanyja a mai napig rengeteget olvas, kortársakat is. Tőle szokott tanácsot kérni, hogy mit kell elolvasni. „Büszkeség, hogy ilyen a mamám. De jó lenne, ha tudnék én is ilyen lenni.”
  • A Színművészeti nem adott általános, átfogó műveltséget, inkább egyfajta „szakmunkásképző” volt. Viszont nagyon nemes anyagokkal dolgoztak, sok drámaíró életművébe belemélyedtek a tanulás közben (pl.: Moliére, Ionesco, Beckett, Csehov).
  • Az olvasást az Egri csillagok szerettette meg vele. Szerinte az nagyon izgalmas, olyan sztori, amiért a Trónok harcát is nézzük. Van egy szerelmi történet az elején, aztán lehet izgulni. „Gyerekként izgalmas dolgokat kell olvasni.”
  • Volt egy Szabó Lőrinc-korszaka, amikor mindent elolvasott, ami vele kapcsolatos, teljes rajongással olvasta végig például a szerelmi levelezését.
  • Nyáron részt vett egy programon, ahol a Mészöly-Polcz levelezéséből kellett felolvasnia, ami annyira megmozgatta, hogy elkezdett Mészöly Miklós és Polcz Alaine könyveket keresni. „Engem a valóságosság érdekel.”
  • A színház és a kortárs irodalom kapcsolatáról Térey János Asztalizenéje jutott eszébe, amiben ő Delfin szerepét játssza. Mint mondta, Térey anno végigkísérte a próbafolyamatot, és rendkívül izgalmas volt, ahogyan elmesélte, miből gyúrta a darabban szereplő alakokat.
  • Szóba került Varró Dánieltől a Túl a Maszat-hegyen is, amely pedig egy misszió volt számára. A történet szerinte egyszerű, de úgy van elmesélve, olyan nyelvi leleményekkel, amit már 6-7 éveseknek is meg lehet mutatni színházban. „Nem szeretem, amikor a gyerekszínház hülyének nézi a gyerekeket.”
  • A beszélgetés végén a kislányáról, Hannáról is szó esett, aki most nyolcéves. Amióta megszületett, neki minden este olvasnak. Már tud olvasni egyedül is, de a szertartás megmaradt, minden este így kísérik aludni.
Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Grosan Cristina komfortosan érzi magát a többnyelvűségben

Grosan Cristina, A legjobb dolgokon bőgni kell című film rendezője és társ-forgatókönyvírója, a Margó Irodalmi Fesztivál art directora volt a legújabb Margó Extra vendége, aki a többnyelvűségről, a borítótervezésről és a legszebb magyar szóról is mesélt Ott Annának.

...
Nagy

Ezeket a magyar könyveket keresd a Margón!

Holnap kezdődik az őszi Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár a Várkert Bazárban. A zenei programok, gyerekprogramok és a külföldi szerzők könyvbemutatói után mutatjuk, milyen magyar szerzőkkel találkozhattok idén. 

...
Hírek

Magashegyi Underground és más zenei programok a Margón!

Jön az őszi Margó, ahol a következő programokkal várunk, ha zene és szöveg együtt is megmozgat.

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.

Olvass!
...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

...
Nagy

Anne Shirleytől Mary Poppinsig – 4 klasszikus lányregényt ajánlunk

Anne Shirley, Mary Poppins, esetleg Cilike – irodalmi karakterek, akik generációk óta velünk vannak. A kiadók ősszel számos új kiadással lepték meg az olvasókat ezekből a könyvekből.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna