- A könyv véletlenül született meg, egy felkérés révén. Háy maga sosem érdeklődött a napló műfaja iránt. „A privát életem eseményei íróilag csak annyiban érdekelnek, hogy mennyiben lehet beleforgatni egy írásba.”
- Miután belefogott a naplóba, egyre jobban foglalkoztatni kezdte, hogy egy ilyen típusú szövegben hogyan lehet mozogni íróilag, így elkezdett egyre mélyebben belecsúszni ebbe projektbe.
- Az író minden szereplője mögött százszázalékosan ott áll, és minden szereplőjét használja arra, hogy olyan problémákat vessen fel, amelyek számára is problémát jelentenek. Valójában ugyanakkor minden elbeszélői én egy konstruált én.
- Utóbbi még az önéletírásokra is igaz. Ha egy író (például Szabó Dezső, Amosz Oz vagy akár Knausgard) azt mondja, hogy most az életét fogja elmesélni, az elbeszélés akkor is fikciós elbeszélés lesz. Sőt, ha civilként mondjuk el a saját múltunkat, akkor is egy fikcióba megyünk bele, mert rajtunk múlik milyen emlékképeket idézünk fel, miknek adunk jelentőséget, és miket hagyunk a felejtésnek. Minden elbeszélés fikció, narratíva.
- A naplóműfajjal kapcsolatban az volt izgalmas számára, hogy eljátszhatott azzal, milyen egyenesben szerepelni. „Megláttam azt, hogyan lehet a személyesnek tekintett eseményeket keverni más személyekkel történt eseményekkel, sorsokat a saját sorssal, hogyan lehet a múltat a jelennel keverni, hogyan lehet akár az elbeszélőt is megduplázni.”
- A napló egy teljesen más szövegépítési lehetőséget nyitott meg számára. Egy keresztbeutalási rendszer jött létre a szövegen belül (ami egyébként korábban sem volt idegen tőle), ami új játékokra adott lehetőséget.
- Elkezdett regényt írni és teljesen egyértelműen ezt a technikát, formát kezdte el alkalmazni benne.
- Minden alkotó számára fontos a megújulás, hogy miként tudja a saját szemléletének horizontját tágítani. Ez hosszadalmas és lassú munka, de akkor is bele kell menni, ha nem fog eredményt hozni. „Még mindig jobb eredménytelennek lenni, mint hamis dolgokat írni.”
- Írás közben az ember sosem tudja, hogy a szöveg mire fog kifutni. Minden íróban van építési kedv, minden író fel akarja fedezni Amerikát. Szemben a bestellerírókkal, akik kottából dolgoznak, akiknek megvan a receptúrájuk és terméket hoznak létre.
- A kísérletezésről azt mondta, ez a munka a szokottnál is több kérdőjelet vetett fel, nem tudta, hogy kikerekedik-e könyvvé, és ha igen, mi lesz benne a fő szál.
- Háy szeret naplót olvasni, de nem szeret naplót írni. Éppen ezért tudta, hogy nem akarja dokumentálni az életét, de a naplót mint játékteret izgalmasnak tartotta, azt a lehetőséget, hogy eljátsszon a dokumentálási elvárással.
A beszélgetés technikai okok miatt félbemaradt, a könyvbemutató második részét a Margó Irodalmi Fesztivál Facebook-oldalán fogják közzétenni.