Háy János számára a napló izgalmas játéktér volt

Háy János számára a napló izgalmas játéktér volt

A karantén alatt született meg Háy János új könyve, a Ne haragudj, véletlen volt, amely látszólag ugyan naplónak mutatja magát, de mégis sokkal több annál. A kötetet, amely a pandémia első napjaiban, március 17-én indul és egy hónapot ölel fel, a Margó Irodalmi Fesztiválon mutatták be tegnap, ahol szó esett a személyességről, a napló műfajával való játékról, és az írói megújulásról, de kiderült az is, hogy Háy épp új regényén dolgozik.

Forgách Kinga | 2020. június 04. |

  • A könyv véletlenül született meg, egy felkérés révén. Háy maga sosem érdeklődött a napló műfaja iránt. „A privát életem eseményei íróilag csak annyiban érdekelnek, hogy mennyiben lehet beleforgatni egy írásba.”
  • Miután belefogott a naplóba, egyre jobban foglalkoztatni kezdte, hogy egy ilyen típusú szövegben hogyan lehet mozogni íróilag, így elkezdett egyre mélyebben belecsúszni ebbe projektbe.
  • Az író minden szereplője mögött százszázalékosan ott áll, és minden szereplőjét használja arra, hogy olyan problémákat vessen fel, amelyek számára is problémát jelentenek. Valójában ugyanakkor minden elbeszélői én egy konstruált én.
Háy János
Ne haragudj, véletlen volt
Európa Könyvkiadó, 2020, 228 oldal
Háy János: Ne haragudj, véletlen volt
  • Utóbbi még az önéletírásokra is igaz. Ha egy író (például Szabó Dezső, Amosz Oz vagy akár Knausgard) azt mondja, hogy most az életét fogja elmesélni, az elbeszélés akkor is fikciós elbeszélés lesz. Sőt, ha civilként mondjuk el a saját múltunkat, akkor is egy fikcióba megyünk bele, mert rajtunk múlik milyen emlékképeket idézünk fel, miknek adunk jelentőséget, és miket hagyunk a felejtésnek. Minden elbeszélés fikció, narratíva.
  • A naplóműfajjal kapcsolatban az volt izgalmas számára, hogy eljátszhatott azzal, milyen egyenesben szerepelni. „Megláttam azt, hogyan lehet a személyesnek tekintett eseményeket keverni más személyekkel történt eseményekkel, sorsokat a saját sorssal, hogyan lehet a múltat a jelennel keverni, hogyan lehet akár az elbeszélőt is megduplázni.”
  • A napló egy teljesen más szövegépítési lehetőséget nyitott meg számára. Egy keresztbeutalási rendszer jött létre a szövegen belül (ami egyébként korábban sem volt idegen tőle), ami új játékokra adott lehetőséget.
  • Elkezdett regényt írni és teljesen egyértelműen ezt a technikát, formát kezdte el alkalmazni benne.
  • Minden alkotó számára fontos a megújulás, hogy miként tudja a saját szemléletének horizontját tágítani. Ez hosszadalmas és lassú munka, de akkor is bele kell menni, ha nem fog eredményt hozni. „Még mindig jobb eredménytelennek lenni, mint hamis dolgokat írni.”
  • Írás közben az ember sosem tudja, hogy a szöveg mire fog kifutni. Minden íróban van építési kedv, minden író fel akarja fedezni Amerikát. Szemben a bestellerírókkal, akik kottából dolgoznak, akiknek megvan a receptúrájuk és terméket hoznak létre.
  • A kísérletezésről azt mondta, ez a munka a szokottnál is több kérdőjelet vetett fel, nem tudta, hogy kikerekedik-e könyvvé, és ha igen, mi lesz benne a fő szál.
  • Háy szeret naplót olvasni, de nem szeret naplót írni. Éppen ezért tudta, hogy nem akarja dokumentálni az életét, de a naplót mint játékteret izgalmasnak tartotta, azt a lehetőséget, hogy eljátsszon a dokumentálási elvárással.

A beszélgetés technikai okok miatt félbemaradt, a könyvbemutató második részét a Margó Irodalmi Fesztivál Facebook-oldalán fogják közzétenni. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Szentesi Évát édesanyja betegsége szembesítette saját feldolgozatlan traumáival

Szentesi Éva reméli, hogy a betegségével kapcsolatban nem kell már új fejezetet nyitnia. A legfontosabbat utoljára hagytam című új könyvet egyszerre szánja lezárónak és összegzőnek - a kötetet a Margón mutatták be.

...
Nagy

Orvos-Tóth Noémi: A könyv mágiája, hogy az érzéseket szavakká transzformálja

Orvos-Tóth Noémi, az Örökölt sosr szerzője ma Ott Anna vendége volt a Margó Extrában, ahol első könyvélményeiről, a terápiás ülések és a novellák hasonlóságáról, és az olvasás csodájáról mesélt, valamint azt is elárulta, hogy már dolgozik új könyvén.

...
Hírek

Indul a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár online

Szerdától vasárnapig, június 7-ig öt napon át ötven programmal várják a szervezők az irodalom, olvasás és kultúra iránt érdeklődőket az idei Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár digitális felületein.

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

...
Nagy

2024 legjobb könyvei 10-1.

Így olvastunk mi 2024-ben.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Kiemeltek
...
Beleolvasó

A Keleti-blokk titkai a demencia homályába vesznek - Olvass bele Pasi Ilmari Jääskeläinen regényébe!

Milyen titkokat rejtegetett a nemzetközi karriert befutó pszichoterapeuta édesanya?

...
Podcast

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

Elérkeztünk Ott Anna szülőségről szóló podcastjának utolsó részéhez: ezúttal Visky András írót kérdeztük.

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

Olvass!
...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.