Háy János számára a napló izgalmas játéktér volt

Háy János számára a napló izgalmas játéktér volt

A karantén alatt született meg Háy János új könyve, a Ne haragudj, véletlen volt, amely látszólag ugyan naplónak mutatja magát, de mégis sokkal több annál. A kötetet, amely a pandémia első napjaiban, március 17-én indul és egy hónapot ölel fel, a Margó Irodalmi Fesztiválon mutatták be tegnap, ahol szó esett a személyességről, a napló műfajával való játékról, és az írói megújulásról, de kiderült az is, hogy Háy épp új regényén dolgozik.

Forgách Kinga | 2020. június 04. |

  • A könyv véletlenül született meg, egy felkérés révén. Háy maga sosem érdeklődött a napló műfaja iránt. „A privát életem eseményei íróilag csak annyiban érdekelnek, hogy mennyiben lehet beleforgatni egy írásba.”
  • Miután belefogott a naplóba, egyre jobban foglalkoztatni kezdte, hogy egy ilyen típusú szövegben hogyan lehet mozogni íróilag, így elkezdett egyre mélyebben belecsúszni ebbe projektbe.
  • Az író minden szereplője mögött százszázalékosan ott áll, és minden szereplőjét használja arra, hogy olyan problémákat vessen fel, amelyek számára is problémát jelentenek. Valójában ugyanakkor minden elbeszélői én egy konstruált én.
Háy János
Ne haragudj, véletlen volt
Európa Könyvkiadó, 2020, 228 oldal
Háy János: Ne haragudj, véletlen volt
  • Utóbbi még az önéletírásokra is igaz. Ha egy író (például Szabó Dezső, Amosz Oz vagy akár Knausgard) azt mondja, hogy most az életét fogja elmesélni, az elbeszélés akkor is fikciós elbeszélés lesz. Sőt, ha civilként mondjuk el a saját múltunkat, akkor is egy fikcióba megyünk bele, mert rajtunk múlik milyen emlékképeket idézünk fel, miknek adunk jelentőséget, és miket hagyunk a felejtésnek. Minden elbeszélés fikció, narratíva.
  • A naplóműfajjal kapcsolatban az volt izgalmas számára, hogy eljátszhatott azzal, milyen egyenesben szerepelni. „Megláttam azt, hogyan lehet a személyesnek tekintett eseményeket keverni más személyekkel történt eseményekkel, sorsokat a saját sorssal, hogyan lehet a múltat a jelennel keverni, hogyan lehet akár az elbeszélőt is megduplázni.”
  • A napló egy teljesen más szövegépítési lehetőséget nyitott meg számára. Egy keresztbeutalási rendszer jött létre a szövegen belül (ami egyébként korábban sem volt idegen tőle), ami új játékokra adott lehetőséget.
  • Elkezdett regényt írni és teljesen egyértelműen ezt a technikát, formát kezdte el alkalmazni benne.
  • Minden alkotó számára fontos a megújulás, hogy miként tudja a saját szemléletének horizontját tágítani. Ez hosszadalmas és lassú munka, de akkor is bele kell menni, ha nem fog eredményt hozni. „Még mindig jobb eredménytelennek lenni, mint hamis dolgokat írni.”
  • Írás közben az ember sosem tudja, hogy a szöveg mire fog kifutni. Minden íróban van építési kedv, minden író fel akarja fedezni Amerikát. Szemben a bestellerírókkal, akik kottából dolgoznak, akiknek megvan a receptúrájuk és terméket hoznak létre.
  • A kísérletezésről azt mondta, ez a munka a szokottnál is több kérdőjelet vetett fel, nem tudta, hogy kikerekedik-e könyvvé, és ha igen, mi lesz benne a fő szál.
  • Háy szeret naplót olvasni, de nem szeret naplót írni. Éppen ezért tudta, hogy nem akarja dokumentálni az életét, de a naplót mint játékteret izgalmasnak tartotta, azt a lehetőséget, hogy eljátsszon a dokumentálási elvárással.

A beszélgetés technikai okok miatt félbemaradt, a könyvbemutató második részét a Margó Irodalmi Fesztivál Facebook-oldalán fogják közzétenni. 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Szentesi Évát édesanyja betegsége szembesítette saját feldolgozatlan traumáival

Szentesi Éva reméli, hogy a betegségével kapcsolatban nem kell már új fejezetet nyitnia. A legfontosabbat utoljára hagytam című új könyvet egyszerre szánja lezárónak és összegzőnek - a kötetet a Margón mutatták be.

...
Nagy

Orvos-Tóth Noémi: A könyv mágiája, hogy az érzéseket szavakká transzformálja

Orvos-Tóth Noémi, az Örökölt sosr szerzője ma Ott Anna vendége volt a Margó Extrában, ahol első könyvélményeiről, a terápiás ülések és a novellák hasonlóságáról, és az olvasás csodájáról mesélt, valamint azt is elárulta, hogy már dolgozik új könyvén.

...
Hírek

Indul a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár online

Szerdától vasárnapig, június 7-ig öt napon át ötven programmal várják a szervezők az irodalom, olvasás és kultúra iránt érdeklődőket az idei Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár digitális felületein.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

A hét könyve
Kritika
A háborúból nincs visszatérés, ez az élet
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

...
Kritika

A háborúból nincs visszatérés, ez az élet

A Mindenki másképp gyászol a hét könyve, amiben a háború nem esemény, hanem a létezés egyfajta állapota. A haditudósítás nem munka, hanem szembenézés a Gonosszal. Jászberényi Sándor a kegyetlenségben a sebezhetőséget, a kiszolgáltatottságban az ellenállást ábrázolja. 

Szerzőink

...
Sándor Anna

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

...
Litkai Gergely

Ürge-Vorsatz Diána: Tévút, ahogy a nagy cégek áttolják a felelősséget a fogyasztókra / Mi van, ha megmentjük a világot?

...
Valuska László

Benedek Ágota felboncolt teste és az irodalmi striciskedés

Még több olvasnivaló
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

...
Nagy

Bognár Péter: Nyílt sisakkal

Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen, ez a záró rész.

...
Kritika

Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját

A Füveskert merész vágásokkal élő, lírai hangú, látomásos prózakötet. Andrei Dósa ágbogas pop- és magaskulturális hivatkozáshálózattal dolgozik, és utat vesztett szereplőinek beállástörténetein keresztül voltaképp a művészi indulást meséli el. Ez a hét könyve.

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

Mi köze lehet a hüvelykujjunknak a sci-fihez és a fiatal generációhoz, milyen a rém kellemetlen laudáció, és mit jelent spekulatív irodalmi nagykövetnek lenni? A Könyvfesztivál megnyitóján jártunk.

...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

Olvass!
...
Beleolvasó

Luiz Schwarcznak a bipoláris depresszióval és a családja történetével is meg kellett küzdenie

Luiz Schwarcz Sao Paulo egyik legjelentősebb könyvkiadójának alapítója, aki Légszomj című könyvében családjáról és a bipoláris zavarral való küzdelméről is mesél. Olvass bele!

...
Beleolvasó

És te mit tennél, ha éjszaka beállítana hozzád a bátyád egy zsák pénzzel és egy hullával?

A családomban mindenki gyilkos Agatha Christie és Arthur Conan Doyle találkozása a Tőrbe ejtve-filmekkel és A csütörtöki nyomozóklubbal. Ördögien csavaros történet, ami a klasszikus krimik szabályrendszerét tiszteletben tartva nyújt valami felejthetetlenül újat. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Roderik Six hátborzongató történetet írt az emberi alkalmazkodókészségről

A Helikon Margó Könyvek sorozatában megjelent Özönvíz egy ökológiai katasztrófa küszöbén játszódik és a kíméletlen túlélési kényszerről mesél. Olvass bele!