A dél-koreai Han Kang új könyvének tartalmát egyelőre egyetlen ember ismeri – ő maga. A Növényevő és a Nemes teremtmények című könyvek írója ugyanis csatlakozott a Future Library projekthez: Margaret Atwood, David Mitchell, Sjón és Elif Shafak után ő az ötödik szerző, aki vállalta, hogy az olvasók csak közel 100 év múlva ismerhetik meg új könyve tartalmát.
Az ötlet a skót Katie Paterson fejéből pattant ki, és az első könyv 2014-ben került be az az oslói nemzeti könyvtár speciálisan kialakított szobájába. Ezeket a regényeket majd csak 2114-ben kezdik el publikálni, a nyomtatáshoz pedig azokat az Osló környéki fákat használják fel, melyeket 2014-ben kimondottan ebből a célból ültettek el.
Katie Paterson a projektet olyan „élő, lélegző, organikus műalkotásnak” nevezte, mely „száz év alatt bontakozik ki”. A Nemzetközi Man Booker-díjas Han Kang pedig azért mondott igent a felkérésre, mert az egész Jövőkönyvtár koncepciója az idő körül forog. „Amikor Koreában összeházasodik egy pár, az emberek azt kívánják nekik, hogy ’éljenek száz évig’. Már-már örökkévalósnak hangzik” – mondta a dél-koreai író, aki hozzátette, hogy természetesen sem ő, sem a szerettei nem fognak még száz évig élni, ez a könyörtelen tény pedig alaposan elgondolkodtatta az élete egy fontos eleméről: „Miért írok? Kihez beszélek, amikor írok?” Han Kang számára ezenkívül fontos szempont volt az is, hogy a Jövőkönyvtár létrehozóit a papíralapú könyvek sorsa is erősen foglalkoztatja.
Az író a tetszése szerinti hosszúságú kéziratot májusban adja le, melyet az oslói Deichman Könyvtár egyik szobájában őriznek majd, egészen 2114-ig, amikor is a többi leadott történettel együtt ez is nyomtatásba kerül.
Forrás: Guardian