Földi Andrea: Az AI segíthet az illusztrálásban, de a kreativitás egy megfoghatatlan és végletekig emberi tulajdonság

Földi Andrea: Az AI segíthet az illusztrálásban, de a kreativitás egy megfoghatatlan és végletekig emberi tulajdonság

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált – írtuk az Athenaeum Kiadó tájékoztatására hivatkozva a héten. A szerző egy interjúban elmondta, hogy a kíváncsiság hajtotta, és a mesekönyv története is indokolta, hogy új utakat keressenek: „A Szív és Lélek arról is szól, mennyire hasznos tud lenni, ha valaki innovatív. Ha elhagyja a szokványost”. Földi Andrea Szép Magyar Könyv-díjas tervezőgrafikus-művész, az Athenaeum Kiadó művészeti vezetője a vele készült interjúban elmondta, hogy csak eszközként használta a mesterséges intelligenciát ebben a kísérleti projektben, de elmesélte azt is, hogyan jött az ötlet, és milyen kihívások elé állította az AI munka közben.

Könyves Magazin | 2023. május 25. |

Mikor és miért döntöttél úgy, hogy Vámos Miklós Szív és Lélek című mesekönyvét mesterséges intelligencia felhasználásával illusztrálod?

Előzetesen az volt a szándékom, hogy én illusztrálom a könyvet. Majd amikor először olvastam Miklós kéziratát (2022 telén), egyből tudtam, hogy a mesterséges intelligencia felé szeretnék fordulni. Ebben az időszakban naponta jöttek ki újabb és újabb hírek arról, hogyan fejlődik, és mennyire sok mindenre lehet használni az olyan programokat, mint a chatGPT vagy a Midjourney.

Azt gondoltam: ezt ki kell próbálni! 

A szerzőben pedig partnerre találtam. Miklós szereti a komplex gondolkodást, amikor egy könyvben egymásra utalnak a képi, nyelvi, gondolati elemek. A Szív és Lélek olyan mesekönyv, ami kicsit a technikai újításokról is szól. Nanorobotok a főszereplők, akik embereket gyógyítanak. Az orvostechnikai innovációk és az AI fejlődése nagyon hasonló témakörök. Ezért döntöttünk a szoftver használata mellett. Hiszek abban, hogy a technikai újítások jók, de tudni kell őket használni. 

Sokan azt gondolják, hogy a mesterséges intelligencia előbb-utóbb háttérbe szorítja a kreatív szakembereket – például az illusztrátorokat is. Erről mi a véleményed? 

A kreatív szakemberek a kreativitásukat használják.

Nekem az a legnagyobb kihívás, hogy kitaláljam, mi támogatja leginkább vizuálisan az adott témát.

A grafikusok először fejben terveznek. Hogy hogyan valósítjuk meg, már tulajdonképpen másodlagos. Sok grafikus használ például stock bázist, nem magunk fotózunk. A betűtípust sem mindig mi tervezzük a könyvekhez vagy a marketinganyagokhoz.  

Emlékszem, néhány éve még szakmán belül sem tartották sokra azokat az illusztrátorokat, akik nem papíron dolgoztak, hanem digitális rajztáblán. Ők elkezdték használni a technika adta lehetőségeket, és nekik volt igazuk – ez ma már egy bevett munkamódszer. Úgy érzem, most is valami hasonlóról van szó. Az emberi kreativitást nem pótolja gép. A mesterséges intelligencia egy eszköz. Egy olyan irány, amely segítségünkre lehet – ha jól használjuk – a kreatív munkánk során. 

-

Földi Andrea

Mi ennek a jogi szabályozó háttere? Mindennek utánajártatok a kiadóban? 

Más jogszabály vonatkozik a mesterséges intelligenciával támogatott emberi alkotásra és a mesterséges intelligencia által önállóan létrehozott alkotásra. Itt az elsőről van szó. Olyan művészi alkotásról, amely emberi intellektuális erőfeszítés eredménye, stílusválasztás, grafikai tervek készítése és utómunka kapcsolódik hozzá. Egy grafikussal ugyanúgy szerződni kell ilyenkor, hiszen

ő csak eszközként használta a mesterséges intelligenciát.

Ugyanúgy, mint bármelyik grafikusi szoftvert. Fontos, hogy a kiadó vállalja és megjelenítse a könyvön, hogy mesterséges intelligencia bevonásával készültek az illusztrációk. 

Milyen volt az „együttműködés” az AI-vel?  

Őszintén mondom, volt olyan pont a Szív és Lélek illusztrálásakor, amikor fel akartam adni. Azt gondoltam, sokkal gyorsabb lenne, ha én rajzolnám. Ha fognám a digitális táblát vagy ecsetet és papírt, és egyszerűen megcsinálnám, amit látni akarok. De mivel a koncepció része, hogy mesterséges intelligenciával dolgozunk együtt, ezért nem adhattam fel! És nagyon jó érzés, hogy kitartottunk. Szerintem igazán szép a végeredmény. De a többi könyvnél természetesen maradunk a hagyományos illusztrálásnál. 

Hogyan képzeljük el a munkafolyamatot? Mik az előnyei és mik a hátrányai egy efféle könyvillusztrálásnak? 

A Midjourney nevű mesterséges intelligencia alapú képalkotó szoftver tényleg egy szuper program. Nem létező fotókat ollóz össze, hanem képes olyan tartalmakat is előállítani, amik a valóságban nem is léteznek. Ráadásul rengeteg stílust ismer, ez az egyik legnagyobb előnye. Míg nekem komoly kutatómunka az, hogy megismerjek és alkalmazni tudjak egy stílust, addig ez a Mindjourneynek csupán egy parancssor. De ez, valljuk be, mégiscsak alkalmazott művészet.

Kell az ember, aki kitalálja, hogy mit akar látni. 

Míg általában egyedül dolgozom egy könyvön, addig itt Kiss Viktor kollégámmal (programozó, AI hobbista) ketten vettünk részt az illusztrálásban. Sok esetben tucatnyiszor kellett ugyanazt a szöveges parancssort megadnunk, hogy megfelelő végeredményt kapjunk. Ráadásul a szoftver nem képes ugyanazokat a karaktereket (egy orvost, egy kislányt, nagypapát) képről-képre ugyanolyan formában megjeleníteni. Ezért nekem minden egyes AI által generált illusztrációba bele kellett nyúlnom. Nagyon sok utómunkát végeztem, mire „helyre tettem” a megfelelő karaktereket. Ha én illusztráltam volna, ez nem okozott volna problémát. Elsőre apró részletnek tűnik, de nagyon fontos, hogy például minden illusztráción ugyanúgy hordja a szemüvegét az orvos és ugyanott kopaszodjon. Sőt, az sem hátrány, ha borítón szereplő kislány a belső illusztrációkon is szőke és kék szemű… 

-

Elképzelhető, hogy pár év múlva a mesterséges intelligencia átveszi az illusztrátorok munkáját? 

A technikai fejlődés megállíthatatlan. Azt gondolom, ezzel élnünk kell, muszáj a javunkra fordítani! Az AI majd segítségünkre lesz a megvalósításban, de az eredetiség, a kreativitás egy megfoghatatlan és végletekig emberi tulajdonság. Vámos Miklós mesekönyve erről is szól. Az orvostechnológia fejlődik, mikroszkópikus robotokat használ gyógyításra – mégis szükség van orvosokra! Szívre és Lélekre.

Az interjúért köszönet az Athenaeum Kiadónak!

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Podcast

Tényleg elveszi a mesterséges intelligencia az írók munkáját?

A Könyves Magazin legújabb podcastjében a mesterséges intelligencia és a könyvpiac kapcsolódási pontjait kutatjuk, a beszélgetés legviccesebb részei viszont azok, amikor megismerhetjük a ChatGPT válaszait a legfontosabb magyar regényről vagy a legnépszerűbb magyar versről.

...
Hírek

Mesterséges intelligencia segítségével bukkantak rá Lope de Vega eddig ismeretlen darabjára

A spanyol aranykor egyik legnagyobb szerzőjének eddig ismeretlen színművét azonosították Madridban. A kutatók szerint a mesterséges intelligencia segítségével várhatóak még ilyen izgalmas felfedezések.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Olvass!
...
Beleolvasó

Mentális betegnek hitték az apácák a lázadó lányt – Olvass bele Leonora Carrington regényes életrajzába!

Leonora különc kislány volt, a saját útját járta, felnőttkorára az egyik legismertebb szürrealista művész vált belőle.

...
Beleolvasó

Meztelenül vagy ruhában kacérabb a nő? – Olvass bele Milbacher Róbert: Ködképek az irodalom láthatárán könyvébe!

Milbacher Róbert a magyar irodalmi művekből következtet a szerzők pszichés problémáia.

...
Beleolvasó

Milyen a tökéletes szex? – Olvass bele Emily Nagoski könyvébe

Emily Nagoski  eegyedi nézőpontja új utakat nyit az szexualitás és a vágy megértéséhez. Olvass bele!

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Hírek
...
Hírek

Tizenéves lesz Geralt a következő Witcher-kötetben

...
Hírek

2025-ben nem fogadja be a Millenáris a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált

...
Hírek

Cormac McCarthy 16 éves lánnyal folytatott viszonyt

...
Hírek

Ezeket tudni a Da Vinci-kód írójának új könyvéről

...
Hírek

Láttad már Radnóti vagy Rodolfo ex librisét a Széchényi Könyvtárban?

...
Hírek

Rakovszky Zsuzsa és Pál Sándor Attila költészeti díjat kap