Ezeket a könyveket olvasd, ha tetszett a Jelenetek egy házasságból!

Ezeket a könyveket olvasd, ha tetszett a Jelenetek egy házasságból!

Nagy sikerrel fut az HBO GO-n az Ingmar Bergman Jelenetek egy házasságból című klasszikusán alapuló hat részes minisorozat, amiről korábban ebben a cikkünkben írtunk. A svéd szerző 1973-ban írta meg a történetet, amely egy házasság felbomlását meséli el, most pedig Hagai Levi rendezésében láthatjuk a még mindig aktuális történetet, néhány csavarral és új, modernebb köntösbe öltöztetve. A Jelenetek egy házasságból egy olyan kapcsolatot mutat be, ahol a felek sem  egymással, sem egymás nélkül nem tudnak élni. Miközben betekintést nyerhetünk Mira és Jonathan kapcsolatába, olyan társadalmi témák is reflektorfénybe kerülnek, mint, hogy lehetünk-e életünk végéig hűségesek, milyen, ha felcserélődnek a megszokott férfi-női szerepek, de arról is szó esik, hogy mi történik akkor, ha felbukkan egy harmadik fél. Most hat olyan könyvet mutatunk, amely a szerelem örökérvényűségéről, monogámiáról, elengedésről és önmagunk újradefiniálásáról szól.  

Simon Eszter | 2021. november 25. |

Per Petterson: Férfiak az én helyzetemben

Per Petterson
Férfiak az én helyzetemben
Ford.: Pap Vera-Ágnes, Scolar, 2020, 304 oldal
Per Petterson: Férfiak az én helyzetemben

A norvég író regénye - amely tavaly a hét könyve volt nálunk - egy olyan férfiról szól, akit húsz évnyi házasság után egy nap elhagy a felesége, és magával viszi három lányukat. A történet 1992 szeptemberében kezdődik, amikor a harmincnyolc éves Arvid Jansent egy reggel váratlanul felhívja volt felesége, Truid, akivel akkor már egy éve különváltak, és a nő segítséget kér Arvidtól. A  regény ugrál az időben, és Arvid múltbéli visszaemlékezéseiből áll össze a kép. A férfi állandó és kényszeres önvizsgálatából bontakozik ki a cselekmény, és egy olyan elveszett ember képe jelenik meg az olvasó előtt, aki minden lépését analizálja. Az összeomlás csúcspontja, amikor Arvid legnagyobb lánya egy napon közli vele, hogy véget vetnek a hétvégi látogatásoknak. A Férfiak az én helyzetemben érzelmi cunamiként árad az olvasóra, Arvid lelkivilága pedig remekül harmonizál a rideg, ködös norvég tájjal, amiben az alkohol, az egyéjszakás kalandok és a könyvek jelentik számára a melegséget. Tanulságos történet olyan férfiaknak, akik azt a mintát látták, hogy a fiúknak nem szabad sírni. 

Ilyen a válás utáni év egy férfi szemével
Ilyen a válás utáni év egy férfi szemével

A válás és a vele járó gyász témáját dolgozza fel e a norvég Per Petterson regénye, amely egy férfi szemszögéből mutatja be a válás utáni hónapok embert próbáló, lelkileg rendkívül megterhelő időszakát. A Férfiak az én helyzetemben a hét könyve. 

Tovább olvasok

Billy O'Callaghan: Szerelmem, Coney Island

Billy O'Callaghan
Szerelmem, Coney Island
Ford.: Pék Zoltán, Jelenkor, 2021, 268 oldal
Billy O'Callaghan: Szerelmem, Coney Island

O'Callaghan 2019-es regényét eddig már nyolc nyelvre fordították le, idén pedig magyarul is megjelent. Az ír szerző kötete 2020-ban felkerült a Royal Society of Literature Encore-díj rövidlistájára is, amelyet a legjobb második regényért osztanak ki. A kötet egyetlen nap eseményeit meséli el, amikor Caitlin és Michael szokásos titkos találkájukra mennek Coney Islandre. Mindketten házasok, de huszonöt éve tartó viszonyukról egyikük sem tudott lemondani, azonban egy fagyos januári napon az élet mégis válaszút elé állítja őket. Kiderül, hogy a férfi felesége halálos beteg, Caitlin férjét pedig egy távoli városba szólítja a munkája. A Szerelmem, Coney Island egy szívszorító történet szerelemről, elválásról, az élet és halál kérdéséről, miközben O'Callaghan gyönyörű lírai mondatokkal festi elénk a fagyos januári szigetet. A szereplők visszaemlékezéseiből fény derül gyerekkori traumáikra is, amelyek sok mindenre magyarázatot adnak. 

Cserna-Szabó András - Extra dry

CSERNA-SZABÓ ANDRÁS
Extra Dry
Helikon, 2020, 340 oldal
Cserna-Szabó András: Extra Dry

Cserna-Szabó András regénye - amely szintén a hét könyve volt nálunk - egy diszfunkcionális család történetét meséli el, miközben arra a kérdésre is választ keres, hogy hol húzódik a határ a normalitás és az őrültség között. András és Erika házassága tönkremegy, mivel a nő úgy érzi, több ingerre és élményre van szüksége, ezeket pedig András mellett nem kaphatja meg. A dühös hangvételű regény két hét alatt játszódik, minden fejezetben más-más szereplő szemszögét ismerhetjük meg, így betekintést nyerhetünk az após, Ignác életébe is. A kötet erős kritikát fogalmaz meg a társadalmi elvárásokkal szemben, András karakterében pedig olykor könnyen magunkra ismerhetünk. 

A 2020-as Margón készült beszélgetést Cserna-Szabó Andrással itt nézhetitek vissza. Az író így mesélt a regényről: „Ez egy extra száraz történet, fanyar, savanykás, nem biztos, hogy mindenkinek beveszi a gyomra.” 

David Nicholls: Mi

David Nicholls
Mi
Ford.: Neset Adrienn, Európa, 2020, 505 oldal
David Nicholls: Mi

Nicholls regénye - amely 2014-ben felkerült a Booker hosszú listájára - is arra keresi a választ, hogy mi tart össze két embert, amikor úgy érzik, elmúlt a szerelem, és a közös emlékeken kívül már semmi nem köti őket egymáshoz. Douglas és Connei kamaszkoruk óta együtt vannak, ám már akkor sem értette senki, hogy egymás szöges ellentéteiként miért ragaszkodnak egymáshoz. Harminc évvel később egy reggel Connei bejelenti, hogy miután fiuk, Albie ősszel egyetemre megy, nem tud tovább kettesben maradni Douglasszel. A kamaszodó Albie rajong a művészetekért, így szülei úgy döntenek, megmutatják neki Európa legszebb városait, és családi körutazásra indulnak. Douglas úgy érzi, az út az utolsó reménye, ami megmentheti a házasságát, és talán a fiával való viharos viszonyát is rendezheti majd. A művészettel átitatott regény elkalauzol Amszterdamba, Párizsba, Velencébe, Firenzébe, Barcelonába, miközben egy életközepi válságban lévő férfi belső utazását is megismerjük. Nicholls fanyar humorával meséli el egy zátonyra futott házasság történetét és a gyógyulás fázisait. 

Tavaly a BBC bejelentette, hogy négyrészes sorozatot készít a regényből, a főszerepben pedig Saskia Reevest és Tom Hollandert láthatjuk majd.

Az előzetest itt nézheted meg. 

Vladimir Nabokov: Nevetés a sötétben

Vladimir Nabokov
Nevetés a sötétben
Ford.: Vári Erzsábet, M. Nagy Miklós, Helikon, 2019, 264 oldal
Vladimir Nabokov: Nevetés a sötétben

Nabokov regénye tökéletesen bizonyítja, hogy a szerelem vak. A drámai fordulatokkal és véletlenek sorozatával teli regény főszereplője Albinus, egy gazdag művészettörténész, aki Berlinben él feleségével és kislányával Irmával. Noha hatalmas odaadással szereti Elizabethet, úgy érzi, hiányzik az életéből a szenvedély. Albinus egy nap véletlenül betéved egy moziba, ahol találkozik a tizenhét éves Margot Petersszel, akinek minden vágya, hogy filmszínésznő legyen, és azonnal rabul ejti a szívét. A férfi hiába próbál ellenálni a fiatal szépségnek, titkos viszony alakul ki közöttük. Innentől pedig a történet tipikus szerelmi háromszöggé válik, tele bravúros csavarokkal és nevetséges szituációkkal. A Lolita szerzője szinte filmvászonra írta a regényt, amiből 1969-ben valóban film is született, tavaly pedig Scott Frank A Vezércsel alkotója is bejelentette, hogy filmes adaptációt készít a regényből, és már az is kiderült, hogy Anya Taylor-Joy és Clive Owen játsszák majd a főszerepet. 

Nick Hornby: Egy házasság helyzete

Nick Hornby
Egy házasság helyzete
Ford.: Tolnai Katinka, Helikon, 2020, 125 oldal
Nick Hornby: Egy házasság helyzete

Hornby regénye - amelyből a BBC-HBO tíz tízperces részből álló minisorozatot készített, erről korábban itt írtunk - egy házasság válságát mutatja be. Louise sikeres orvos, miközben a zenekritikus Tomnak már egy éve nincs munkája, ezért a férfi van otthon a gyerekekkel. A házasságuk akkor kerül válságba, amikor kiderül, hogy Louise megcsalta a férjét, aki azonban annyira ragaszkodik a nőhöz, hogy mindenáron vele akar maradni, még hűtlenség ellenére is. Hornby a tőle megszokott humorral mutatja be, hogyan próbál Louise és Tom közös nevezőre jutni, akik párterápiára járnak, az ülések előtt pedig egy kocsmában találkoznak, ahol nemcsak saját kapcsolatukról beszélnek, hanem szó esik a múltról, gyereknevelésről, politikáról, sőt még a Brexitről is. 

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Nem a házasság kudarcáról, hanem az elválás pokláról szól a Jelenetek egy házasságból modernizált változata

Az HBO elevenítette fel a házasság nehézségeit Ignmar Bergman feledhetetlen klasszikusának segítségével. 

...
Nagy

„A fennmaradó házasságokat boldognak tekintjük, még ha nem is boldogok” – Taffy Brodesser-Akner: Fleishman bajban van

Taffy Brodesser-Akner Fleishman bajban van című regényével több cikkben is foglalkoztunk már. Ezúttal a könyvből vett kedvenc idézeteinket gyűjtöttük össze.

...
Nagy

A férfiak érzelmi tere az irodalom – Négy mű válaszul Steve Biddulph Férfilét című könyvére

A férfiak számára nincs elég tér és lehetőség az érzelmeik megélésére és kifejezésére. Többek között erről beszél Steve Biddulph Férfilét című könyvében is. Ez sajnos valóban így van, az irodalom terén mégis mintha bővelkednének mindabban, amit a való életben nem tapasztalhatnak meg. 

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

...

Ezt senki nem mondta – Dr. Benkovics Júlia: Mi történik a nőgyógyásszal, amikor terhes lesz?

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

A pár másodperces videó egy elmerülten olvasó fiúról rövid idő alatt a TikTok kedvencévé vált.

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

Az ukrán házaspár, Romana Romanisin és Andrij Lesziv képeskönyve érzékenyen, de bátran mesél nehéz, mégis fontos témáról gyerekeknek, arról, hogy mit jelent, ha valahol háború van.

...
Gyerekirodalom

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel?

A Tolkien-féle fantasy és a népmesék hangulata keveredik Magyar Katalin különleges könyvében, a Jeripuszban, melyben a gonosz legyőzése a cél.

SZÓRAKOZÁS
...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...
Szórakozás

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.