Cserna-Szabó András: Én a gombhoz írom a kabátot

Cserna-Szabó András: Én a gombhoz írom a kabátot

Némafilm, szex, prostitúcó, sztrájkoló Mikulás, nápolyi pizza és pezsgő - Cserna-Szabó András regényében ez mind benne van. Az Extra Dry egy széthulló család történetét meséli el és közben arra is keresi a választ, hogy hol van a normalitás és az őrület határa. A regényt szombat délután mutatták be a Margó Irodalmi Fesztiválon, a szerzővel Valuska László beszélgetett. 

Forgách Kinga | 2020. június 06. |

  • Bár Cserna-Szabó András szerint degradáló, ha egy könyvet szórakoztatónak vagy humorosnak neveznek, Valuska László szerint a Margó legszórakoztatóbb és legbetegebb könyve az Extra Dry. Egy negyvenes házaspárról szól, akikkel egyszer csak történik valami és onnantól megreccsen a kapcsolatuk. Többféle elbeszélői nézőpontból ismerjük meg a történetüket: van egy átlagos férj, Aladár, egy pszichológus feleség, Erika, aki rájött, hogy még egy csomó mindent nem élt meg, valamint egy após, Ignác papa.
  • Cserna-Szabó szerint mindenkinek megvan a maga regényíró technikája, az övé teljesen egyedi, mivel ő nem regényíró. Általában csak ír bele a világba, aztán előfordul, hogy a történetei elkezdenek összekapcsolódni. Van, hogy novelláskötet, van, hogy rendhagyó regény lesz belőlük.
Cserna-Szabó András
Extra Dry
Helikon, 2020, 340 oldal
  • Így volt ez az Extra Dry esetében is, ami kivételesen egészen regényszerű regény lett. Viszonylag kevés szereplő van, és időben, térben is elég szűk, két hét alatt játszódik. „Soha nem én döntök a szerkezetről, hanem az anyag.”
  • Nem tudja, hogy pontosan itt melyik volt a kezdő novella. A történeteit általában egy mappába gyűjti, aztán vagy összeállnak, vagy nem. Egyedül a Sömmi. című betyárregényén dolgozott úgy, mint egy „rendes” regényíró. „Én a gombhoz írom a kabátot.”
  • Az Extra Dry egy széthulló család történetét meséli el. Aladár figurája volt az, ami nagyon elkezdte érdekelni. Mostanában rengeteg összeomlás-történetet és rengeteg őrültet lát maga körül. És főként az izgatja, hol van az a pont, amikor az ember kilép a normalitásból. Az a mindannyiunkban benne rejlő őrület érdekelte, ami hibernálva van, de bármikor akivizálódhat. „Egy teljesen átlagos emberben is benne van az őrület. Csak az a kérdés, hogy mikor jön elő.”
  • A könyvet átitatja a finom, ironikus kritika a társadalmi elvárások felé. Cserna-Szabó András szerint az egész konfliktus gócpontja, hogy Erika úgy érzi, hogy ezt nem bírja tovább, nem akar megfelelni se az apjának, se a férjének. Mint mondta, sok olyan embert lát maga körül, aki 40-50 évesen rájön, hogy még nem élt, mert egy csomó olyan társadalmi elvárásnak akart eddig megfelelni, aminek a nagy része hülyeség.
  • A könyv kapcsán Tarantino neve is előkerült, Valuska László szerint legalábbis Cserna-Szabó hozzá hasonlóan hagyja elszabadulni a történetet. Az írónak Tarantinóban nem elsősorban a brutalitás tetszik, hanem az a fajta történetkezelés, amelyben rengeteg szál fut össze-vissza, de a végén mégis kirajzolnak egy korképet. „Nekem az igazi klasszikus regényszerkezet már kicsit uncsi, olvasóként is.”
  • A regényben a Mikulás jóslataként felbukkan egy denevérről emberre terjedő vírus is. Cserna-Szabó ezt márciusban szőtte bele a történetbe, amikor még úgy volt, hogy csak ősszel jelenik meg a könyv. „A Mikulás a vátesz, nem én.”
  • Az ivási szokásokkal (ahogy a gasztronómiai, vagy kultúrafogyasztási szokásokkal is) szerinte jól fel lehet skiccelni egy karaktert. A könyv címe, az Extra Dry is többek közt ezért izgalmas, hiszen a pezsgőnek is megvan a maga legendáriuma. „Ez egy extra száraz történet, fanyar, savanykás, nem biztos, hogy mindenkinek beveszi a gyomra.” 
Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Tompa Andrea tíz évig érlelte magában a Haza című regényét

Tompa Andrea negyedik regénye egy hazulról haza vezető út elbeszélése, amely a haza fogalmát járja körül, az otthon jelentését próbálja értelmezni. A szerzővel a Margó harmadik napján Valuska László beszélgetett.

...
Nagy

Melyik könyvbe jár haza Grecsó és Láng Zsolt?

2020-ban Láng Zsolt Bolyai című regénye nyerte a Libri irodalmi díjat, a Libri irodalmi közönségdíjat pedig Grecsó Krisztián Vera című regénye kapta. Az idei Margón a két nyertessel Valuska László beszélgetett.

...
Nagy

Mácsai Pál: Érdekes nézni, ahogy egy krízis begyújtja a gondolkodást

A fegyelmezetten és nyugtalanul töltött karanténról, meghatározó olvasmányélményeiről és Örkényhez való viszonyáról is mesélt Mácsai Pál, aki tegnap Ott Anna vendége volt a Margó Extrában. 

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Nagy

Tar Sándor a térképről leszorult helyek és emberek írója

Tar Sándorról írt monográfiát Deczki Sarolta, akit az elesettek, a kiszolgáltatottak, a periféria írójaként is emlegetett szerző életéről és műveinek erőteljes hatásáról is kérdeztünk. 

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Aki mesés kalanddá tette a nyelvtant - 95 éve született Varga Katalin

1928. március 26-án született Budapesten Varga Katalin, akinek olyan gyerekirodalmi alkotásokat köszönhetünk, mint a Gőgös Gúnár Gedeon, a Mosó Masa mosodája és az Én, te, ő – Kaland a szófajok birodalmában.

...
Gyerekirodalom

Közülük kerülnek ki idén a HUBBY - Év Gyerekkönyve díjasok!

Idén is átadja a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum a legjobb szerzőknek és illusztrátoroknak járó díjakat. Mutatjuk a rövidlistára került alkotókat!

...
Gyerekirodalom

Az önkifejezésben, filmkészítésben, tudatos médiahasználatban is segít a Bookline Kids márciusi kiemelt könyve

Még több olvasnivaló
...
Nagy

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

A Petőfi-délibábok című programsorozat Petőfi politikai emlékezete a dualizmustól napjainkig című nyitórendezvényén kiderült, hogy az évek során Petőfi lobogó helyett sokaknak inkább dobogó volt: emelvény, amelyről ki-ki a maga hasznát remélve szónokolt.

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!