6 könyv, amivel a Budapest100-ra készülj: a házak és a kertek megannyi titkot rejtenek

Idén 15. alkalommal nyitják meg kapuikat Budapest házai. A Kortárs Építészeti Központ kezdeményezésének hála olyan helyekre juthat be a közönség, amiket alapesetben csak az ottlakók ismernek. A korábbi években azok a házak fogadtak látogatókat és programokat, amelyek az adott évben ünnepelték építésük 100. évfordulóját. Idén az épületek mellett a kertek is főkuszba kerültek. 

A programok május 23-án kezdődnek. A Budapest100 sétanapján debütál az első Budapest Fafesztivál: 25 tematikus sétán szakemberek mesélik el, hogy miért kell a városi fákat ünnepelni és óvni. A Nyitott Házak Hétvégéjén, május 24–25-én összesen 76 helyszín – lakóházak, intézmények és közösségi kertek – nyitják meg kapuikat. Ha könyvekkel hangolódnál a rendezvényre, ajánlunk néhány kötetet, amiben fontos szerep jut a házaknak, kerteknek. 

Janikovszky Éva: Égigérő fű

Janikovszky Éva
Égigérő fű
Móra Könyvkiadó, 2025, 91 oldal

Janikovszky Éva pontosan értette, hogy egy gyereknek egy régi bérház teljes működő kis univerzum a saját belső szabályaival és különleges lakóival. A Paripa utca 4. is ilyen. Itt él Misu, aki pontosan ismeri a ház összes lakóját a mindent elfelejtő fiataloktól a tisztaság- és biztonságmániás vénkisasszonyon át Poldi bácsiig, a parkőrig, aki hamarosan nyugdíjba vonul, és bár örül a pihenésnek, „Csak az a szép, zöld gyep! Az fog hiányozni!".

Samu úgy dönt, hazahozza a gyepet Poldi bácsinak. Az akcióba nemcsak a ház lakóit szervezi be, hanem a környező utcákra és szolgáltatókra is kiterjeszti a projektet. A könyvből készült film ifjúsági klasszikus, a regény megmutatja a Budapest100 egyik legfontosabb üzenetét is: a ház semmit nem ér a közössége nélkül!

Fredrik Backman: A nagymamám azt üzeni, bocs

A nagymamám azt üzeni, bocs
Fredrik Backman
Animus Kiadó, 2024, 384 oldal, Fordította: Bándi Eszter

Janikovszky Évához nagyon hasonló alaptörténettel dolgozik a svéd szerző, aki szintén egy gyerek szemszögéből mutat be egy társasházat – jóval nehezebb témákkal. Elsa majdnem nyolcéves, egyetlen barátja a nagymamája, aki viszont nem nevezhető klasszikus nagyinak. Meglehetősen sajátosan áll a szabályokhoz és a társadalmi elvárásokhoz. Amikor a nagymama meghal, egy levelet és egy feladatot hagy Elsára: a kislánynak leveleket kell kézbesítenie annak a társasház lakóinak, ahol ő is él.

A néha embertpróbálóan nehéz feladat közben Elsa megismeri a ház lakóit és történeteiket, közben azonban a nagymamája egy másik oldalával is kénytelen szembenézni.

Backman csevegős, könnyed hangneme és az aranyos alapfelállás ne tévesszen meg senkit!

Az alkoholizmus, a gyász, a bántalmazás és a generációs traumák mind felbukkannak a lapokon. A svéd szerző mestere annak, hogy megmutassa a hétköznapiság mögött rejlő tragédiákat, ugyanakkor minden egyes karakteréhez szeretettel fordul. 

Saly Noémi: Micsoda népek...

Saly Noémi
Micsoda népek...
Ab Ovo, 2019, 270 oldal

Saly Noémi nemcsak azért volt előnyös helyzetben, amikor nekiállt felgöngyölíteni lakóháza, a Döbrentei utca 8. szám alatt álló épületnek és lakóinak történetét, mert várostörténész a foglalkozása, hanem azért is, mert ő maga is itt él születése, 1956 óta. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum korábbi munkatársa még gyerekként, tizenkét évesen gondosan feljegyezte a lakókat egy füzetbe, így amikor az ő házuk is bekerült a 2017-es Budapest100 pogramjába, magabiztosan állt neki a kutatásnak.

Saját bevallása szerint azonban őt is megdöbbentette az az információmennyiség, amiket a Hauszmann Alajos tervezte házról és lakóiról talált az Arcanumban.

A hétvégi házséták után aztán úgy gondolta, annyi anyaga gyűlt össze, hogy kitelik belőle egy könyvrevaló is. Így született ez a kötet. Kiegészítésként rögtön magunkhoz vehetjük az Én Pestem és az Én Budám köteteit is a városi kalandozást gasztronómiai vetületekkel kiegészítve. 

Kordos Szabolcs: Egy város titkai - Budapesti legendák - Legendás budapestiek

Kordos Szabolcs
Egy város titkai - Budapesti legendák - Legendás budapestiek
21. Század Kiadó, 2024, 240 oldal

Maradva a tényirodalomnál és a fővárosnál, Kordos Szabolcs munkásságát ajánljuk. A szerző úgy tűnik, küldetésének tekinti, hogy különböző szakmák vagy helyszínek kulisszái mögé vigye az olvasóit, lerántva a leplet a kívülről titokzatosnak tűnő régiókról. 

Huszár Dávid fotóival illusztrált könyvében Budapest olyan ikonikus helyszíneire viszi olvasóit, mint az Anker kupolájába, Pest híres és hírhedt mágnásainak palotájába vagy a Titanic-katasztrófa orvosának rendelőjébe.

Bemutatja az eltűnt városrészeket, az ünnepelt hírességek otthonait, ezzel párhuzamosan pedig azokat az embereket, sorsokat, történeteket, amelyek a várost alakították. A meghitt kalandozást még személyesebbé teszi a leszármazottak, szakértők és a mai lakók megszólaltatása. 

Marina Sztyepnova: A kert

Marina Sztyepnova
A kert
Európa Könyvkiadó, 2025, 421 oldal, Fordította: Teleki Anna

Az orosz szerző kötetével a Budapest100 idei témájához, a kert fontosságához kanyarodunk vissza. A főszereplő család Pétervárról, a cár közvetlen közeléből vonul vissza vidéki birtokukra, Voronyezs mellé, hogy Borjatyinszkij herceg és hercegné kihűlt kapcsolatukat újjáélesszék. A kastély és az azt körülvevő gyönyörű kert nyugalma meg is teszi a hatását, kislányuk születik.

Tuszja azonban az első perctől más, mint a környezete, lázongó, a társadalmi szokásokba sehogy sem illő viselkedésével alaposan felforgatja a korábban sem ideális, de legalább annak látszó családot. Szabadságra és függetlenségre tör, lányként, majd nőként olyan jogokat szeretne, amelyek a tizenkilencedik századi Oroszországban elképzelhetetlenek. Öltözködésével, hajviseletével, párválasztásával és tudásvágyával is már-már megoldhatatlan feladványok elé állítja családját. Törekvéseiben a család csupa szív orvosában talál szövetségesre. 

Ann Patchett: A Holland Ház

Ann Patchett
A Holland Ház
21. Század Kiadó, 2025, 349 oldal, Fordító: Lévai Márta

Ann Patchett előző, Tom Lake című regényéről itt olvashatod kritikánkat. A könyvet annyira szerettük, hogy az év végi listánkba is beválogattuk. A Los Angeles Times az Életszonáta című kötetet az elmúlt 30 év legjobb alkotásai közé sorolta. Nem véletlen tehát, hogy már az év elején nagyon vártuk A Holland Házat is, amelyet ráadásul Pulitzer-díjra is jelöltek. 

A címbeli Holland Ház Cyril Conroy és családja otthona, amelyet a meggazdagodásakor, a győzelem mámorában vásárolt. A Philadelphia külvárosában álló fényűző villát erdetileg meglepetésnek szánja a feleségének, de a ház megszerzése végül oda vezet, hogy Cyrilnek mindentől meg kell válnia, akit és amit szeret. 

Az öt évtized felölelő történetet Cyril fia meséli el apjának a második világháború végi befektetésétől, amiből fel tudott építeni egy komplett ingatlanbirodalmat és családját a szegénységből a gazdagok közé repítette egészen ennek a vagyonnak az elvesztéséig. Cyril két gyermekének testvéri kötelékét megerősíti a vagyon elvesztése, ráébrednek, hogy csak egymásra számíthatnak. A szerző többek közt a helyek szelleméről, a kapitalizmus természetéről, szülői szerepről és házasságról tesz fel kérdéseket művében.

Fotók:
Címlapkép: Szép u. 3. - Budapest100/Danyi Balázs
Szövegközi kép: Némszínház u. 42-44. Major Kata/Budapest100

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Legjobb dolgok, Rejtő, skandináv kultúra, Budapest100 [PROGRAMAJÁNLÓ]

Az idei szeptember számos izgalmas programot kínál. Ma kezdődik például az Ünnepi Könyvhét (a magyar szépirodalmi, a külföldi és a gyerekkönyves ajánlóinkat megtaláljátok az oldalon). Most filmet, színházi előadást és egyéb érdekes kulturális programokat is gyűjtöttünk. 

...

Az első londoni csokoládéházak olyan ütemben nőttek ki a semmiből, mint a mai hipszterbárok

...

6 ok, amiért a kertészkedés jót tesz az egészségednek + 3 könyv kertekről

Kutatások bizonyítják, hogy a kerti munka nemcsak a testedet, de a lelkedet is ápolja.

Listák&könyvek
...

Ezek a szakácskönyvek szerepelnek A mackó szakácsának könyvespolcán

...

4 dolog, amit mindenki rosszul tud a Büszkeség és balítéletről

...

Mit olvass a Squid Game után? 5 nagyon hasonló hangulatú regényt ajánlunk

Polc

Hiába élünk egy elfogadó társadalomban, mindannyian a többség oldalán állunk

...

Török Ábel varázslatos könyve elhiteti, létezik egy szebb világ

...

Apakeresés, szerelem, kultúrsokk és egyéb zűrök a Balkánon 

...

Van helye szeretetnek és megbocsátásnak az erőszak tájain? Kiss Tibor Noé új könyvéből kiderül!

...
SZÓRAKOZÁS
...

Jennifer Aniston főszereplésével készül sorozat az Örülök, hogy meghalt az anyám című könyvből

A 10részes szériát az Apple TV rendelte be.

...

Az évszázad 10 legjobb filmadaptációja a New York Times listájáról

Haláltábor Auschwitzban, amit hallunk, de nem látunk, és egy pénzéhes olajmágnás a 19. század elejéről.

...

Ryan Gosling nem akar asztronauta lenni – itt A Hail Mary-küldetés előzetese

Matt Damon vagy Ryan Gosling a jobb elveszett űrhajós?