Bódis Kriszta: Tüdős Klára minden skatulyából kilógott

Bódis Kriszta: Tüdős Klára minden skatulyából kilógott

Istenhegy címmel ír trilógiát Bódis Kriszta a huszadik századnak a maga korában meghatározó, mára viszont kevésbé ismert női ikonjáról, Tüdős Kláráról. Az első kötetet (Kisasszonyképző) szerda este mutatták be a Hadikban, a szerzőt Jakupcsek Gabriella kérdezte.

Nyitókép: Európa Könyvkiadó

Ruff Orsolya | 2022. június 02. |
Bódis Kriszta
Kisasszonyképző - Istenhegy I.
Európa Könyvkiadó, 2022, 499 oldal
-

Tüdős Klára szellemét idézi a közönség, különböző világokból jövő emberek vannak most itt – hangzott el rögtön a bemutató elején, és a hallgatóság soraiban valóban ott volt Fahidi Éva (A létezés eufóriája; A Dolgok Lelke) éppúgy, mint Balog Zoltán református püspök, exminiszter, valamint a Van Helyed Alapítvány növendékei. Nem utolsósorban pedig Bódis Kriszta édesanyja, akinek a szerző valahol a trilógia témáját is köszönhette: két és fél évvel ezelőtt ugyanis az író anyukája lelkendezve mesélte, hogy újraolvasta Tüdős Klára Csizma az asztalon című életrajzi kötetét. Bódis egy este alatt kiolvasta a könyvet, majd azt mondta az anyjának, hogy „ez egy nagy film” – Tüdős Klára története eredetileg tehát egy filmterv lett volna.

-

Bódis Kriszta és Jakupcsek Gabriella

Mégis trilógiát ír Bódis Kriszta az asszonyról, akinek a nevét ma már kevésbé ismeri a közvélemény. A szerző ugyanakkor még személyesen ismerhette, mivel az idős Tüdős Klára néni a nagymamája előtt ült a gyülekezetben, de kiskamaszként akkoriban még fogalma sem volt arról, ki ő. A bemutatón többször is elhangzott, hogy erre a kérdésre nehéz is lenne röviden válaszolni, hiszen Tüdős Klárát egyszerűen nem lehetett beskatulyázni. Volt jelmeztervező, később divatszalont nyitott (ahogy Bódis fogalmazott, divatdiktátor lett), rendezett filmet, paraszti származású gyerekek oktatását tette lehetővé, a második világháború alatt pedig embereket mentett. „Teljesen korszerű volt, hozzá képest mi sokkal kevésbé tudatos nők vagyunk” – jellemezte Tüdős Klárát a szerző.

Bódis azt mondja, hőse olyan korszakban, olyan történelmi viharokban élte az életét, hogy történetét sajnálta volna tömöríteni, egyetlen kötetbe belezsúfolni, ezért döntött a trilógia mellett. A most bemutatott első kötet az 1919-ig tartó időszakot öleli fel, és Tüdős iskolás éveit mutatja be – különlegessége ugyanis már akkor megmutatkozott. Bódis Krisztának ez az időszak azért is volt fontos, mert kiderül belőle, „hogyan lehet tudatosan megélni magunkat”, hogyan lehet megtalálni a saját utunkat. Tüdős pályája nem volt előre rögzítve, és életútja azt üzeni, nem szabad megrettenni az akadályoktól, még akkor sem, hogy bizonyos dolgokról mások azt állítják, nem valók nőknek.

-

Tüdős Klára

A tervezett második kötet a két háború időszakról szól majd, amikor felfelé ívelt Tüdős karrierje, a harmadik pedig 1941-ben Teleki halálával veszi kezdetét, és egészen Tüdős Klára haláláig tart majd. Utóbbi korszak azért is fontos Bódis Kriszta szerint, mert az önmegvalósító nőből ekkor a másikért tevő ember képe bontakozik ki. A regényben Bódis Kriszta amúgy keverte a fikciót a valódi forrásokkal, így a kötet végén jegyzet segít eligazodni például abban, hogy melyik mondatok származnak Tüdős művéből (mint kiderült, a kötetben szereplő levelek ugyanakkor teljes egészében fiktívek).

A bemutatón szóba került a Bódis Kriszta által alapított Van Helyed Alapítvány, amely 2010 óta dolgozik a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkózatásáért. Az író ezen a téren hasonlóságot érzett Tüdős Klárával, mivel mindketten hittek/hisznek az emancipációban, valamint abban, hogy nem szabad különbséget tenni ember és ember között – ezért pedig tenni is kell. Bódis a könyvírás mellett ráadásul nem hagyott fel az egyéb tevékenységeivel sem, így az elmúlt két és fél évben az alapítványnál strukturális fejlesztéseket hajtottak végre, írtak egy kézikönyvet a Van Helyed Rendszer működéséről, az alapítvány növendékeivel Amanda Gorman verseinek fordításába kezdtek, és mindemellett még tanított is. Amikor pedig februárban kitört a háború Ukrajnában, a munkatársaival önkéntesként a határon segítettek.

-

Tüdős Klára fiatalon

Tüdős Klárára visszatérve Bódis felidézte, hogy fiatalon egyszer az asszony arcába vágták, hogy zseniális dilettáns, az író ugyanakkor szimpatikusnak találta, hogy Tüdős ennyire hitt a tehetségében. „Kilóg minden skatulyából, minden sorból” – ismételte meg Bódis. Az életút sokrétegűségére példaként említette, hogy Tüdős Klára a Pántlika nevű divatszalonjának köszönhetően nagyon jól keresett, abból a pénzből építette fel az istenhegyi villáját, ahol aztán a második világháború alatt embereket mentett. „Csillagos ötösre vizsgázott emberségből” – mondta a szerző, hozzátéve, hogy „az emberekhez és Istenhez való viszonyulása volt az ő gyémánttengelye”.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Bódis Kriszta a múlt század ikonikus magyar nőalakjáról írt trilógiát

Bódis Kriszta szerint szerint Tüdős Klára olyan női ikon, akinek embersége, egyénisége, alkotóereje és tettei túlnőttek a huszadik századon.

...
Hírek

Az Amanda Gormant fordító roma fiatalokról közölt riportot az amerikai rádió

A Van Helyed Alapítvány roma növendékei fordítják magyarra Amanda Gorman verseskötetét. Az amerikai NPR riportjában megszólal mások mellett több fordító és a mentoruk, Bódis Kriszta is.

...
Nagy

A nőiesség kultusza még ma is sok nőt hátráltat az önmegvalósításban

Csaknem hatvan év késéssel jelent meg magyarul a feminista irodalom mérföldköve, A nőiesség kultusza, az időzítés azonban így sem rossz, hiszen a benne foglaltak a mai Magyarországon is elég aktuálisak. Betty Friedan újságíró, polgárjogi aktivista dacból kezdte el írni az amerikai nők helyzetéről szóló nagyszabású munkáját, ez a dac pedig addig vezette, amíg el nem indította a feminizmus második hullámát a 60-as években. 

Hírek
...
Hírek

Rossz olvasási módszer miatt perlik a szülők az iskolát

...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Kiemeltek
...
Beleolvasó

A Keleti-blokk titkai a demencia homályába vesznek - Olvass bele Pasi Ilmari Jääskeläinen regényébe!

Milyen titkokat rejtegetett a nemzetközi karriert befutó pszichoterapeuta édesanya?

...
Podcast

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

Elérkeztünk Ott Anna szülőségről szóló podcastjának utolsó részéhez: ezúttal Visky András írót kérdeztük.

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!