Bódis Kriszta: Tüdős Klára minden skatulyából kilógott

Bódis Kriszta: Tüdős Klára minden skatulyából kilógott

Istenhegy címmel ír trilógiát Bódis Kriszta a huszadik századnak a maga korában meghatározó, mára viszont kevésbé ismert női ikonjáról, Tüdős Kláráról. Az első kötetet (Kisasszonyképző) szerda este mutatták be a Hadikban, a szerzőt Jakupcsek Gabriella kérdezte.

Nyitókép: Európa Könyvkiadó

Ruff Orsolya | 2022. június 02. |
Bódis Kriszta
Kisasszonyképző - Istenhegy I.
Európa Könyvkiadó, 2022, 499 oldal
-

Tüdős Klára szellemét idézi a közönség, különböző világokból jövő emberek vannak most itt – hangzott el rögtön a bemutató elején, és a hallgatóság soraiban valóban ott volt Fahidi Éva (A létezés eufóriája; A Dolgok Lelke) éppúgy, mint Balog Zoltán református püspök, exminiszter, valamint a Van Helyed Alapítvány növendékei. Nem utolsósorban pedig Bódis Kriszta édesanyja, akinek a szerző valahol a trilógia témáját is köszönhette: két és fél évvel ezelőtt ugyanis az író anyukája lelkendezve mesélte, hogy újraolvasta Tüdős Klára Csizma az asztalon című életrajzi kötetét. Bódis egy este alatt kiolvasta a könyvet, majd azt mondta az anyjának, hogy „ez egy nagy film” – Tüdős Klára története eredetileg tehát egy filmterv lett volna.

-

Bódis Kriszta és Jakupcsek Gabriella

Mégis trilógiát ír Bódis Kriszta az asszonyról, akinek a nevét ma már kevésbé ismeri a közvélemény. A szerző ugyanakkor még személyesen ismerhette, mivel az idős Tüdős Klára néni a nagymamája előtt ült a gyülekezetben, de kiskamaszként akkoriban még fogalma sem volt arról, ki ő. A bemutatón többször is elhangzott, hogy erre a kérdésre nehéz is lenne röviden válaszolni, hiszen Tüdős Klárát egyszerűen nem lehetett beskatulyázni. Volt jelmeztervező, később divatszalont nyitott (ahogy Bódis fogalmazott, divatdiktátor lett), rendezett filmet, paraszti származású gyerekek oktatását tette lehetővé, a második világháború alatt pedig embereket mentett. „Teljesen korszerű volt, hozzá képest mi sokkal kevésbé tudatos nők vagyunk” – jellemezte Tüdős Klárát a szerző.

Bódis azt mondja, hőse olyan korszakban, olyan történelmi viharokban élte az életét, hogy történetét sajnálta volna tömöríteni, egyetlen kötetbe belezsúfolni, ezért döntött a trilógia mellett. A most bemutatott első kötet az 1919-ig tartó időszakot öleli fel, és Tüdős iskolás éveit mutatja be – különlegessége ugyanis már akkor megmutatkozott. Bódis Krisztának ez az időszak azért is volt fontos, mert kiderül belőle, „hogyan lehet tudatosan megélni magunkat”, hogyan lehet megtalálni a saját utunkat. Tüdős pályája nem volt előre rögzítve, és életútja azt üzeni, nem szabad megrettenni az akadályoktól, még akkor sem, hogy bizonyos dolgokról mások azt állítják, nem valók nőknek.

-

Tüdős Klára

A tervezett második kötet a két háború időszakról szól majd, amikor felfelé ívelt Tüdős karrierje, a harmadik pedig 1941-ben Teleki halálával veszi kezdetét, és egészen Tüdős Klára haláláig tart majd. Utóbbi korszak azért is fontos Bódis Kriszta szerint, mert az önmegvalósító nőből ekkor a másikért tevő ember képe bontakozik ki. A regényben Bódis Kriszta amúgy keverte a fikciót a valódi forrásokkal, így a kötet végén jegyzet segít eligazodni például abban, hogy melyik mondatok származnak Tüdős művéből (mint kiderült, a kötetben szereplő levelek ugyanakkor teljes egészében fiktívek).

A bemutatón szóba került a Bódis Kriszta által alapított Van Helyed Alapítvány, amely 2010 óta dolgozik a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkózatásáért. Az író ezen a téren hasonlóságot érzett Tüdős Klárával, mivel mindketten hittek/hisznek az emancipációban, valamint abban, hogy nem szabad különbséget tenni ember és ember között – ezért pedig tenni is kell. Bódis a könyvírás mellett ráadásul nem hagyott fel az egyéb tevékenységeivel sem, így az elmúlt két és fél évben az alapítványnál strukturális fejlesztéseket hajtottak végre, írtak egy kézikönyvet a Van Helyed Rendszer működéséről, az alapítvány növendékeivel Amanda Gorman verseinek fordításába kezdtek, és mindemellett még tanított is. Amikor pedig februárban kitört a háború Ukrajnában, a munkatársaival önkéntesként a határon segítettek.

-

Tüdős Klára fiatalon

Tüdős Klárára visszatérve Bódis felidézte, hogy fiatalon egyszer az asszony arcába vágták, hogy zseniális dilettáns, az író ugyanakkor szimpatikusnak találta, hogy Tüdős ennyire hitt a tehetségében. „Kilóg minden skatulyából, minden sorból” – ismételte meg Bódis. Az életút sokrétegűségére példaként említette, hogy Tüdős Klára a Pántlika nevű divatszalonjának köszönhetően nagyon jól keresett, abból a pénzből építette fel az istenhegyi villáját, ahol aztán a második világháború alatt embereket mentett. „Csillagos ötösre vizsgázott emberségből” – mondta a szerző, hozzátéve, hogy „az emberekhez és Istenhez való viszonyulása volt az ő gyémánttengelye”.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Bódis Kriszta a múlt század ikonikus magyar nőalakjáról írt trilógiát

Bódis Kriszta szerint szerint Tüdős Klára olyan női ikon, akinek embersége, egyénisége, alkotóereje és tettei túlnőttek a huszadik századon.

...
Hírek

Az Amanda Gormant fordító roma fiatalokról közölt riportot az amerikai rádió

A Van Helyed Alapítvány roma növendékei fordítják magyarra Amanda Gorman verseskötetét. Az amerikai NPR riportjában megszólal mások mellett több fordító és a mentoruk, Bódis Kriszta is.

...
Nagy

A nőiesség kultusza még ma is sok nőt hátráltat az önmegvalósításban

Csaknem hatvan év késéssel jelent meg magyarul a feminista irodalom mérföldköve, A nőiesség kultusza, az időzítés azonban így sem rossz, hiszen a benne foglaltak a mai Magyarországon is elég aktuálisak. Betty Friedan újságíró, polgárjogi aktivista dacból kezdte el írni az amerikai nők helyzetéről szóló nagyszabású munkáját, ez a dac pedig addig vezette, amíg el nem indította a feminizmus második hullámát a 60-as években. 

Hírek
...
Könyvtavasz

A rejtélyes amulett szabad utat nyit egy párhuzamos valóságba

...
Hírek

Bill Gates a siker emberformáló erejéről és Afrikáról ajánl nyárra olvasnivalót

...
Könyvtavasz

Kairó iránt nem maradsz közömbös: vagy megszereted, vagy megutálod

...
Hírek

Itt a Szép Magyar Könyvek listája!

...
Nagy

Diktátorok, Paul Lendvai, dinamikus Föld és zártkerti Magyarország - Non-fiction a Könyvhéten

...
Zöld

Egy csapat újságíró befejezi a meggyilkolt riporter könyvét Amazónia megmentéséről

...
Hírek

Az ifjúsági polcról az úgynevezett gyermekvédelmi törvény miatt kerültek le könyvek

...
Szórakozás

Tóth Krisztina-bemutató, Kártyajáték, Irodalom Éjszakája, Könyvhét [Programajánló]

...
Beleolvasó

Milbacher Róbert nagyanyjának élettörténetét írta meg a halálos ágyától gyerekkoráig

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Zöld

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

Kleinheincz Csilla a hazai spekulatív irodalom egyik kiemelkedő alakja, a Gabo Kiadó szerkesztője, fordító. Új regényében visszanyúlt a tanulmányaihoz, és ember és föld kapcsolatán keresztül beszél napjaink égető kérdéseiről. Podcast.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.