A könyvvel az egyik legnagyobb kegyetlenség, amit elkövethetünk, a lassú halál maga, ha rendszeresen kinyitva, “hassal” lefelé tesszük le magunk mellé. Dacára annak, hogy bármiből lehet könyvjelző (zsebkendő, csokipapír, cérna, cetli), amikor kell, mégsincs kéznél semmi. Erre kínál látványos megoldást a Studio Nomad Alexander Calder és Joan Miró világát idéző könyvtartója, ami nem csupán látványos könyvjelző, de egyben egy designos mini installáció is.
A szenvedélyes olvasó egyik visszatérő problémája a helyhiány. Ahova csak lehet, könyvet pakol, ezzel nem egyszer veszélyes lavinát idézve elő. Az egyre csak sokasodó kötetek leborulásának megfékezésre a leghathatósabb eszköz egy masszív könyvtámasz, amiből szerencsére van mindenféle: minimál márványtömb, fémes csillogású indusztriál, antik hatású kutyás.
Az olvasás egyik alapkelléke szerintem a puha takaró és a kényelmes párna. A visszafogottabb stílus kedvelőinek biztosan tetszeni fognak Vándor Kriszta gyapjútakarói. Annak pedig, aki imádja a mozgalmas mintákat, színeket, tökéletes választás az ESZKA újrahasznosított fonalakból kötött szettje (párna+takaró), ami nemcsak szép, de egyben fenntartható, környezetkímélő eljárással készült.
A könyves bekuckózás másik nélkülözhetetlen tartozéka egy bögre tea / kávé / kakaó / forralt bor / bármi. A ‘90 évek “vicces bögre”-láza és annak esztétikája ugyan mind a mai napig intenzíven velünk van, de szerencsére bőven akad azért más is a kínálatban. Míg Sáfrán Anett kerámiái letisztultságuk, addig a Susu Keramika csészéi szabálytalan egyediségük miatt lesznek nagyon szerethetőek. Ha pedig olyan poharat szeretnél, amit a fenntarthatóság jegyében hozni-vinni, újratölteni is lehet, akkor a Bookline kínálatában találhatsz erre megfelelőt.
Egy vérbeli olvasónak fontos, hogy mindig legyen a keze ügyében papír, ideális esetben füzet, amibe fel tudja jegyezni gondolatait, kiírni kedvenc idézeteit, gyűjteni ötleteit. Arról nem is beszélve, hogy a könyvmániásokat eleve sajátos viszony fűz mindenféle papíráruhoz, így egy szép jegyzetfüzetnek, naplónak garantáltan örülni fognak. Ugyan a papírboltokban is bőséges a kínálat, de ha valami egyedit szeretnél, akkor válassz a hazai designerek termékei közül: például egy elegáns Dot For You naplót vagy Malinovka rácsos füzeteit, aminek mintázata Szabó Magda Az ajtó című könyve hatására született.
Újfent aranykorukat élik az Ex Libris pecsétek, ezek lényege az, hogy ízlésesen megbillogozzuk vele saját könyvtárunk köteteit, másrészt viszont azért is jó - sőt! szerintem ez benne a pláne -, mert előtörhet a bennünk szunnyadó gyermek, és nyomdázhatunk kedvünkre. Az ArtiStamptől akár névre szóló pecséteket is lehet rendelni, ha viszont valaki ódzkodik a tintától, vagy csak színesebb megoldásra vágyik, a Bomoart századelőt idéző Ex Libiris matricái jelenthetnek megoldást.
A 2020-as év szűkmarkúan mérte az élvezeteket, és ezt a régi könyvek illatának rajongói is megérezhették, hiszen alig pár hónapig lehetett csak élvezni a könyvtárak vendégszeretetét. Nekik lehet gyógyír a The Library of Fragrance Paperback illatú kölnije, amiből elég egy spriccentés, és máris vaskos könyvekkel tömött polcok rengetegében érezhetjük magunkat.
Végül, de nem utolsósorban egy teljesen haszontalan, de annál kedvesebb apróság “egy pici giccs mindig jó” felkiáltással: Hollóházi olvasó fiú porcelánból. Mind az offline, mind az online bolhapiacok kínálatában megtalálható állandó jelleggel. Fix ára nincs, de 4-5000 forintnál ne szánj rá többet. Arra viszont figyelj, hogy teljesen épp legyen, alján a Hollóházi Porcelán fenyőfás pecsétjével. Azonkívül, hogy szinte bárhol elfér és meglepő mód mindenhez passzol, még némi nagymamás báj is költözik vele a lakásba.