Ferenc pápa: Álmodjunk együtt
A koronavírus okozta válságban nyújt iránymutatást Ferenc pápa új könyve, amelyben az egyházfő olyan kérdéseket tárgyal, mint a klímaváltozás, a társadalmi megosztottság, a nők helyzete vagy a menekültkérdés. Az Álmodjunk együtt Austen Ivereigh újságíró kezdeményezésére és az ő kérdései segítségével íródott, ugyanakkor csak a pápa gondolatait olvashatjuk benne. Ferenc pápa szerint most a próbatétel időszakát éljük: a koronavírus-járvány és a vele járó válság azt jelzi számunkra, hogy meg kell állnunk és számot kell vetnünk önmagunkkal. A kötetről ezt írtuk: „Az Álmodjunk együtt egy merész víziót vázol fel, amelynek központi gondolata, hogy a modern kornak, amely oly nagy elszántsággal vívta ki az egyenlőséget és szabadságot, most ugyanazzal a hévvel és kitartással a testvériségre kell összpontosítania. Ferenc pápa arra buzdít az elmélkedései során, hogy emelkedjünk felül a mély társadalmi megosztottságon, és alakítsunk ki együtt egy élhetőbb világot. Azt is elmondja, ő ezt hogyan képzeli el, és szerinte milyen módokon lehetne javítani a helyzeten.”
Ferenc pápa: A koronavírus a mi Noé-pillanatunk - Könyves magazin
Ferenc pápa szerint most a próbatétel időszakát éljük: a koronavírus-járvány és a vele járó válság azt jelzi számunkra, hogy meg kell állnunk és számot kell vetnünk önmagunkkal. Ezzel a gondolattal nyit új könyve, az Álmodjunk együtt , amely a pandémia árnyékában járja körbe, hol tart jelenleg a világ, mik azok a problémák, amikkel szembe kell néznünk, és mi a kiút a válságból.
Zadie Smith: Sugallatok
Ha olyan könyvet szeretnénk választani az ünnepekre, amely a 2020-as történésekre reflektál, akkor Ferenc pápa kötete mellett Zadie Smith Sugallatok című írása is jó választás lehet. A filozofikus szöveg még a tavaszi karantén alatt íródott és a pandémia eseményeire reagál, beleértve azt is, hogy a különböző társadalmi csoportokat hogyan érinti a járvány. Zadie Smith a Sugallatokban sok olyan kérdést tárgyal, amely az idei évben sokakat foglalkoztat: ír például a munka és az idő viszonyáról, az elszigeteltség pozitív és negatív hozadékairól, vagy arról, hogy létezik-e relatív szenvedés. Ahogy szinte mindenkinek, idén neki is teljesen máshogyan alakult az éve, mint ahogy azt eltervezte. Most elolvashatjuk, milyen gondolatokat, sugallatokat ébresztett benne mindaz, amin keresztül ment ő, illetve az egész világ.
Zadie Smith egy egész esszékötetet írt a karantén alatt - Könyves magazin
Már júliusban megjelenik Zadie Smith új könyve, amelyet a koronavírus alatt írt. Az Intimations nemcsak, hogy a pandémia idején született, de arra is reflektál. Amikor a koronavírus miatt elrendelték a lezárásokat és mindenki az otthonába kényszerült, a legtöbben úgy gondoltak, hogy hasznosan fogják eltölteni a felszabaduló idejüket.
David Graeber: Bullshit munkák
David Graeber szerint bullshit munka az, ami ha az egyik pillanatról a másikra eltűnne a föld színéről, észre sem vennénk a hiányát. Ezek azok a tökéletesen értelmetlen munkakörök, amelyek nem járulnak hozzá a világ működéséhez, és semmi szükség a létezésükre. Az anarchista antropológus véleménye szerint manapság elég sok értelmetlen munkakör van: idesorolja például a PR-tanácsadók, a vállalati ügyvédek, a kommunikációs koordinátorok, a telemarketingesek vagy épp az éjszakai pizzafutárok munkáját. A Bullshit munkák című könyvében ezt a jelenséget járja körbe. Kutatásokra és őszinte vallomásokra alapozva jár utána, hogy miért boldogtalan a jó fizetés ellenére is a legtöbb bullshitmunkás. Olvass bele a könyvébe ITT!
Géczi János: A rózsa labirintusa
A rózsa nagyon régi, egyetemes szimbólum, éppen ezért rengeteg jelentés tapadt rá az évszázadok folyamán. Géczi János A rózsa labirintusa című könyvében a virág történetét járja körbe. Megmutatja például, hogyan lett az édenkert, majd a teremtés harmóniájának szimbóluma, vagy hogy mi köze a rózsának az erotikához. A kötetből egyértelműen kiderül, hogy a rózsa sokkal több egyszerű virágnál: mítoszok, mesék, szerelmes történetek főszereplője. Géczi János gazdagon illusztrált könyvéből most alaposan megismerhetjük a kultúrtörténetét. Olvass bele ITT!
Dermot Turing: X, Y, Z – az Enigma feltörésének igaz története
A második világháború egyik legizgalmasabb eseménye az Enigma feltörése volt, amellyel a történészektől kezdve a hollywoodi forgatókönyvírókig sokan foglalkoztak. Az angol kódtörő csoport talán leghíresebb alakjának, Alan Turingnak az unokaöccse, Dermot Turing most megírta az Enigma feltörésének igaz történetét. A történelem eseményei, a kódfejtés művészete és az együttműködés ereje mind megjelennek a könyvében, amely az első világháború eseményeitől meséli el, mi volt a tétje a német üzenetek dekódolásának és hogyan zajlottak a kémakciók, valamint a közös fejtörések, amelyek a kód feltöréséig vezettek.
Dezső András: Magyar kóla
A mackónadrágos maffiózók után a kokain magyar történetét írta meg új könyvében Dezső András ex-indexes, jelenleg hvg-s újságíró. A Magyar kóla a kokain útját térképezi fel, de nem leplez le senkit, mert ahogy a szerző a könyve előszavában írja, „napjainkra olyannyira elterjedt a kokainhasználat, hogy valójában érdektelen, kik szívnak”. A szerző - aki az olvasóval megismerteti az első magyar kokainkirály történetét is - kutatómunkája során ismét elmerült az alvilágban és a felvilágban is, megtörtént eseteknek járt utána, hogy bemutassa, milyen is a „magyar kóla". A kötet helyszíneit bemutató sétáról ITT, a bemutatójáról ITT írtunk, beleolvasni pedig ITT lehet.
Hogyan kokainozik a magyar? - Könyves magazin
"Ugyanolyan mackónadrágos történet" - kezdi a könyvbemutatónak álcázott városi sétáját Dezső András újságíró, aki a Maffiózók mackónadrágban című könyvével tavaly óriási sikereket ért el, harmincezer eladott példány, plusz az éves listánk 19. helyén végzett.