Egy növény távolról sem csupán passzív túlélő. Zoë Schlanger, a The Atlantic klímaváltozásról tudósító újságírója Fényevők című új kötetében szemléletformáló élményt nyújt a minket körülvevő élővilágról, miközben alapjaiban kérdőjelezi meg, amit a tudatról, a szabad akaratról és az intelligenciáról gondolunk.
Az Open Books gondozásában megjelent tudományos bestseller szerzője nagyszabasú utazásra hív. Bemutatja a legújabb botanikai kutatásokat, interjúkat közöl kutatókkal, és kritikus kérdéseket vet fel. Mit nevezhetünk intelligenciának?
Milyen tanulságokat hordoz számunkra a növényvilág kreativitása?
Lehet-e a gyökereknél kezdeni egy új világkép kialakítását?
Miért érdemes elolvasni?
Viszonylag ritkán kap reflektorfényt az itt megjelenő vad, szövevényes és lenyűgöző közeg, pedig a növények is érzékelnek, kommunikálnak, és sokszor kifejezetten rafinált módszerekkel érik el, hogy a többi élőlény az ő érdekeiket szolgálja.
Olyan túlélési trükköket vetnek be, amelyek vetekszenek bármely állati stratégia rafináltságával.
A Fényevőket a New Yorker, a Washington Post és a Time is 2024 legjobb könyvei közé sorolta, az Amazon pedig az év ismeretterjesztő könyvének választotta. Nemcsak azért érdemes kezünkbe venni, mert az ökológiai válság korában égetően szükséges újragondolni a természethez való viszonyulásunkat, hanem azért is, mert a világ egyik legizgalmasabb munkássággal rendelkeő tudományos újságírójának tollából született.
Schlanger egyedi hangja irodalmi értéket is kölcsönöz a szövegnek, így azok számára is érdekes lehet, akik alapvetően nem érdeklődnek kifejezetten a téma iránt. Természetrajongók, filozófusok, a fenntarthatóság elkötelezettjei, botanikusok és csak szimplán kíváncsi olvasók egyaránt találhatnak itt inspiráló gondolatokat.
Lehet-e tanulni egy növénytől?
Hol húzódik az ember és természet közti határvonal? A 21. század kulcskérdései ezek, amelyekre most válaszokat is kaphatunk.
(Open Books)
Fotó: A szerző honlapja