Mint azt már megszokhattátok, a Zöld könyv podcastunk adásaihoz rendszerint könyvajánló is készül. Litkai Gergely, a műsor házigazdája legutóbb Hankó Gergellyel, a PET kupa alelnökével és a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezetőjével és Papp Lászlóval, az i-Tango tulajdonosával és a Gartner magyarországi és bulgáriai képviseletének vezetőjével beszélgetett.
A beszélgetés kiindulópontját Hannah Ritchie Ez nem a világvége című, idén megjelent kötete adta, de mutatjuk, milyen könyvekről esett még szó az adásban.
Hannah Ritchie: Ez nem a világvége
A Föld jövőjéről szóló vészjósló forgatókönyveket mindannyian ismerjük, gyakran halljuk ezeket a médiából. Hannah Ritchie adattudós viszont merészen és radikálisan optimistán közelít a témához: Ez nem a világvége című könyvében kijelenti, hogy a történelem során először nyílik esélyünk arra, hogy elérjük a tényleges fenntarthatóságot.
De mi minden kell ehhez? Mi az, ami működik, mi nem?
„Hannah Ritchie nem azt mondja, hogy minden rendben van, hátradőlhetünk, hanem azt, hogy még van egy utolsó esélyünk, és ezt számokkal támasztja alá. Ez egyrészt frusztráló, hiszen igenis van felelősségünk, másrészt megnyugtató, mert cselekvésünknek még lehet eredménye és nagyon is konkrét útja” – olvasható Litkai Gergely ajánlójában.
Paul Hawken: Regeneráció
Szintén a HVG Könyvek kiadó gondozásában, az i-Tango támogatásával jelent meg három éve a Regeneráció című könyv, amit Papp László ajánlott a podcastban. Indoklása szerint ez azért fontos könyv, mert levezeti, hogy ha az egyén szintjén sikerülne mindenkinek megfeleznie a kibocsátását, akkor gyakorlatilag megoldódnának a környezeti problémáink, mert a Földnek lenne ideje regenerálódni.
Paul Hawken és kutatótársai szerint ugyanis a globális felmelegedés és a környezetszennyezés elleni küzdelemhez teljes szemléletváltás szükséges.
Daniel Quinn: Izmael
Hankó Gergő regényt, nem pedig tényirodalmat ajánlott: az először 1992-ben megjelent, Daniel Quinn Izmael című könyvét, amiből film is készült Ösztön címmel Anthony Hopkins főszereplésével.
Egy trilógia első része, annak jár utána, hogy hol rontottuk el.
„A keretet egy férfi és egy gorilla beszélgetése adja, és a környezettel való békés és tudatos együttélésről, vagy az élet tulajdonképpeni értelméről folyó diskurzus során újra és újra visszatér a kérdés: mennyire determinált az emberi faj viselkedése, milyen is a természetünk, és módunkban áll-e változtatni rajta?” – írtuk korábban róla.