Járvány idején szabadok vagyunk, de házi őrizetben - Paolo Giordano könyvet írt a koronavírusról

Ruff Orsolya | 2020. április 15. |

Fotó: Valuska Gábor

Miközben sokan azt találgatják, vajon ki írja meg elsőként a mostani járványidőszakot is feldolgozó karanténregényt, Olaszországban már meg is jelent az első olyan kötet, amely a pandémia társadalmi alapkérdéseivel foglalkozik. Paolo Giordano fizikus-író (A prímszámok magánya, Az emberi test, Ezüst és fekete) új, Járvány idején című szellős kötete nem fikció, sokkal inkább reflexiók láncolata, amelynek első fejezetét február 29-én írta meg. Villámgyorsan megjelent tehát a kötet (a tervek szerint épp ma jelenik meg magyarul is), amely nem irányt mutat, inkább kicsit összegez és elgondolkodtat.

Paolo Giordano
Járvány idején
Ford.: Matolcsi Balázs, Európa, 2020, 128 oldal

Giordano a könyvben világosan és érthetően fogalmaz, és a könyve tele van jól idézhető, frappáns mondatokkal:

„Ez a ragály a kapcsolati hálónk megfertőződése.”
„A vírusok is a környezetrombolás számos menekültje közé tartoznak.”
„Járvány idején szabadok vagyunk, de házi őrizetben.”

Sokkal érdekesebb viszont, hogy eszmefuttatásai közben kilép a szenvtelen tudós szerepköréből, és bepillantást enged saját érzésvilágába. Így kiderül, hogy

ő is tele van kétellyel és szorongással,

azonban alapvetően nem attól fél, hogy vajon elkapja-e a betegséget, hanem hogy mi lesz utána: „Akkor mitől félek? A járvány következményeitől. Attól, hogy kiderül, az általam ismert civilizáció építménye csupán kártyavár.” Giordano ezen a ponton a Covid-19 utáni világ egyik legnagyobb dilemmáját veti fel – egyrészt, ugye, visszavágyunk az úgynevezett normális életünkbe, ugyanakkor kérdéses, hogy mennyire lehet normálisnak tekinteni azt a túlpörgő és túlfogyasztó módot, ahogyan eddig éltünk.

A racionális elme természetesen mindenben az összefüggéseket keresi,

és nincs ez másként a járvánnyal sem. Abban az óriási zűrzavarban, amit a koronavírus okozott, Giordano a matematikát hívja segítségül, és egyenesen odáig megy, hogy kijelenti: a járvány nem pusztán orvosi veszélyhelyzet, hanem matematikai is. Szerinte a matek elsősorban nem is a számok, hanem az összefüggések tudománya (kiderült, hogy a szorongását is matekpéldákkal és -sorozatokkal oldja), a fertőzés üteme pedig szerinte egy számtól függ, ez minden járvány kulcsa, az R0 (azaz „r null”). A jelenlegi járványnál ez a szám körülbelül kettő és fél, statisztikailag ennyi embert tud megfertőzni egy koronavírusos beteg. A cél az, hogy ez a mutató kisebb legyen egynél, akkor ugyanis csökken a fertőzöttek száma, ehhez viszont mi is kellünk:

„Ha csökkentjük a fertőzés valószínűségét, ha átalakítjuk a viselkedésünket és megnehezítjük a vírus terjedését, R0 csökken, a fertőzés üteme lelassul. Ezért nem járunk már moziba. Ha elegendő ideig kibírjuk, R0 végre a kritikus érték alá csökken, és a járvány csillapodni kezd. Csökkenteni R0-t, ez a lemondásaink matematikai értelme.”

A kötet egyik kulcsüzenete pont ez:

karanténba zárt egyénekként is közösségbe forrva kell működnünk.

Szerinte járvány idején „egyetlen egységes organizmus” vagyunk, és ez az oka annak is, hogy még a fiataloknak és az egészségeseknek is önmérsékletet kell tanúsítaniuk, és le kell mondaniuk addigi életvitelükről. Giordano szerint két ok miatt kell így dönteni. Az egyik szimplán orvosi: ha nagyon rövid idő alatt tömegesen betegednek meg az emberek, összeroppanhat az egészségügyi ellátórendszer. A másik inkább emberi, mivel az idősebbeket, a veszélyeztetetteket védi – ha a fiatalabbak is jobban vigyáznak magukra, akkor szerinte azzal egyfajta egészségügyi kordont vonnak az idősebbek köré. Így bármit is tegyünk a járvány idején, annak következményei nemcsak ránk, hanem másokra is hatnak: „Erről nem szeretnék megfeledkezni, akkor sem, ha már véget ért a járvány.”

Paolo Giordano: Az írás abban segít, hogy rendet teremtsünk a...

Fotó: Valuska Gábor Szeretem azt gondolni, hogy bármibe is fogtam volna, minden út az íráshoz vezetett volna - hangsúlyozta Paolo Giordano, aki néhány hete Budapesten mutatta be új könyvét, az Afganisztánban játszódó Az emberi testet.

Giordano szerint a vakcina kifejlesztéséig sok türelemmel és meghozott áldozattal tudjuk lassítani a járvány terjedését, amiről ő is tudja, hogy sokszor nehéz. Mindenesetre mellbevágóak és pont ezért megfontolandóak azok a mondatok, amelyekkel a legelső fejezetet zárta. Ezek szerint a jelenlegi járvány „nem véletlen baleset és nem is sorscsapás. És egyáltalán nem is új: volt már ilyen, és lesz is még”.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Paolo Giordano nem a járványtól fél, hanem attól, hogy a civilizációnk csupán kártyavár

Paolo Giordano író-fizikus új könyvében tudományos szempontból vizsgálja a koronavírus miatt kialakult helyzetet, közben alapvető fontosságú gondolatokat fogalmaz meg társadalmunk és kultúránk átalakulásáról is. A szerző a könyv bevételének egy részét tudományos kutatásra ajánlotta fel.

...
Nagy

Paolo Giordano: Az írás abban segít, hogy rendet teremtsünk a világban

...
Hírek

Arundhati Roy: A járvány után két világ között dönthetünk

A Booker-díjas Arundhati Roy élesen hangú cikkben elemezte a járványhelyzetet, miközben arra figyelmeztet, hogy itt a lehetőség újragondolni a világunkat.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha

Polc

A háromtest-probléma nyomasztó történelemkönyv a jövőről

...

Szeretnék-e Murakami Haruki szomszédja lenni?

...

A Nagy Svájci: eszelős vágy, hazugságok és a traumaipar görbe tükre

...

Tove Ditlevsen önéletrajzi trilógiája gyógyszerfüggésről, abortuszokról, íróvá válásról mesél

...