A fiatalság nem elég a boldogsághoz, a szégyennel és a dühvel meg kell küzdeni

A fiatalság nem elég a boldogsághoz, a szégyennel és a dühvel meg kell küzdeni

Egy horvát anyától és egy iráni zsidó apától származó, az Egyesült Államokban született, egyetemeken kiművelt, neves folyóiratokban publikáló író első regényétől az lenne a kézenfekvő, ha valami globális ügy bontakozna ki benne. Ottessa Moshfegh más utat választott: egy 1964-es karácsony feszült napjait meséli el. Az Eileen voltam a hét könyve.

Benedek Márton | 2021. május 25. |

Az időpont tehát a hatvanas évek, a helyszín pedig New England, pontosabban X-ville (a valóságban feltehetőleg Moshfegh szülővárosa, Boston), egy tengerparti, téli város, amit beborít a rezzenéstelenség. 

Itt él a regény 24 éves főhőse, Eileen, de a narrátor nem ő, hanem időskori önmaga, aki már mindent tud és fiatalkori énjével szemben elég jól érzi magát. 

Ottessa MoshFegh
Eileen voltam
Ford.: M. Bíró Júlia, Geopen, 2021, 254 oldal
-

Ebből a mindentudásból az olvasó is hamar megtudja, hogy előbb-utóbb történik majd valami sötétebb árnyalatú dolog, mint Eilenn szürke élete, aki úgy jár munkába, hogy felrakja a “halotti maszkját”, önmagát nem becsüli, boldogtalan. Az hamar egyértelművé válik, hogy Eileen lelép a városból, az viszont, hogy miért és hogyan, csak a legutolsó lapokon derül ki.

A lánynak számtalan oka van a távozásra, anyja meghalt; egyedül él erőszakos, alkoholista, beteg apjával, akinek egykori rendőrként még mindig elnéznek minden ittas ügyet; ő pedig még mindig szűz. Eileen szülei helyzete miatt félbehagyta a főiskolát, de munkája egyáltalán nem szívderítő: egy nevelőintézetben titkárnősködik, két nyomasztó asszony felügyelete alatt. 

Az időskori Eileen sokszor elmondja, hogy a fiatalkori énje mennyire boldogtalan és szégyelli magát;

hogy mennyire észrevehetetlen és nem vonzó; és hogy mennyire dühös mindenre. Szinte minden részletet megtudunk az életéről, azt is, hogy hogyan nyúl magához és hogyan szagolja meg a kezét utána, és azt is, hogy hogyan pisil egy befőttes üvegbe a padlásszobában, amíg az apja odalent részegen randalírozik. Eileen egy antihős, aki nem illik a világba, aki nem mindig akar élni, de nem készül megölni önmagát - valaki, akitől kényelmetlenül érzi magát az olvasó, de nagyon is érdekli a sorsa. 

Eileennek vannak vágyai ugyan, de ezek nem teljesednek be, van ugyan egy szerelme, az egykori bentlakó, jelenlegi munkatárs Randy, aki nem nagyon veszi észre a lányt, így az sem tudja, hogy az titokban kémkedik utána. 

Amikor aztán egy új munkatárs, a vörős hajú Rebecca feltűnik, akkor úgy tűnik, hogy ez a smink nélkül is tökéletes nő, aki úgy beszél, mint senki más a városban, lesz Eileen számára a gyógyír, illetve a partner a szökésben. Persze ő sem egyértelmű karakter, csak először tűnik egy majdani világmegváltó leszbikus szeretőnek,

az ellentmondásos miliő és a szexuális motiváció váratlan helyzeteket eredményez.

Rebecca az egyetlen Eileen mellett, akit részletesebben megismerünk, mindenki más elhalványodik a háttérben, és ez nem is áll annyira jól a törénetnek. 

A kiszámíthatatlanság és a feszültség viszont nagyon jól áll neki, és ezeket elég jól adagolja a szerző, aki nem is tagadja, hogy egy olyan könyvet akart írni, amire felfigyelnek a nagy kiadók. Ez mindenképpen sikerült Ottessa Moshfegh-nek, és az is biztos, hogy főhőse nem mindennapi. Végülis ez a lényeg: egy nyugtalanító, vészjósló, perverz és helyenként vicces történet egy nőről, akit senki nem szeret.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Chabon megírta, hogyan nem tudta befejezni a második regényét

Laza huszonhat évet kellett várni itthon a regényre, amelyet még a nagy kedvenc Kavalier és Clay bámulatos kalandjai meg a Jiddis rendőrök szövetsége előtt írt Michael Chabon. A regénybe, amelybe beleírta, szuszakolta saját alkotói kétségeit, és amely egyszerre kaleidoszkópszerű meg vicces meg eszement, mégis nagyon sokat elárul arról az intim, idegtépő, megszállott folyamatról, amit írásnak nevezünk. A Fenegyerekek a hét könyve.

...

Cinikusak vagyunk mind, ez köt össze - Gyurcsány és Orbán hatása a kortárs fiatal lírára

A Konstruktív bizalmatlansági indítvány Vida Kamilla első kötete, amelyben Majka és Gyurcsány járják a táncot. Nosztalgia nincs. Értsük meg egy generáció cinizmusát. A hét könyve.

...

Michel Houellebecq nem egy mém, a karantén meg nem katasztrófafilm

Érdemes jobban megismerni vagy megérteni Michel Houellebecq írót? Ez a kérdés foglalkoztatott az új Houellebecq-kötet, az Intervenciók 2020 olvasása közben.

Hírek
...

A Kossuth Kiadó szerint álhír, hogy Ferenc pápa memoárját a tartalma miatt fóliázták le

...

Nézz ingyen magyar irodalmi feldolgozásokat a Filmión!

...

Van legális út az AI fejlesztésére?

...

Pedro Pascal nem kér J. K. Rowling transzellenes nézeteiből

...

Könyv készül Diana hercegné hírhedt BBC-interjújáról

...

Még merészebb lesz Gillian Anderson szexuális vágyakról szóló könyvének folytatása

Kiemeltek
...

Egy autópályán kidobott csikk egy egész erdőt lángra lobbanthat

Az erdőknek roppant komplex szerepük van, de a klímaváltozás és az emberi tevékenység felbolygatja az életterüket. Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel.

...

Hogy lehet terápia az olvasás? – Ezeket a könyveket olvasd, ha érdekel az irodalomterápia

Bevezetők és gyakorlatok az irodalomterápiába!

...

Az LMP-s Ungár Péter versben mondja el, mi a baj a világgal - Olvass bele!

Politikusnak lenni nem egyszerű, főleg akkor, ha utána rögtön költőnek áll az ember. Ungár Péter az LMP társelnöke nemrég versekbe foglalta azt, hogyan látja a világot. Olvass bele!

Gyerekirodalom
...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

...

Furcsa rémálmok gyötrik a budapesti kamaszokat Fiala Borcsa új könyvében – Olvass bele! 

Egy diákcsapat bejárja Budapest titokzatos, föld alatti helyszíneit, hogy megküzdjenek egy gonosz Lénnyel.

...

Puskás Panni: Muszáj lenne olyan szövegeket mutatni a fiataloknak, amihez tudnak kapcsolódni

...

Rosszabb a levegőminőség egy magyar faluban, mint egy nagyvárosban?

...

A Föld jövője a tét, de az óriáscégek máig elbagatellizálják a klímaválságot