A fiatalság nem elég a boldogsághoz, a szégyennel és a dühvel meg kell küzdeni

A fiatalság nem elég a boldogsághoz, a szégyennel és a dühvel meg kell küzdeni

Egy horvát anyától és egy iráni zsidó apától származó, az Egyesült Államokban született, egyetemeken kiművelt, neves folyóiratokban publikáló író első regényétől az lenne a kézenfekvő, ha valami globális ügy bontakozna ki benne. Ottessa Moshfegh más utat választott: egy 1964-es karácsony feszült napjait meséli el. Az Eileen voltam a hét könyve.

Benedek Márton | 2021. május 25. |

Az időpont tehát a hatvanas évek, a helyszín pedig New England, pontosabban X-ville (a valóságban feltehetőleg Moshfegh szülővárosa, Boston), egy tengerparti, téli város, amit beborít a rezzenéstelenség. 

Itt él a regény 24 éves főhőse, Eileen, de a narrátor nem ő, hanem időskori önmaga, aki már mindent tud és fiatalkori énjével szemben elég jól érzi magát. 

Ottessa MoshFegh
Eileen voltam
Ford.: M. Bíró Júlia, Geopen, 2021, 254 oldal
-

Ebből a mindentudásból az olvasó is hamar megtudja, hogy előbb-utóbb történik majd valami sötétebb árnyalatú dolog, mint Eilenn szürke élete, aki úgy jár munkába, hogy felrakja a “halotti maszkját”, önmagát nem becsüli, boldogtalan. Az hamar egyértelművé válik, hogy Eileen lelép a városból, az viszont, hogy miért és hogyan, csak a legutolsó lapokon derül ki.

A lánynak számtalan oka van a távozásra, anyja meghalt; egyedül él erőszakos, alkoholista, beteg apjával, akinek egykori rendőrként még mindig elnéznek minden ittas ügyet; ő pedig még mindig szűz. Eileen szülei helyzete miatt félbehagyta a főiskolát, de munkája egyáltalán nem szívderítő: egy nevelőintézetben titkárnősködik, két nyomasztó asszony felügyelete alatt. 

Az időskori Eileen sokszor elmondja, hogy a fiatalkori énje mennyire boldogtalan és szégyelli magát;

hogy mennyire észrevehetetlen és nem vonzó; és hogy mennyire dühös mindenre. Szinte minden részletet megtudunk az életéről, azt is, hogy hogyan nyúl magához és hogyan szagolja meg a kezét utána, és azt is, hogy hogyan pisil egy befőttes üvegbe a padlásszobában, amíg az apja odalent részegen randalírozik. Eileen egy antihős, aki nem illik a világba, aki nem mindig akar élni, de nem készül megölni önmagát - valaki, akitől kényelmetlenül érzi magát az olvasó, de nagyon is érdekli a sorsa. 

Eileennek vannak vágyai ugyan, de ezek nem teljesednek be, van ugyan egy szerelme, az egykori bentlakó, jelenlegi munkatárs Randy, aki nem nagyon veszi észre a lányt, így az sem tudja, hogy az titokban kémkedik utána. 

Amikor aztán egy új munkatárs, a vörős hajú Rebecca feltűnik, akkor úgy tűnik, hogy ez a smink nélkül is tökéletes nő, aki úgy beszél, mint senki más a városban, lesz Eileen számára a gyógyír, illetve a partner a szökésben. Persze ő sem egyértelmű karakter, csak először tűnik egy majdani világmegváltó leszbikus szeretőnek,

az ellentmondásos miliő és a szexuális motiváció váratlan helyzeteket eredményez.

Rebecca az egyetlen Eileen mellett, akit részletesebben megismerünk, mindenki más elhalványodik a háttérben, és ez nem is áll annyira jól a törénetnek. 

A kiszámíthatatlanság és a feszültség viszont nagyon jól áll neki, és ezeket elég jól adagolja a szerző, aki nem is tagadja, hogy egy olyan könyvet akart írni, amire felfigyelnek a nagy kiadók. Ez mindenképpen sikerült Ottessa Moshfegh-nek, és az is biztos, hogy főhőse nem mindennapi. Végülis ez a lényeg: egy nyugtalanító, vészjósló, perverz és helyenként vicces történet egy nőről, akit senki nem szeret.

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Chabon megírta, hogyan nem tudta befejezni a második regényét

Laza huszonhat évet kellett várni itthon a regényre, amelyet még a nagy kedvenc Kavalier és Clay bámulatos kalandjai meg a Jiddis rendőrök szövetsége előtt írt Michael Chabon. A regénybe, amelybe beleírta, szuszakolta saját alkotói kétségeit, és amely egyszerre kaleidoszkópszerű meg vicces meg eszement, mégis nagyon sokat elárul arról az intim, idegtépő, megszállott folyamatról, amit írásnak nevezünk. A Fenegyerekek a hét könyve.

...
Kritika

Cinikusak vagyunk mind, ez köt össze - Gyurcsány és Orbán hatása a kortárs fiatal lírára

A Konstruktív bizalmatlansági indítvány Vida Kamilla első kötete, amelyben Majka és Gyurcsány járják a táncot. Nosztalgia nincs. Értsük meg egy generáció cinizmusát. A hét könyve.

...
Kritika

Michel Houellebecq nem egy mém, a karantén meg nem katasztrófafilm

Érdemes jobban megismerni vagy megérteni Michel Houellebecq írót? Ez a kérdés foglalkoztatott az új Houellebecq-kötet, az Intervenciók 2020 olvasása közben.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Hírek
...
Hírek

Bret Easton Ellis: Minden könyvemet magamnak írtam, soha nem másoknak

...
Hírek

Bödőcs Tibor: A népi-urbánus vita itt zajlik, bennem

...
Hírek

Múló idő, várandósság és beszélgetés önmagunkkal - magyar irodalom a Könyvfesztiválon

...
Gyerekirodalom

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik

...
Nagy

A bőség zavara: non-fiction ajánlatunk a Könyvfesztiválra

...
Hírek

Harari a fóliázott könyveiről: Nem a genderkérdés a legnagyobb probléma Magyarországon

...
Zöld

Medvelepke vagy ablakosmoly? Szavazz a 2024-es év lepkéjéről!

...
Hírek

Rendkívüli kötelékek és kihűlő kapcsolatok – tíz izgalmas világirodalmi megjelenés a Könyvfesztiválon

...
Beleolvasó

Ughy Szabina novelláiból kiderül, hogy milyen áron válhat láthatóvá egy nő

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Bognár Péter: Az unokatestvérek bosszúja

„…egy pillanatra az őz jutott szembe, mert hiszen mégiscsak az őz okozta a galibát, az őz, amely az autó reflektorának fénycsóvájában hirtelenjében torzszülöttnek és vámpírnak látszott lenni, és amely hosszan nézett rám, egészen addig, míg félre nem kaptam a kormányt...” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

...
Nagy

Karinthy a Micimackót akkora szenzációnak érezte, mint „Mikimauz” megjelenését

Magyarországon a Micimackó Karinthy Frigyes fordításában lett borzasztóan népszerű. De hogyan bukkant az író Milne gyerekkönyvére, ő maga mit gondolt a kötetről, és milyenek voltak a korabeli kritikák? Cikkünkben ennek járunk utána.

...
Nagy

Nem kell mindent megbocsátani, de ha képesek vagyunk rá, az egyfajta szupererő

Carley Fortune a pandémia alatt írta meg első, Minden elmúlt nyár című regényét, amiben arra a kérdésre keresi a választ, hogy meddig tart a kamaszkori szerelem varázsa. A szerzővel a kanadai tájról, a kamaszkori naplóírásról is beszélgettünk. Interjú.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik

A kuflik jöttek, láttak - és immáron tíz éve, hogy velünk vannak. A kis kukacszerű lények népszerűsége töretlen, amit jól mutat, hogy a szülinapra megjelent a 20. könyv, és még egy új tematikus játszótér is nyílt Budapesten.

...
Gyerekirodalom

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

A francia Rébecca Dautremer gyerekeknek szóló könyveket és olyan klasszikusokat is illusztrál, mint az Egerek és emberek vagy a Cyrano. A Pestext Fesztivál vendégeként járt Budapesten, mi pedig családi indíttatásról, egy elrontott gyerekkori rajzról, a vizuális utalások elrejtéséről, és az illusztráció meg a szöveg kapcsolatáról beszélgettünk vele.

...
Gyerekirodalom

A titokzatos gombáktól a krillekig [Könyvesblokk]

Szeptemberi Könyvesblokkunkban ezúttal a gyerekeknek (és szüleiknek) kedvezünk: válogatásunkban ismeretterjesztő kötetet, akciódús meseregényt és zseblámpás könyvet ajánlunk.

...

Visky András: A valóságot a fikció és a képzelet révén ismerjük meg

...

Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]

...

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

...

Simon Márton: A Polaroidok sikere után hirtelen más lettem, mint aki voltam [Visszapillantó]

...

Boldizsár Ildikó: A történetmondás eltűnése is okozza, hogy már nem vagyunk alázatosak a természettel [Analógia]