A Mágikus állatok iskolája rajongói Mortimer Morrison állatlexikonából mindent, de tényleg mindet megtudhatnak a mágikus állatokról. A népszerű gyerekregénysorozatot kiegészítő állatlexikonban Mortimer bemutatja a mágikus állatok rendszertani rokonságát, élőhelyeiket és jellemző tulajdonságaikat. Mesél arról, hogy melyik mágikus állattal hogyan találkozott, hogy melyikükhöz milyen hiedelmek kötődnek, és ezek miképpen befolyásolták az állatok és az ember viszonyát. Bizony kiderül, hogy az együttélésünk a legtöbb állattal egyáltalán nem mondható békésnek, s azt is, hogy ki ebben a ludas. Mortimer jegyzetei – és persze a regények – alapján szerencsére a mágikus állatok kivétel nélkül meleg otthonra és szerető társa leltek, s a legnagyobb békességben élnek velük.
Mister Morrison mágikus állatlexikona (részlet)
Kedves Olvasó!
Pintyőkével egyik lábunk itt, a másik ott: mennyi állat, mennyi utazás, mennyi kaland! A világon a leg jobb dolog elmerülni a szép emlékekben. Például, hogy meglepődtem, amikor Sydney, a koalalány egyszer csak a karomba pottyant az eukaliptuszfájáról. És hogy örültünk, amikor a horkoló Pepperonit találtuk a minibusz alatt, visszatérve a táborhelyünkhöz a hosszú nemzeti parkos túra után!
Amikor most végigpörgetem ezt a sok teleírt lapot, megint belém hasít, hogy milyen gyönyörű és változatos a mi világunk.
Az Antarktisz havas pusztasága nekem éppen olyan kedves, mint a bajorországi legelők zöldje, és az Északi-tenger partja éppoly csodálatos, mint Norvégia végtelen fenyvesei. Az állatokkal is ugyanígy vagyok. A madárpók, a pingvin, az ecsetfülű disznó, a róka meg a többi mind-mind különleges és varázslatos.
Pintyőke is, a szarkám.
Jó sora van nálam, de a vadon élő társai sem panaszkodhatnak: elég táplálékuk van, és mindig akad nekik egy kis hely, ahol lehajthatják a fejüket.
De nem minden állatnak ilyen jó a sora.
Sok fajt a kihalás veszélye fenyeget, mert a mohó ember elveszi az élőhelyüket, ahol békében létezhetnének. Pedig nagy ám a Föld, mind elférünk rajta! Hagyjuk meg az üregeket, hogy a baglyoknak és vándorsólymoknak legyen hol költeniük, hagyjunk fel azzal, hogy a szép állatokat lelőjük, és tegyünk róla, hogy a víz mindig és mindenhol tiszta legyen! Ez nekünk is fontos, nem csak az állatoknak. Szükségünk van mezőkre, sivatagokra, szavannákra, tavakra, folyókra, hegyekre, szirtekre és jégre. Mindenhol számtalan kisebb-nagyobb élőlény hemzseg.
Milyen vigasztalan és üres lenne a park, ha nem csivitelnének benne madarak, nem túrnák fel a földigiliszták, és a fáin nem ugrálnának mókusok.
A világ mint az összes élőlény nagy játszótere – Pintyőkével mi erről álmodozunk. Az utazásaim még nem értek véget. Rövidesen megint útra kelünk, hogy újabb mágikus állatokat gyűjtsünk. Még van pár gyerek Mary osztályában, aki a társára vár.
De neked még minibusz sem kell, hogy jobban megismerd az állatvilágot. Egyszerűen pattanj biciklire, és tekerj ki a rétre! Nézd meg a lepkéket, bogarakat, szitakötőket. Less ki alkonyatkor, hátha arra csapong egy denevér! Eugénia, teve vavagy avaz?
Ha nyitott szemmel jársz, rengeteg kalandot találsz.
A világ csak arra vár, hogy felfedezd!
Üdvözlettel
a mágikus állatkereskedés tulajdonosa Mortimer Morrison
A vándorsólyom és az ember
Az embereknek világszerte réges-régen fel- tűnt, hogy micsoda különleges állat a vándorsólyom. Ennek megfelelően tisztelték is. Az ókori Egyiptomban például a napistent sokszor sólyomfejjel ábrázolták. Észak-Amerikában sokfelé egyfajta égi hatalomnak tartották. A középkorban Európa nemességének színe-java vadászott vele. Erre a célra egyébként már nagyjából 3000 éve tartják, mert amellett, hogy
bravúrosan repül és ügyes vadász, nyugodt természete miatt könnyebben idomítható, mint a többi ragadozó madár.
De ez az ősi megbecsülés nem védte meg attól, hogy Közép-Európában a kihalás peremére sodródjon. Ennek a DDT nevű rovarírtószer volt az oka, amivel évtizedeken keresztül permetezték a szántókat. A DDT-től azt várták, hogy elpusztítja a kár-tevőket, amik felfalják a termést. Sajnos azonban egy sor ártalmas mellékhatása is volt, amelyekkel senki sem számolt. Például sok madárnak, többek közt vándorsólymoknak is hirtelen vékonyabb lett a tojáshéja.
A vékony héjú tojások sokkal könnyebben megsérültek, mint a normálisak, ezért alig keltek ki fiókák. Szörnyű! A német természetvédők éppen e vészhelyzet miatt döntöttek úgy 1971-ben, hogy a legelső „év madara” címet a vándorsólyom kapja. Szerencsére a DDT-t nem sokkal később betiltották. Még éppen időben! Ma a vándorsólymok állománya stabil, aggodalomra nincs ok. Huhh!
Jegyzet
Vajon a sors keze intézte úgy, hogy Lunához éppen egy vándorsólyom kerüljön? Hiszen neki is „vándorútra” kellett kelnie, amikor a családjával elköltözött. Szerencsére azért gyakran visszalátogatnak. Olyankor az egész osztály örül, sőt Pintyőke is. Pedig régebben sokat féltékenykedett a repülés e délceg bajnokára. Mi tagadás, máig sem tud olyan hurkokat leírni, mint Salim. És akkor még ott van a háromszázas tempó! De az élet nem arról szól, hogy mindig a leggyorsabbak legyünk.
(X)