Túl a Harry Potteren – Rowling varázstalan könyvei

Túl a Harry Potteren – Rowling varázstalan könyvei

Bár a Harry Potter-sorozat után az egész világ újabb varázslatos gyerekkönyveket várt Rowlingtól, ő nem engedett a nyomásnak, és ezzel többször is alaposan meglepte rajongóit. Első felnőtteknek szóló regénye, az Átmeneti üresedés – ami azért valljuk be, tényleg elég távol áll a Roxfort világától – ettől függetlenül hatalmas siker lett, angolszász nyelvterületen a megjelenést követő egy hónap alatt több mint egymillió példány fogyott belőle. Rowling azonban ezután újabb váratlan lépést tett: titokban, Robert Galbraith álnéven publikált krimit. A célja az volt, hogy újra úgy írhasson, hogy közben ne kelljen foglalkoznia a nyomasztó elvárásokkal, és úgy adhassa ki a könyvét, hogy azt nem előzi meg nagy felhajtás. Az akció sikeres volt, a kritikusok „üdítő debütálásnak” nevezték a regényt, Rowling pedig az álnév mögé bújva figyelhette, hogy fogy az új könyve és milyen visszajelzéseket kap. Az írót pár hónap múlva egy Twitter-poszt buktatta le, az inkognitó így sajnos odalett, ám cserébe a Kakukkszó rögtön az eladási listák élére került. Robert Galbraith sikere pedig azóta is töretlen.

Forgách Kinga | 2020. július 02. |

Robert Galbraith: Kakukkszó

Robert Galbraith
Kakukkszó
Ford.: Nagy Gergely, GABO, 2015, 546 oldal
Robert Galbraith (J. K. Rowling): Kakukkszó

Egy sokkoló halállal kezdődik Rowling első álneves krimije, amelyről 2013 júliusában derült ki, hogy a Harry Potter írójától származik, majd egy nap alatt sikerkönyv lett. Érdekesség, hogy a Kakukkszó a véletlen lebukás előtt csak egy volt az évente megjelenő rengeteg új krimi között, és mindössze 1500 példányt adtak el belőle (utána persze ez jelentősen megváltozott). A történet egy szupermodell tragédiájával indul, aki egy téli estén kizuhan lakásának erkélyéről. A rendőrség és a média öngyilkosságra gyanakszik, ezt támasztja alá a nő bulvársajtó által alaposan dokumentált, zűrös élete is. Lula Landry fogadott bátyja, John azonban nem nyugszik bele a vizsgálat lezárásába, és magánnyomozót fogad, hogy kiderülhessen az igazság.

Harry Potter-hónap
Tavaly egy teljes Könyves Magazin-számot szenteltünk az éppen akkor évfordulós Harry Potter-sorozatnak, most pedig úgy döntöttünk, hogy a júniust tematikus HP-hónapnak nevezzük ki. Hogy ez mit jelent? Rengeteg érdekes cikket, portrét, összeállítást, melyeket már olvashattatok a hagyományos Könyves Magazinban (azaz a printváltozatban), de most online is elérhetőek lesznek. Emellett készülünk aktualitásokkal is. A cikkeket itt lehet majd elérni.

Robert Galbraith: A selyemhernyó

Robert Galbraith
A selyemhernyó
Ford.: Nagy Gergely, GABO, 2015, 504 oldal,
Robert Galbraith (J. K. Rowling): A selyemhernyó

Mivel a „Robert Galbraith” által megalkotott magánnyomozó, Cormoran Strike elég szerethetőre sikerült, Rowling a Kakukkszó után további három gyilkossági üggyel toldotta meg az exveterán megoldott rejtélyeinek számát. A selyemhernyóban Strike már igazi sztárnyomozónak számít  a korábbi szupermodelles eset miatt, várólistáján csak úgy sorakoznak a potenciális ügyfelek, közben pedig asszisztense, Robin is egyre fontosabb szerepet vállal a nyomozásokban. A nagy megfejtendő titok ezúttal a közepesen híres író, Owen Quine halála. A fő csavar az ügyben, hogy a férfi a megjelenés előtt álló könyvében pontról pontra megírta saját halálának történetét, ráadásul London irodalmi életéről is alaposan lerántotta a leplet.

Robert Galbraith: Gonosz pálya

Robert Galbraith
Gonosz pálya
Ford.: Nagy Gergely, GABO, 2016, 566 olda
Robert Galbraith (J. K. Rowling): Gonosz pálya

A már befutott Cormoran Strike nyomozó következő kalandja megrázó jelenettel  indul: asszisztense, Robin csomagot kap, amelyben egy levágott női láb van. A detektív persze rögtön a rendőrséghez fordul, de azért maga is belefog az ügy felgöngyölítésébe, hiszen több gyanúsítottja is akad. A nyomozásban Robin is nagy részt vállal, főleg mert a közelgő esküvője dugába dőlni látszik, így még örül is, hogy valami elvonja a figyelmét a magánéletéről. Ráadásul, mint kiderül, az ő múltjában is akadnak olyan traumák, amelyek indokolják, hogy mihamarabb el akarja kapni a kegyetlen darabolós gyilkost.

Robert Galbraith: Halálos fehér

Robert Galbraith
Halálos fehér
Ford.: Nagy Gergely, GABO, 2019, 640 oldal
Robert Galbraith (J. K. Rowling): Halálos fehér

A Cormoran Strike-sorozat legutóbbi részében a nyomozó és egyre inkább előtérbe kerülő asszisztense kapcsolata válik meghatározó témává. Robin Ellacott, akik a Kakukkszóban még csak tapasztalatlan titkárnő volt, minden egyes részben egy kicsit nagyobb szerepet kap, a Halálos fehérben pedig már egészen központi kérdéssé válik magánéletének alakulása, ahogy nyomozói ambíciói is. Múltbeli traumái mellett bántalmazó férjével és eltitkolt pánikrohamaival is meg kell küzdenie, közben pedig a munkájában is egyre nagyobb felelősség hárul rá, mivel Strike már túl híres ahhoz, hogy feltűnés nélkül tudjon nyomozni. Az ügy, amit meg kell oldaniuk, pedig bonyolultabb és érzékenyebb, mint korábban bármelyik.  

J.K. Rowling: Átmeneti üresedés

J. K. Rowling
Átmeneti üresedés
Ford.: Bihari György, Sóvágó Katalin, GABO, 2012, 574 olda
J. K. Rowling: Átmeneti üresedés

Elszúrt életek, családi konfliktusok, nehéz döntési helyzetek és átmeneti megoldások – ilyen témákat boncolgat Rowling első felnőtteknek szóló regénye, amelynek megjelenését hasonló mértékű várakozás előzte meg, mint a Harry Potter-könyvekét. Angolszász nyelvterületen közel egy hónap alatt több mint egymillió példány fogyott a kötetből, a nagy sikerre való tekintettel a BBC pedig rögtön bejelentette, hogy sorozatot készít a műből. Az Átmeneti üresedés egy angol kisváros, Pagford lakóiról mesél, ahol jó pár, Dursley-ékhoz hasonló család él. A regény folyamán fokozatosan derül ki, hogy a látszólagos középosztálybeli idill mögött milyen elfojtott indulatok és szőnyeg alá söpört problémák bújnak meg.

Akik nem kaptak meghívót Roxfortba - Könyves magazin

Gabo Kiadó, 576 oldal, 2012. J.K. Rowling megírta Harry Potter főszereplésével minden idők legsikeresebb könyvsorozatát, majd 2007 óta hallgatott. Az Átmeneti üresedéssel törte meg a csendet, amely az írónő első, hangsúlyozottan felnőtteknek szóló regénye, nálunk karácsony előtt jelent meg (itt érdemes beleolvasni).

J.K. Rowling: Az élet dolgai – A kudarc mellékes haszna és a képzelet fontossága

J. K. Rowling
Az élet dolgai
Ford.: Tóth Tamás Boldizsár, Animus, 2018, 78 oldal
J. K. Rowling: Az élet dolgai

Ha van valaki, akitől az ember szívesen kérne életvezetési tanácsot, akkor az Rowling, aki a Harry Potterrel nemcsak egyszerűen kievickélt életének válságos és nélkülözéssel teli időszakából, hanem rögtön az egyik legsikeresebb és leggazdagabb íróvá is vált. Az élet dolgai című könyve tulajdonképpen egy beszéde leirata, amelyet a Harvard végzős diákjainak mondott el pár éve. A kötet első felében a kudarcról esik szó, amely szerinte az élet elkerülhetetlen velejárója, sokat tanulhatunk önmagunkról és a barátainkról általa. A második részben a képzelet fontosságára hívja fel a figyelmet, amely képessé teszi az embert arra, hogy együttérezzen más élőlényekkel, és ezáltal segítse a világ fejlődését.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Rowling végre Robert Galbraith-ként is nyilatkozott

...
Gyerekirodalom

5 dolog, amit tudnod kell Rowling új meséjéről

A Harry Potter írója pár napja jelentette be, hogy részletekben fogja közzétenni azt az évek óta az asztalfiókban, pontosabban a padláson porosodó meséjét, amelyet eredetileg a gyerekeinek írt. A The Ickabog című történetből jelenleg nyolc fejezet érhető el, de minket máris teljesen beszippantott. Összeszedtük, mit érdemes tudni róla.

...
Hírek

J.K. Rowling teljesen felépült a koronavírusból

A Harry Potter írójának minden tünetet érzett magán, de már jól van.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Otthonosság és idegenség Görcsi Péter debütáló regényében – Olvass bele!

Görcsi Péter első regénye Magyarországon, Angliában és Norvégiában játszódó autofikciós fejlődésregény, tele generációs tapasztalatokkal, közéleti és személyes sorsfordulókkal. Olvass bele a regénybe!

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!

Folytatódik Ruff Orsolya kalandregénye, melyben a tűzrőlpattant báró Orczy Miminek egy francia bűntényt és eltűnést kell felderítenie.

...
Gyerekirodalom

Elhunyt a Babar könyvek szerzője

Laurent de Brunhoff festő és mesemondó, aki Babarról, az elefántkirályról szóló képeskönyvsorozattal lett híres, 98 éves volt.

...
Gyerekirodalom

10 nyuszis mesekönyv húsvétra és azon túl

Az édes tapsifülesek kiskorú rajongóinak és szüleiknek élő nyuszi helyett inkább gyönyörű gyerekkönyveket ajánlunk.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.