Meglepően sokat olvasnak a Z generáció képviselői: a Wattpad tavalyi felmérése szerint az 1995 és 2009 között születettek 55 százaléka legalább heti egy alkalommal, 40 százaléka pedig naponta vesz könyvet a kezébe. Az ingyenesen használható, irodalmi művek megosztására és olvasására alkalmas közösségi hálózat felméréséből az is kiderül, hogy a koronavírus-járvány pozitívan hatott a fiatalok olvasási kedvére – a válaszadók 35 százaléka ugyanis azt állította,
hogy több könyvet olvas, mint a Covid-járvány előtti években.
#BookTok
A tizen- és huszonévesek könyves ízlését a közösségi média, elsősorban TikTok is erősen befolyásolja: a videós tartalmak megosztására alkalmas felületen ma már több mint 50 millió #BookTok hashtaggel ellátott poszt van, ezeket összesen közel 250 milliárd alkalommal tekintették meg, és ez a szám pedig jelenleg is naponta milliókkal növekszik. A #BookTok-tartalmak tehát ma már a nemzetközi könyvpiacra is óriási hatással vannak.
Nincs szégyellnivalónk
Amint egy korábbi cikkünkbe megírtuk, egyre több könyv fogy Európában és EU-szerte nő a rendszeresen olvasók száma annak ellenére is, hogy a kontinens déli és keleti országaiban kevesebb a közkönyvtár, Északon és Nyugaton pedig magasabbak a könyvárak.
Az Eurostat adatai szerint Magyarországon a lakosság 10 %-a olvas könyvet rendszeresen. Nincs ezen semmi szégyellnivaló, hasonló az arány Németországban és Nagy-Britanniában is. És a statisztikák szerint többen vesznek könyvet idehaza, mint Belgiumban vagy Hollandiában.
A lista élén álló Luxemburghoz, valamint Görögországhoz viszont fel kell zárkóznunk a friss adatok szerint.
YA Író-olvasó találkozók
Augusztus 31-én délután a Libri Corvin könyvesboltban nyárvégi író-olvasó találkozót rendeznek – az eseményen a young adult irodalom legjobb hazai képviselőivel, Kollár Bettivel, Karády Annával, M. L. Eperkével, Szlávicsek Judittal és Szántó Dániellel találkozhatnak az érdeklődők.
Forrás: Libri
Nyitókép: Shutterstock