Az AI egyre jobban befolyásolja a mindennapi életet, de nemcsak olyan égető kérdésekre válaszol, mint hogy ki volt a magyar uralkodó 1233-ban, hanem zenéket és könyveket is írhat. Weiler Péter sokoldalú alkotó szerint ez addig nem probléma, ameddig az embereknek van hatása a mesterséges intelligencia felett.
Weiler nem a levegőbe beszél: korábban már számos alkalommal használta az AI-t különböző művészeti projektekben, számos képet és egy punk lemezt is készített annak segítségével. Az alkotó maga így fogalmazott a témában:
Gyakorlatilag egy kezdeményező fél vagyok, a kreatív döntések még az enyémek, de szabad utat engedek annak is, hogy a gép is ötleteljen és inspiráljon.
Addig gyúrom, promptolom a rendszert, amíg azt nem látom, ami a fejemben volt.”
Például ezt a képet Weiler az AI segítségével hozta létre, a Címtelen projekt keretében, amivel még tavaly áprilisban vett részt a nemzetközi AI-Arts versenyen.

Weiler Péter a Margón
Bár Weiler korábban előszeretettel használta a mesterséges intelligenciát, mostmár inkább csak kiegészítésre tartja, nem pedig képek, alkotások megvalósítására. A szerzőről nemrég egy könyv is készült, ami sokoldalú képzőművészeti-üzleti élete mellett az AI-jal való kapcsolatát is bemutatja.
A könyvet a Tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválon mutatják be, április 5-én. Weiler Péterrel és a kötet szerzőjével, Kocsis Katicával Lugosi Viktória író beszélget. Sőt a Margón külön AI-os program is lesz, ahol Bíró Zsombor Aurél, Benedek Ágota és a Kovács Ikrek lépnek majd párbeszédbe a mesterséges intelligenciával, és szemtanúi lehetünk annak, ahogyan az író és gép összeméri képességét.
Fotó: Inda Press