Kihirdették a tartósan vízhiányos időszakot Magyarországon

Kihirdették a tartósan vízhiányos időszakot Magyarországon

A belügyminiszter kihirdette a tartósan vízhiányos időszakot az ország teljes területére hétfői kezdettel. A csapadék hiánya már most komoly problémákat okoz. Könyvek hírek mellé.

fk | 2022. március 24. |

Az ország egész területét érinti a talajok vízhiányos állapota. A talaj felső 20 centiméteres rétege az elmúlt időszakban tovább száradt, már szinte az egész országban 40 százalékos érték alá csökkent a nedvességtartalom. A talajok a téli csapadék hiányában nem tudtak feltöltődni, a fokozódó csapadékhiány miatt pedig folyamatosan száradnak.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szerint számottevő, országos csapadék továbbra sem várható, többnyire napos, száraz és meleg időre van kilátás, így fokozódik a vízhiány, ami komoly problémát jelent a fejlődésnek induló őszi vetéseknek. A belügyminiszter ezért kihirdette a tartósan vízhiányos időszakot az ország teljes területére.

MAJA LUNDE
Kékség
Ford.: Patat Bence, Cser, 2020, 272 oldal
-

A vízhiány, a szárazság súlyos problémákat okozhat majd a következő években, évtizedekben, ha a klímaváltozás ellen nem teszünk eleget. A témával számos könyv foglalkozik, ezt a problémát dolgozta fel például Maja Lunde is a Kékség című könyvében. A könyv két szálon játszódik, az egyik 2017-ben, amikor egy környezeti aktivista hajóra száll, hogy találkozzon egy férfival, akit valaha nagyon szeretett. A másik pedig 2041-ben, amikor már súlyos szárazság sújtja a világot, és az embereknek küzdeniük kell azért, hogy vizet szerezhessenek. Két évtized alatt gyökeresen és alapjaiban változik meg a világ. A könyv azzal a gondolattal játszik el, hogy mi lesz, ha elszalasztjuk a lehetőséget, hogy megmentsük a bolygót és ezáltal önmagunkat.

OCTAVIA E. BUTLER
A magvető példázata
Ford.: Huszár András, Agave Könyvek, 2021, 352 oldal
-

A szárazság okozta gondokról szó esik Octavia Butler A magvető példázata című könyvében is. A regény 2024-ben játszódik, amikor a klímaváltozás már elviselhetetlen károkat okoz világszerte, járványok, háborúk és tartós vízhiány sújtja az emberiséget. Los Angeles külső részén fegyveres erőkkel védett, zárt közösségek próbálnak biztonságban fennmaradni a fosztogatókkal szemben, akik gondolkodás nélkül ölnek a túlélésük érdekében. Lauren Olamina az egyik ilyen közösségben él családjával. Apja lelkész, és másokkal együtt azért küzd, hogy megőrizze az emberiség méltóságát és azokat az értékeket, amik egyszer naggyá tettek minket. Olvass bele ITT!

Jostein Gaarder
Anna világa
Fordította: Fejérvári Boldizsár, Noran Libro, 2016, 308 oldal
Jostein Gaarder: Anna világa

A klímaváltozás okozta vízhiányról szintén szó esik Jostein Gaarder Anna világa című regényében. A történet főhőse Anna, aki a tizenhatodik születésnapjára virradóra különös álmot lát: 2082-ben találja magát, saját dédunokája, Nova bőrében. Egy olyan világgal szembesül, ahol az időjárás embertelensége miatt naponta több állatfaj is kihal, és az elárasztott vagy elsivatagosodott területekről érkező „klímamenekültek” tömegesen vándorolnak be hazájába, Norvégiá­ba. Az álomból felébredve barátjával, Jonasszal azon kezd munkálkodni, hogy megelőzhesse a bajt. Gaarederrel pár éve készítettünk interjút, amikor a Könyvfesztivál díszvendége volt. Akkor így fogalmazott: „Szerintem ezt a kérdést csak politikai együttműködéssel lehet megoldani. A szakemberek azt mondják, hogy már most elértük a majdnem két fokos növekedést, ha azonban még két fokkal megemelkedik a hőmérséklet, az valódi katasztrófa lesz a bolygó számára.” 

(Hír forrása: MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Octavia E. Butler látnoki disztópiájában járványokat, háborút és tartós vízhiányt vizionált

A magvető példázatával kezdődő kétkötetes, Földmag című duológiája igazi látnoki könyv: a második részben az USA megválaszt magának egy szélsőséges, radikális elnököt, aki a „Make America Great Again" jelmondattal kampányol.

...
Hírek

„A legidősebb fiú kezében fegyver/Még csak tizennyolc éves” - Maja Lunde verse az ukrán háborúról

A méhek története című disztópiájáról ismert norvég Maja Lunde az ukrajnai háború kirobbanása után nem sokkal írt egy verset, amely Patat Bence fordításában olvasható magyarul.

...
Kritika

A szárazság közepén nyomoz az ausztrál Harry Hole

Olvass!
...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.

...
Nagy

Anne Shirleytől Mary Poppinsig – 4 klasszikus lányregényt ajánlunk

Anne Shirley, Mary Poppins, esetleg Cilike – irodalmi karakterek, akik generációk óta velünk vannak. A kiadók ősszel számos új kiadással lepték meg az olvasókat ezekből a könyvekből.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.