Így vádolták meg Baudelaire-t azzal, hogy megsértette a közerkölcsöt

Charles Baudelaire-t az 1850-es években megvádolták azzal, hogy verseivel megsérti a közerkölcsöt. Az ügyből per lett, a tárgyaláson pedig a költő barátai is teljes számban felvonultak. Baudelaire feltehetően több általa felkért kritikus véleményét is csatolta a dossziéhoz. A teljes peranyag a Kommün alatt megsemmisült. Pierre Ernest Pinard ügyészi beszéde, amely1857. augusztus 20-án hangzott el, azonban fennmaradt. Ádám Péter fordította magyarra és az 1749-en olvasható.

fk | 2021. április 13. |

Pierre Ernest Pinard ügyészi beszéde, amelyben a közerkölcs megsértésével vádolja Charles Baudelaire-t, teljes egészében ITT érhető el Ádám Péter fordításában. Most csak néhány érdekes mondatot, gondolatot emelünk ki belőle:

  • Az ügyészi beszédét azzal vezette fel, hogy egy kicsit mindig kínos feladat eljárást indítani egy könyv ellen a közerkölcs megsértésének vádjával. Néha pedig az is előfordul, ha bűnvád kudarcot vall, hogy a szerzőt a végén piedesztára emelik és ünneplik.
  • Baudelaire-rel az a baj, hogy szigorúan csak önmaga, és ezért mindent a maga pőreségében akar megmutatni. „Ezért turkál az emberi természet legmeghittebb bugyraiban; és ezért adja vissza erőteljes és megkapó tónusokkal az emberi természetet, amelyet a kelleténél jobban felnagyít, és amelynek azért túlozza el legocsmányabb vonásait, hogy erős hatást váltson ki, és feltűnést keltsen.”
  • Erre példa Az ékszerek című verse is, amely a buja érzékiséget ábrázolja és ezzel kimeríti a közerkölcs sérelmére elkövetett bűncselekmény fogalmát.
  • Másik eset a Lezbosz és Kárhozott asszonyok című versek, amelyekben „az olvasó a legapróbb intim részlettől sem visszariadó leírását kapja a leszbikus nők szerelmének”.
  • Úgy vélte, Baudelaire „irományaiban” nyoma sincs szeméremérzésnek, sőt, olyan, mintha a szerző szándékosan lépte volna át a szemérem határát.
  • A per előkészítése során két-három vers kapcsán a vallásgyalázás bűncselekménye is felmerült. Pierre Ernest Pinard azonban ezt nem tartotta megalapozottnak, mert szerinte Baudelaire-nek a feltűnéskeltés kétségtelenül sokkal fontosabb a vallásgyalázásnál.
  • Végül arra jutott, hogy Baudelaire esetében a közerkölcs sérelmére elkövetett bűncselekmény nagyon is megalapozott. „Tisztelt uraim (…), arra kérem Önöket, megfelelő ítélettel válaszoljanak az egyre erősödő törekvésekre, az egészségtelen buzgóságra, amely arra készteti a művészeket, hogy mindent lefessenek, mindent leírjanak, mindent kimondjanak, mintha bizony a közerkölcs elleni vétség már nem is volna bűncselekmény, mintha már nem létezne közerkölcs sem.”
  • Ugyanakkor arra kérte a bíróságot, legyenek elnézőek Baudelaire-rel szemben, mert kiegyensúlyozatlan, szorongó alkat.

 

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

"A lustaság a legnagyobb bűn, amelyet elkövethet a költő.”

...

Szabó T. Anna a költészet varázsáról mesélt TED-előadásában

A kötél és a kő, avagy mire jó a vers? címmel izgalmas TED-előadást tartott a költészet varázsáról Szabó T. Anna. Mutatjuk a videót, és azt is, mik voltak a legfontosabb gondolatok, amik elhangzottak.

...

Tor Ulven sikolyköltészete lehúz a föld alá

Tor Ulven norvég költő verseiről elsőre Edward Munch A sikolya juthat eszünkbe: van bennük valami kísérteties, szorongató, és rémisztően halálközeli. A Türelem című kötet ennek a „sikolyköltészetnek” a kiteljesedése: olyan, mint egy hátborzongató kiáltás az élet és a halál határán.

A hét könyve
Kritika
Knausgard bejárja a harmadik birodalmat, a Szentlélek korát
Knausgard bejárja a harmadik birodalmat, a Szentlélek korát

Knausgard bejárja a harmadik birodalmat, a Szentlélek korát

Még mindig világít az égen a különös csillag, a halál eltűnik, átjáró nyílik egy másik világba. Knausgard Hajnalcsillag-sorozatának harmadik darabja a hét könyve.

Kiemeltek
...

„Anyámtól távol állt az igazságosság; ő vagy utált, vagy szeretett” – rendhagyó felnövéstörténet Jeanette Winterson első regénye

Az önéletrajzi ihletésű Nem a narancs az egyetlen gyümölcs akkor született, amikor még leszbikus irodalom se nagyon volt. 

...

Galkó Balázs verset mond: 8 fantasztikus szavalat az elhunyt színésztől

Galkó Balázs József Attila verseinek kiváló ismerője és tolmácsolója volt, de szavalt például Juhász Gyulát és Vörösmarty Mihályt is. 

...

A Kossuth Kiadó szerint álhír, hogy Ferenc pápa memoárját a tartalma miatt fóliázták le

Lefóliázva árulják Ferenc pápa memoárját, de a kötetet gondozó Kossuth Kiadó szerint ennek semmi köze a szexuális kisebbségekhez.

Polc

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

...

A pokol nem egy fekete vizű tó alján, hanem az emberi lélek legmélyén rejtőzik

...

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

...