Pierre Ernest Pinard ügyészi beszéde, amelyben a közerkölcs megsértésével vádolja Charles Baudelaire-t, teljes egészében ITT érhető el Ádám Péter fordításában. Most csak néhány érdekes mondatot, gondolatot emelünk ki belőle:
- Az ügyészi beszédét azzal vezette fel, hogy egy kicsit mindig kínos feladat eljárást indítani egy könyv ellen a közerkölcs megsértésének vádjával. Néha pedig az is előfordul, ha bűnvád kudarcot vall, hogy a szerzőt a végén piedesztára emelik és ünneplik.
- Baudelaire-rel az a baj, hogy szigorúan csak önmaga, és ezért mindent a maga pőreségében akar megmutatni. „Ezért turkál az emberi természet legmeghittebb bugyraiban; és ezért adja vissza erőteljes és megkapó tónusokkal az emberi természetet, amelyet a kelleténél jobban felnagyít, és amelynek azért túlozza el legocsmányabb vonásait, hogy erős hatást váltson ki, és feltűnést keltsen.”
- Erre példa Az ékszerek című verse is, amely a buja érzékiséget ábrázolja és ezzel kimeríti a közerkölcs sérelmére elkövetett bűncselekmény fogalmát.
- Másik eset a Lezbosz és Kárhozott asszonyok című versek, amelyekben „az olvasó a legapróbb intim részlettől sem visszariadó leírását kapja a leszbikus nők szerelmének”.
- Úgy vélte, Baudelaire „irományaiban” nyoma sincs szeméremérzésnek, sőt, olyan, mintha a szerző szándékosan lépte volna át a szemérem határát.
- A per előkészítése során két-három vers kapcsán a vallásgyalázás bűncselekménye is felmerült. Pierre Ernest Pinard azonban ezt nem tartotta megalapozottnak, mert szerinte Baudelaire-nek a feltűnéskeltés kétségtelenül sokkal fontosabb a vallásgyalázásnál.
- Végül arra jutott, hogy Baudelaire esetében a közerkölcs sérelmére elkövetett bűncselekmény nagyon is megalapozott. „Tisztelt uraim (…), arra kérem Önöket, megfelelő ítélettel válaszoljanak az egyre erősödő törekvésekre, az egészségtelen buzgóságra, amely arra készteti a művészeket, hogy mindent lefessenek, mindent leírjanak, mindent kimondjanak, mintha bizony a közerkölcs elleni vétség már nem is volna bűncselekmény, mintha már nem létezne közerkölcs sem.”
- Ugyanakkor arra kérte a bíróságot, legyenek elnézőek Baudelaire-rel szemben, mert kiegyensúlyozatlan, szorongó alkat.