"A lustaság a legnagyobb bűn, amelyet elkövethet a költő.”

.konyvesblog. | 2015. augusztus 17. |

Varga Imre, az idén már 92. születésnapját ünneplő szobrászművész születésnapja alkalmából kérdezi Juhász Ferenc, hogy mit tehet a szobrász. És mit tehet a költő? A kétszeres Kossuth-díjas költő ars poetica-i feleletet ad rá: „Írni: kötelesség.” A kortárs líra legnagyobbja A végtelen tükre című új kötetében vall alkotásról, pályatársakról, családtagokról.

Juhász Ferenc: A végtelen tükre

Kossuth Kiadó, 2015, 160 oldal, 2990 Ft

 

Juhász Ferenc kötete a 2007 és 2015 között született, alapvetően prózai írásait tartalmazza, többségük jellegzetes juhászi verspróza. A legtöbb írás egy-egy olyan pályatársat szólít meg, aki közel állt a művészhez, ezek elsősorban temetésekre, búcsúztatókra, születésnapokra, kiállításmegnyitókra írt szövegek, helyenként kötetek előszavai, díjátvételkor elhangzott beszédek. Egységesen azonban portrékötetnek lehetne nevezni, hiszen Juhász Ferenc negyvenhét művésztársról ír - Berzsenyitől egészen József Attiláig, a nagy példaképig. A szellemi rokonság egyébként nemcsak a költőelődökre (az említetteken kívül például Csokonaira, Radnótira, Kosztolányira és Adyra) terjed ki, hanem kortársakra, barátokra is. Azonban minden szöveg tárgya legalább annyira Juhász Ferenc, mint az ünnepelt/elhunyt, így válik a kötet messzemenőkig személyes utazássá. Hiszen Juhász az ismert tények mellett elárulja, hogy milyen volt a falusi lét, hogyan cseperedett fel, vált azzá a nagyformátumú művésszé, aki gyermekként Babits Mihállyal szeretett volna találkozni. Megtudunk olyan magánjellegű dolgokat is, mint amilyen például a Ferkó nevű kutya halála, amiről szinte mindenki tudott a környezetében, csak éppen ő nem, aki oly sok halottat cipelt már karjaiban. Visszaemlékezésszerű önjellemzések mellett anekdota-foszlányokban fény derül arra, hogy milyen volt Weöres Sándorral együtt lakni a pályája elején, hogy valakinek mindig haza kellett cipelnie a vállán, hogy Juhász Ferenc a hideg kőpadlón aludt, amelyet reggelre mindig elleptek a poloskák.

Két lelki jó barát, Csernus Tibor és Hantai Simon precíz képe látszik körvonalazódni azokban a szövegekben, amelyekben a két Párizsba szakadt festőművésszel való évtizedes kapcsolatáról vall. Mindkét művész a francia fővárosban nyugszik, előbbi a montmartre-i temetőben lelt örök nyugalomra, míg Hantai „ott fekszik most Baudelaire mellett a Montparnasse temetőben” (Halottak. Halál. Hantai Simon. Falak.). Irodalomtörténeti szempontok helyett az egyén érzésvilágát festi meg József Attila Hazám című szonettjének elemzésekor, a nyilvánvaló rokonságot több helyen el is ismeri, például: „Éltem egy másik szegénységben”. Elmeséli azt is, hogy pályatársaival ifjonti lelkesedéssel, cselekvés- és alkotásvággyal indultak fiatalon, a második világháború után, megállás nélkül dolgoztak, tudva, hogy csak az válik az utókor szemében maradandóvá, ami értéket képvisel.

Számomra az egyik legkedvesebb írás a 79. Ünnepi Könyvhét megnyitóbeszéde. A könyv „az egyik mindenség, a könyv hit, hűség, jóság, bűn, szeretet, gyűlölet, bánat, ragadozás, virágzás, halál, bonyolultság és egyszerűség, akár a természet" – írta ünnepi köszöntőjében a költő, aki hozzátette, hatalmas ellentmondás, hogy a könyvellenes világunkban egyre többen írnak könyvet. Felidézi azt is, hogy a könyv remény a reménytelenségben, s egyben gyönyörű szövetség a halál ellen. Máshol hitvallását is leírja: „mert a költő, ha a Teremtő Isten homlokára tette fényes kezét, nem lehet lusta. A lustaság a legnagyobb bűn, amelyet elkövethet a költő.”

A költőóriás mesél a nehéz évekről, a megpróbáltatásokról is. Felsejlik sok művésztárs nyomorúságos sorsa, egyikőjükről költőien írja: „Vacogtatóan magányos volt éveken át”. Aki valaha is istenigazából egyedül érezte magát, az tisztában van azzal, mit takar ez a mértanilag pontos meghatározás. Szintén egy fájdalmas esemény, Petrovics Emil halála után állapítja meg, hogy „vigasz a zene”. Éppúgy, mint a képzőművészet, amely legalább annyira fontos Juhász számára, mint saját műfaja, a líra. A szerző egy helyütt el is ismeri, csodálja a művészetet, és támogatja a művészeket, csupán a középszerrel nem tud kibékülni.

Ebben a költőtől szokatlan jellegű kötetben minden írás életről, tenni akarásról, csillapíthatatlan vágyról tanúskodik, amelyeket gazdag költői képek sokasága ölel körül. Habár jobban szeretjük Juhász tényleges, lírai költészetét (én személy szerint az öregkori korszakát), ezek az írások közelebb hozzák az olvasót az immáron hetvenéves életműhöz, amelyet Juhász Ferenc épített fel. Most pedig elérkezettnek látva az időt, miután saját szavaival „túlélt, átélt, megélt” mindent, ami fontos az életben, a kötetben szereplő műveket összegyűjtő lánya, Juhász Anna irodalmár segítségével elénk tárja a létezés mélyről jövő titkait. Emberi, megható és megrázó egyben.

Szerző: Mészáros Márton

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!