A félidős amerikai választásnak – közép-európai idő szerint szerda kora reggel – még nincs végleges eredménye, viszont vannak helyek, ahol már viszonylag nagy magabiztossággal győztest tudnak hirdetni. Ezek közé tartozik Ohio, ahol a szenátusi helyet a republikánus J.D. Vance nyerte a demokrata Tim Ryannel szemben. A CNBC szerint mindkét jelölt a kékgalléros amerikaiak megnyerésére hegyezte ki a kampányát, ami annak fényében talán nem is meglepő, hogy például Vance már íróként is ezt a réteget ábrázolta könyvében.
![Vidéki ballada az Amerikai Álomról [zsebró]](https://konyvesmagazin.hu/file/slides/2/20910/fe_229_160_zsebro_cover.png)
Január 20-án letette a hivatali esküt az Egyesült Államok 46. elnöke. Míg az aktus egyeseknek Amerika legdicsőbb kormányzati ciklusának tragikus végét jelenti, mások egy négyéves ámokfutás lezárását, illetve a Joe Biden mellett színre lépő Kamala Harrisnek köszönhetően egy új korszak hajnalát látják benne. Az elmúlt hetek, hónapok, sőt évek amerikai eseményei sorra azt mutatják, hogy szinte forráspontig jutott a sok szép és fontos eszméből felépített államok rendszerének olvasztótégelye. A számszerűsíthető gazdasági különbségeken túl az igazi kihívás a társadalmi feszültségek és az egymás mellett megélt párhuzamos valóságok elismerése, kezelése és orvoslása. Mert addig, amíg az ország egyik fele nem érti a másikat – félelmeit, mozgatórugóit, lehetőségeit és kudarcait –, és viszont, addig esélytelen a sorok rendezése, a közös építkezés. Erről mesél J. D Vance könyve, a Vidéki ballada az Amerikai Álomról, ami a saját családjának történetén keresztül mutatja be a fehér munkás középosztály széthullását és reményvesztettségét. Hogy több ezer kilométer távolságból mégis mi közünk mindehhez? Igazából sokkalta több, mint elsőre gondolnánk.
Tovább olvasokEz volt a Vidéki ballada az Amerikai Álomról, amely két éve jelent meg magyarul; akkor úgy jellemeztük, mint „Vance mélyen személyes memoárját”, amely „látlelet a kétkezi munkát végzők Amerikájáról”. Az író nagyszülei az Appalache-hegység Kentucky régiójából menekültek a mélyszegénység elől Ohióba. Vance középosztálybeli családban nőtt fel, és a Yale Egyetem jogi hallgatójaként lehetősége nyílt még feljebb is jutni - ám családi gyökerei mindvégig emlékeztették, hogy a Nagy Amerikai Álom kiváltság.
A regényből Ron Howard forgatott filmet Glenn Close és Amy Adams főszereplésével: