2023-tól Toni Morrison is hivatalos bélyegen szerepel majd Amerikában

2023-tól Toni Morrison is hivatalos bélyegen szerepel majd Amerikában

Morrison 1993-ban első afroamerikai női szerzőként kapta meg a Nobel-díjat „látnoki erejű és költői szépségű regényeiért, melyekben az amerikai valóság egyik lényeges metszetét kelti életre”. Az USA postaszolgálatának indoklása szerint „művészien megalkotott regényei az afroamerikaiak sokszínű hangját és sokrétű tapasztalatait tárják fel”, helye ezért biztosított az örök bélyegek sorában. 

ld | 2022. október 27. |

Ezen a héten jelentettebe az Egyesült Államok Postaszolgálata a 2023-as bélyegtábláját, köztük az új bélyegeket, amelyekkel irodalmi legendák - mint Toni Morrison és Ernest J. Gaines - előtt is tisztelegnek. 

A postaszolgálat hivatalos indoklása így hangzik:

Toni Morrison (1931-2019) író előtt tiszteleg ez a bélyegkibocsátás. Művészien megalkotott regényei az afroamerikaiak sokszínű hangját és sokrétű tapasztalatait tárják fel. Az olyan könyveiről ismert Morrison, mint a The Bluest Eye (magyarul: Nagyonkék), a Song of Solomon (magyarul: Salamon-ének) és a Beloved (magyarul: A kedves  - a szerk.), az a ritka szerző volt, aki egyszerre ért el bestseller státuszt és kritikai sikert.

1993-ban történelmet írt, mivel ő volt az első afroamerikai nő, aki elnyerte az irodalmi Nobel-díjat.

A bélyegen egy 2000-ben készült fénykép látható Morrisonról. A bélyeget Ethel Kessler művészeti igazgató tervezte, a fényképeket Deborah Feingold készítette.

A Black Heritage sorozat 46. bélyege Ernest J. Gaines (1933-2019) tiszteletére készült. A leginkább olyan regényeiről ismert Gaines, mint a Miss Jane Pittman önéletrajza és az Egy lecke a halál előtt, egy louisianai ültetvényen élő bérlők fiaként töltött gyermekkorából merített, hogy feltárja a vidéki afroamerikaiak el nem mondott történeteit, és ezzel hangot adott az amerikai irodalomnak. A bélyegen egy 2001-es fénykép alapján készült olajfestmény látható Gainesről. A bélyeget Mike Ryan tervezte Robert Peterson grafikájával. Greg Breeding volt a művészeti vezető.

A 2023. évi bélyegképek sorában szerepelni fog még Ruth Bader Ginsburg, az amerikai női labdarúgás és Álló Medve törzsfőnök.

Toni Morrison sosem akart másokkal versenyezni - csak saját magával
Tovább olvasok

Toni Morrison első regénye 1970-ben jelent meg, ez volt a Nagyonkék, amely egy afrikai-amerikai lányról szól, akit megerőszakol és teherbe ejt a saját apja. (A könyvet többször is betiltották, egyszer még az író saját szülőállamában is tiltólistára került.) 1988-ban Pulitzer-díjat nyert A kedves című regényével, amely egy felszabadított fekete rabszolganő kálváriáját meséli el. A könyvből utóbb Oprah Winfrey és Danny Glover szereplésével film is készült.

Morrison rengeteg műfajban kipróbálta magát, így a regények mellett írt gyerekkönyveket, drámát, operalibrettót, és ismeretterjesztő műveket is. 1993-ban elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Az indoklás szerint „látnoki erejű és költői szépségű regényeiben az amerikai valóság egyik lényeges metszetét kelti életre". Több más rangos díjon kívül 2012-ben megkapta az Egyesült Államok legmagasabb civileknek adható elismerését, az Elnöki Szabadságérmet is. (Barack Obamának mellesleg a Salamon-ének bevallottan az egyik kedvenc könyve volt. Az 1977-ben megjelent regény az Egyesült Államokba hurcolt fekete nép eredetéről, identitáskereséséről és a rabszolgaságról mesél egy lüktető bolyongás történetén keresztül.)

Toni Morrison
Könyörület
Ford. Lukács Laura, Park, 2017, e-könyv
-

Könyörület című regénye 2017-ben jelent meg magyarul, akkor ezt írtuk róla:

„A nők regénye a Könyörület, a közöttük lévő vonzások és taszítások adják a cselekmény dinamikáját, hangulatát pedig az a lebegő, akár lírainak is nevezhető próza határozza meg, mellyel Morrison egyszerre távolít el a realitásoktól, miközben eltökélt szándéka, hogy a legmélyebb rétegekbe ásva mutassa be, gazdaságilag milyen alapokon nyugszik a cselekmény idején még feltörekvőben lévő Amerika. Az otthonkeresés és az anyaéhség regénye a Könyörület, na és persze az érzelmi függésé, melytől az a nő sem szabadulhat, aki teljesen kitörölte vagy éppen nélkülözni kénytelen az életéből a férfiakat.”

Kép és hír forrása: Lithub

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Toni Morrison könyvére csapott le az HBO

Minisorozatot forgat az HBO a Pulitzer- és Nobel-díjas Toni Morrison Sula című regényéből.

...
Hírek

Egy politikai csörte miatt újra bestseller lett Toni Morrison klasszikusa

A virginiai kormányzóválasztás nem várt kulturális hatással járt: Amerikában egy politikai támadás miatt kilőtt az egyik legismertebb Toni Morrison-klasszikus eladása.

...
Nagy

Toni Morrison sosem akart másokkal versenyezni - csak saját magával

Hírek
...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

...
Hírek

Öngyilkos merénylők akarták megölni Ferenc pápát három éve 

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

...
Könyves Magazin

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

Kiemeltek
...
Podcast

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

Megjelent a Könyves Magazin 50-es listája, alaposan átbeszéljük, hallgassátok! 

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.