Ezen a héten jelentettebe az Egyesült Államok Postaszolgálata a 2023-as bélyegtábláját, köztük az új bélyegeket, amelyekkel irodalmi legendák - mint Toni Morrison és Ernest J. Gaines - előtt is tisztelegnek.
A postaszolgálat hivatalos indoklása így hangzik:
Toni Morrison (1931-2019) író előtt tiszteleg ez a bélyegkibocsátás. Művészien megalkotott regényei az afroamerikaiak sokszínű hangját és sokrétű tapasztalatait tárják fel. Az olyan könyveiről ismert Morrison, mint a The Bluest Eye (magyarul: Nagyonkék), a Song of Solomon (magyarul: Salamon-ének) és a Beloved (magyarul: A kedves - a szerk.), az a ritka szerző volt, aki egyszerre ért el bestseller státuszt és kritikai sikert.
1993-ban történelmet írt, mivel ő volt az első afroamerikai nő, aki elnyerte az irodalmi Nobel-díjat.
A bélyegen egy 2000-ben készült fénykép látható Morrisonról. A bélyeget Ethel Kessler művészeti igazgató tervezte, a fényképeket Deborah Feingold készítette.
A Black Heritage sorozat 46. bélyege Ernest J. Gaines (1933-2019) tiszteletére készült. A leginkább olyan regényeiről ismert Gaines, mint a Miss Jane Pittman önéletrajza és az Egy lecke a halál előtt, egy louisianai ültetvényen élő bérlők fiaként töltött gyermekkorából merített, hogy feltárja a vidéki afroamerikaiak el nem mondott történeteit, és ezzel hangot adott az amerikai irodalomnak. A bélyegen egy 2001-es fénykép alapján készült olajfestmény látható Gainesről. A bélyeget Mike Ryan tervezte Robert Peterson grafikájával. Greg Breeding volt a művészeti vezető.
A 2023. évi bélyegképek sorában szerepelni fog még Ruth Bader Ginsburg, az amerikai női labdarúgás és Álló Medve törzsfőnök.
Toni Morrison első regénye 1970-ben jelent meg, ez volt a Nagyonkék, amely egy afrikai-amerikai lányról szól, akit megerőszakol és teherbe ejt a saját apja. (A könyvet többször is betiltották, egyszer még az író saját szülőállamában is tiltólistára került.) 1988-ban Pulitzer-díjat nyert A kedves című regényével, amely egy felszabadított fekete rabszolganő kálváriáját meséli el. A könyvből utóbb Oprah Winfrey és Danny Glover szereplésével film is készült.
Morrison rengeteg műfajban kipróbálta magát, így a regények mellett írt gyerekkönyveket, drámát, operalibrettót, és ismeretterjesztő műveket is. 1993-ban elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Az indoklás szerint „látnoki erejű és költői szépségű regényeiben az amerikai valóság egyik lényeges metszetét kelti életre". Több más rangos díjon kívül 2012-ben megkapta az Egyesült Államok legmagasabb civileknek adható elismerését, az Elnöki Szabadságérmet is. (Barack Obamának mellesleg a Salamon-ének bevallottan az egyik kedvenc könyve volt. Az 1977-ben megjelent regény az Egyesült Államokba hurcolt fekete nép eredetéről, identitáskereséséről és a rabszolgaságról mesél egy lüktető bolyongás történetén keresztül.)
Könyörület című regénye 2017-ben jelent meg magyarul, akkor ezt írtuk róla:
„A nők regénye a Könyörület, a közöttük lévő vonzások és taszítások adják a cselekmény dinamikáját, hangulatát pedig az a lebegő, akár lírainak is nevezhető próza határozza meg, mellyel Morrison egyszerre távolít el a realitásoktól, miközben eltökélt szándéka, hogy a legmélyebb rétegekbe ásva mutassa be, gazdaságilag milyen alapokon nyugszik a cselekmény idején még feltörekvőben lévő Amerika. Az otthonkeresés és az anyaéhség regénye a Könyörület, na és persze az érzelmi függésé, melytől az a nő sem szabadulhat, aki teljesen kitörölte vagy éppen nélkülözni kénytelen az életéből a férfiakat.”
Kép és hír forrása: Lithub