Jevhenyija Kravcsuk ukrán parlamenti képviselő, az ukrán humanitárius és tájékoztatási bizottság alelnöke elmondta, hogy a 19 millió könyvből 11 millió orosz nyelvű volt. Ezen kívül ukrán nyelven írt, de a szovjet érából származó könyvek is a kivontak között voltak, ahogyan az az ukrán parlament, a Verkhovna Rada oldalán is olvasható. Arra is vannak javaslatok, hogy a jövőben eltávolítsák azokat a köteteket is, amelyeknek szerzői támogatják az Ukrajna elleni agressziót.
Az ukrán parlament vasárnap megszavazott két törvényt, amelyek Ukrajna területén szigorúan korlátozzák az orosz könyveket és zenéket.
Tovább olvasok2014-ben a Krím-félsziget annektálása után azonnal korlátozni kezdték az orosz könyvekhez való hozzáférést, ez a folyamat pedig még inkább felgyorsult, amikor nagyjából egy éve Oroszország lerohanta Ukrajnát. Az ukrán hatóságok szerint a korlátozásokra azért van szükség, hogy elszakadjanak a két ország közötti kulturális szálak, melyek évszázadokon át elnyomták az önálló ukrán identitást.
Kravcsuk elmondta, hogy nagyon sajnálatos látni az orosz és az ukrán nyelven írt könyvek arányait hazája könyvtáraiban. Muszáj mindent újraalapozni és ukrán nyelven megjelentetni szövegeket, amint lehetséges. Hozzátette azt is, hogy
az ukrán könyvtárak állományának 44 százaléka orosz nyelvű kötet,
és csak a fennmaradó rész van ukránul vagy más európai nyelven.
Az ukrán az ország hivatalos nyelve, a lakosság körülbelül fele főként vagy kizárólag ukránul beszél, de 30 százalék azok aránya, akik főleg vagy kizárólag oroszul kommunikálnak egy 2019-es felmérés szerint.
Elhunyt szerzők, megsemmisülő könyvtárak, költözni kényszerülő kiadók - egy friss jelentés azt vizsgálta, hogyan tudnak túlélni az ukrajnai kiadók az orosz támadás óta. Bár a veszteségek tetemesek, a szakma kitart.
Tovább olvasokAz ukrán és az orosz is keleti szláv nyelv, de amíg az ukránok általában beszélnek oroszul is, addig az oroszul beszélők nem tudják használni az ukránt. Az orosz nyelv még mindig nagyon nagy szerepet játszik az üzleti életben, a médiában és a kultúrában. Még mindig nagyon sokan beszélik a városokban, például Kijevben is, bár mostanában az orosz használata látványosan visszaszorult. A törvényhozás kötelezi az üzleteket és intézményeket, hogy az ukrán nyelvet használják.
Forrás: Reuters