Tompos Kátya 1983. március 13-án született Budapesten, édesanyja orosz származású, ezért folyékonyan beszélt oroszul is. Gimnazistaként egy ideig Földessy Margit drámastúdiójába járt, majd elvégezte a Színház és Filmművészeti Egyetem operett-musical szakát.
2004-ben Edith Piaf Mylord című dalával megnyerte a színművészeti egyetem dalversenyét. Az egyetem elvégzése után 2005‒2007-ben a József Attila Színház tagja volt, majd 2007‒2008-ban a Bárka Színházban szerepelt. 2008 és 2018 között a Nemzeti Színház tagja volt. Országosan a Vacka Rádió folytatásos mese hangjáték főszerepével ismerték meg.
Régimódi történet és a többiek
A számos színpadi alakítás mellett több adaptációs szerepben láthatta a közönség a képernyőn. Kislenkét alakította a Szabó Magda Régimódi történetéből (2006) készült sorozatban (a regényről itt podcastoltunk), Krisztinát A gyertyák csonkig égnek (2005) feldolgozásában, Borinkát Janikovszky Éva Kire ütött ez a gyerek?-ének 2007-es adaptációjában. Feltűnik az egyperces novellák alapján forgatott Örkény lexikonban (2006) is.
Énekesként fellépett többek között Goran Bregoviccsal, a Budapest Klezmer Banddel, Hrutka Róberttel, valamint a Söndörgő zenekarral Indiában is. 2013 novemberében Keresztül Európán címmel jelent meg első szólólemeze, ami zenei utazás Angliától Oroszországig, angol, francia, bolgár, magyar és orosz nyelven énekelt dalok. (Itt hallgass bele az irodalmi kötődésű dalaiba!)
Számos díjjal is elismerték a munkásságát: 2005-ben Máthé Erzsi-díjat, 2007-ben a Bárka Színházban a legjobb színésznő közönségdíját nyerte el. 2009-ben Gundel Művészeti Díjjal, 2010-ben Junior Prima Díjjal tüntették ki. 2014-ben Jászai Mari-díjat kapott.
Tompos Kátya és a versek
A színésznő Juhász Annának mesélt a költészethez fűzödő viszonyáról a Pura poesia című 2023-as műsorban. Itt elárulta, hogy az iskolai memoriterek és az előadásokra megtanulandó szövegek miatt sokáig magától nem nyúlt a versek után, sőt, az is előfordult, hogy úgy szavalt, hogy nem is értette a mondanivalót. Idővel viszont visszatalált a költészethez is.
Tompos Kátya itt azt is elmondta, hogy szerinte a szépirodalom empátiára és önismertre tanít, ráadásul a komplex képek és mondatok a kognitív, elemző képességeinket is fejlesztik. Neki mindig nagy élmény volt, amikor úgy érezte, gazdagodott egy mű elolvasása után:
„kinyit egy kaput egy író, és fejleszt rajtam valamit, egy kicsit megpróbál magához felemelni – ha nem adom fel…”
Külföldi gyógykezelést terveztek
Május elején derült ki a nagy nyilvánosság számára, hogy Tompos Kátya két éve a daganatos betegség miatt nem látható már – egy-egy felolvasástól eltekintve – színpadon és koncerttermekben.
Péntek reggeli közleményében a család azt írta: „Mély fájdalommal tudatjuk veletek, hogy hosszan tartó betegség után Tompos Kátya Jászai Mari és Junior Prima-díjas színésznő, énekesnő ma hajnalban elhunyt, békésen távozott családja körében. Nagyon sokat jelentett számára, hogy betegsége hírére az ország egy emberként mozdult meg és fejezte ki támogatását valamilyen formában, ez a szeretet erőt adott neki és reménnyel töltötte ki utolsó heteit”.
Tompos Kátya külföldi gyógykezelésének finanszírozására gyűjtést, jótékonysági aukciót, koncertet, gálaestet is szerveztek, az összegyűlt összeg sorsáról később intézkednek.
Nyitókép: vehir.hu/Cseh Zoltán/Wikipedia