Szijj Ferenc alapvetően leíró költészete gyakran hiányos, tagolatlan mondatokból építkezik, a klasszikus formai megoldásokat kerüli, ahogyan ő fogalmaz, „a versforma, a ritmus és a rím/ nincs a legfőbb prioritásaim között.”
Intellektuálisan letisztult, puritán verseiben hatalmas terheket helyez el, és az egyszerű forma ellenére rengeteg feszültséget mozgósít.
Az ismétlés alakzata meghatározó a költészetében, mintha ezzel is azt jelezné, hogy újra és újra nekikezd annak, hogy beszéljen a világról sallangmentes, dísztelen, sokszor az abszurd felé hajló, nagy hatású verseiben. Az elmúlt harminc évben tizennégy kötete látott napvilágot, összetéveszthetetlen hangjával a kortárs magyar líra figyelemre méltó szereplője. Nemcsak költő azonban, hanem jelentős fordító is, aki más szerzők mellett Kleist, Kafka, Robert Menasse és Thomas Bernhard szövegeit ültette át magyarra.
Április 24-én ez a különleges költői életmű áll majd a középpontban, a MÜPA-ban futó Literárium sorozat vendége ugyanis Szijj Ferenc lesz. Költészetét Gyuriska János színművész előadásában ismerheti meg a közönség, a versekre pedig Vázsonyi János szaxofonjátékkal felel. A műsorvezető-házigazda Jánossy Lajos lesz.
pedig nappal van, ilyenkor messzebb vannak
a csillagok, de mégis, mintha a sok-sok
légüres forgás az űrben összeadódna,
és itt a Földön ilyen csendes zúgás lenne belőlük,
egy lépés elnyomhatná, egy szó, vagy ha letenném
az asztalra a poharat, de hát ki vagyok én,
hogy erőszakot tegyek a végtelen világon?
Szijj Ferenc legutóbbi kötete, a Ritka események 2022-ben jelent meg a Magvető gondozásában. Ebben a versgyűjteményben a kafkai világ elevenedik meg lírai formában, a kisember keresi az igazságát a hatalom kiismerhetetlen labirintusában. „Az egész kötet olvasható Magyarország-kritikaként is” – mondja a költő egy Népszava-interjúban, jelezve, hogy a kötetnek nemcsak tágabb filozófiai, de aktuális, közéleti dimenziója is van. Kiindulópontja a hatalom „logikátlan, zavaros, már-már irracionális kommunikációja” volt, melyet a járvány és a menekültek kapcsán figyelt meg.
Mondják, hogy emiatt szomorúak
itt az emberek a születésüktől fogva a halálukig: szomorúan házasodnak,
szomorúan szülnek, és szomorúan ünnepelnek meg minden
állami jubileumot. De lehet,
hogy ez a szomorúság régebbi dolog.
Az estről további információkat itt találsz.
Fotó: Szilágyi Lenke