Babits erkölcsi tartása és Faludy szabadságszeretete ugyanúgy hat, mint a verseik

A költők nem csupán verseikkel, hanem gyakran személyiségükkel, magatartásukkal is hatást gyakorolnak az olvasókra. Babits rendíthetetlen erkölcse, az ideológiáktól való távolságtartása, ugyanakkor soha meg nem hunyászkodó, halk bátorsága ugyanolyan példamutató lehet, mint Faludy György extravagánsabb szabadságszeretete, életöröme, belső tartása. Többek között ezen is elgondolkodhat az, aki meghallgatja a MÜPA Vers-est sorozatának egyes részeit. A klasszikus magyar irodalom legrangosabb életműveivel foglalkozó, évadonként négy alkalommal jelentkező programsorozat szerkesztője Keresztury Tibor, aki minden alkalommal más színház színészeit kéri fel az adott estre választott versek tolmácsolásához. 

Kolozsi Orsolya | 2022. december 19. |

Kiss Judit Ágnes: Babits erkölcsi tartásának hatásától nem lehet távol maradni

A Babits verseiből összeállított est meghívott szerkesztője Kiss Judit Ágnes költő, aki bevezetőjét azzal kezdi, hogy sokáig nem szerette, nehezen megközelíthetőnek tartotta a szerzőt, méghozzá elsősorban a játékosság és a kitárulkozás hiánya miatt. Később, középiskolai tanárként jött rá, hogy Babitsban rengeteg minden van, költészete nagyon sokféle, sokhangú, ráadásul van a személyiségében egy olyan kérlelhetetlen erkölcsi tartás, aminek a hatásától nem lehet távol maradni. A terjedelmes életműből válogatva Kiss Judit Ágnes egyetlen korszakra koncentrál, méghozzá az 1914-től 1920 elejéig tartó periódusra; az első világháború kitörése utáni versekből szemelzget. Babits pályáján az időszak egy hatalmas és közismert fordulat, esztétikai elefántcsonttornyából ekkor lépett ki és ekkor fordult kényszerűen a hétköznapi valóság felé. Életének ebben a szakaszában írta nagy, háborúellenes verseit (Húsvét előtt, Fortissimo), ekkor ismerte meg Csinszkát és lett Szabó Lőrinc jóbarátja, és ahogy mindig, úgy ebben az időszakában is állandó kísérője volt a kétely, a bizonytalanság saját tetteivel és tehetségével kapcsolatban. Az esten elhangzó szövegeket (nemcsak Babits-verseket, hanem róla írott, neki ajánlott alkotásokat, leveleket, kritikákat) a Nemzeti Színház művészei tolmácsolják. Felhangzik például a Babits több versét is támadó Rákosi Jenő írása, aki a Játszottam a kezével című vers kapcsán így vélekedik: „Aki ezt írta, magyar állami gimnáziumban, az állam jóvoltából hazafiságra oktatja a gondjaira bízott gyermekeket. Milyen lehet egy olyan ember hazafias érzülete, aki ilyen cinikus kijelentésre hajlandó?” Így bírálja azt a Babitsot, aki homo moralisként, rendíthetetlenül és megvesztegethetetlenül kerülte el, hogy beálljon bármiféle ideológia mögé, de ha úgy alakult, soha nem hunyászkodott meg. 

Fekete Vince: ki volt Faludy György?

A Faludy Györgyre emlékező és az ő műveiből válogató est bevezetőjét Fekete Vince kézdivásárhelyi költő mondja el, és a szövegek értelmezése helyett elsősorban anekdotákra, Faludy személyiségét megidéző történetekre épít. Felidézi például, hogy a kétezres évek legelején saját lakásában látja vendégül az ekkor már nagyon idős, kilencven feletti költőt. Az reszketeg kezű, nehezen beszélő Faludy élettörténetét eleveníti fel, kalandos életének, „elmeneküléseinek és hazatéréseinek” krónikáját meséli, és azt az áhítatot és felemelő érzést, melyet a személyes találkozások jelentettek Mesterével. Faludy költészetének és személyiségének lényegét költői kérdések sorával igyekszik megragadni: „Ki volt Faludy György? Utolsó költőfejedelem? A romantikus költő újkori alakmása? A legnagyobb átköltő? Világpolgár, kópé, kamasz? Hazatérő száműzött? Vagy nem eléggé igényes, túlírt szövegek dilettáns szerzője? Az alakváltó költők előfutára? A csavargók fejedelme?” A nyitott, megválaszolhatatlan kérdésekre természetesen nem születik válasz, funkciójuk az, hogy jelezzék, milyen sokféle közelítési lehetőség adódik egy majdnem száz esztendőt felölelő életút és a hozzá kapcsolódó életmű értelmezésekor. A rengeteg megzenésített verset is felvonultató esten közreműködnek Alberti Zsófi, Fekete Ernő és Nagy Zsolt színészek, valamint a Resti Kornél zenekar.

A jelenleg is futó sorozat korábbi előadásai november vége óta online is elérhetőek és meghallgathatóak a MÜPA podcastjai között.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Mitől lesz sikeres a regény? Schein Gábor szerint minden a jól megválasztott elbeszélőn múlik

Az igazán nagy művekben az elbeszélő tudata és nézőpontja ellentétes az olvasó tudásával és nézőpontjával.

...

Kassák Lajos a magyar avantgárd pápája, Szép Ernő pedig bonyolultabb, mint hisszük

Kassák Lajos sokoldalúsága azt is jelzi, hogy a szokásos megkésettséggel ellentétben ő szinkronban akart maradni Európa művészetével, a kortárs avantgárddal; Szép Ernő pedig jóval bonyolultabb szerző annál, mint amennyit megmutatnak a vele kapcsolatos felszínes klisék. Beszámolónk a MÜPA Vers-estjéről.

...

Már Babits Mihály és Török Sophie levelezésében is böngészhetsz online

Új online tartalomszolgáltatással jelentkezik az Országos Széchényi Könyvtár.

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal. 

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.

Szerzőink

vl
vl

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

125 éve született Szabó Lőrinc, aki nemcsak a nőkét, de végül saját szívét is összetörte

Hírek
...

Megérkezett az első kedvcsináló előzetes az új Éhezők viadala-filmhez

...

Kiszolgáltatott nők a hetvenes évek Olaszországában – megjelent Bruck Edith új könyve

...

Folytatást kap a Volt egyszer egy Hollywood, de már nem Tarantino rendezi

...

„Az a típusú ember, akinek jó a közelében lenni” – Szirtes Tamásról könyv készült

...

Megszólalt a Trónok harca-előzménysorozat showrunnerje az adaptációt ért kritikákról

...

Bolano, Murakami, Cărtărescu – ezek a 21. század legjobb könyvei egy francia magazin szerint