Végre rendeződni látszik a Szodoma százhúsz napja eredeti kéziratának sorsa: 2017-ben a francia kulturális minisztériumnak kellett közbelépnie, hogy visszavonják egy árverésről a kéziratot, amelyet gyorsan nemzeti kincsnek is minősítettek, lehetetlenné téve ezzel, hogy kivigyék az országból. A francia minisztérium a FRANCE 24 híre szerint 4,55 millió eurót (valamivel több mint 5 millió dollárt) fizetett ki a műért.
A márki könyve egy előkelő társaság négy hónapját jeleníti meg: ezen a százhúsz napon régi történetek elmesélésével és a gyakorlatban is a legkülönfélébb perverzióknak élnek. "Sade márki fantáziája ebben a műben olyannyira rájárt a szexuális és egyéb perverziókra, hogy az utókor az ő nevéből képezte a – történelemmel egyébként egyidős – szadizmus fogalmát" - emlékeztet a magyar kiadás fülszövege.
A márki egy 12 méter hosszú pergamentekercsre írta művét, miközben épp a börtönbüntetését töltötte a Bastille-ban. Amikor a forradalmi tömeg 1789. július 14-én megostromolta az épületet, De Sade kiszabadult, a kézirata azonban elveszett. A márkinak meggyőződése volt, hogy sosem kerül többé elő, de a valóságban az egyik forradalmár megtalálta, elrejtette, később pedig egy arisztokrata vásárolta meg. A világ csak azután ismerte meg, hogy egy német pszichológus, Iwan Bloch megvette, és 1904-ben publikálta a művet.