Richard Osman: Senki nem születik krimiírónak

Richard Osman: Senki nem születik krimiírónak

Nagy-Britanniában várhatóan szeptember végén jelenik meg A csütörtöki nyomozóklub folytatása (The Man Who Died Twice). Richard Osman a Guardiannek nyilatkozva mesélt a hőseiről, az apanélküliségről és a krimiírásról.

ro | 2021. szeptember 06. |

Richard Osmannel mostanában gyakran előfordul, hogy vadidegenek az utcán Helen Mirren színésznő nevét kiáltják utána. A dolog megfejtése viszonylag egyszerű: A csütörtöki nyomozóklub című krimije (olvass bele ITT) az elmúlt év egyik legnagyobb könyves bestsellere volt, a filmjogokat pedig Steven Spielberg vette meg. Az olvasók fantáziáját meg persze izgatja, hogy vajon ki játszhatná a rejtélyes bűneseteket felgöngyölítő négy nyugdíjast, az Oscar-díjas Mirrent pedig különösen az egykori kém, Elizabeth szerepében tudnák elképzelni.

Richard Osman
A csütörtöki nyomozóklub
Ford: Orosz Anna, Agave, 2021, 368 oldal
-

Osman ugyanakkor nem tudta (vagy nem akarja) megmondani, ki játssza majd Elizabeth-et, a Guardiannek nyilatkozva annyit közölt, hagyja a filmeseket, hogy végezzék a dolgukat, ő pedig a sorozat harmadik részével bíbelődik inkább. Mivel a tévés műsorvezetőként dolgozó Osman Nagy-Britanniában ismert és népszerű, az első részt titokban írta, és a külföldi sikerek adták meg neki azt az önbizalmat, ami az írás folytatásához kellett. Most azt mondta, hogy írónak lenni nagyon kemény dolog, és íróként nagyon nehéz áttörést elérni, ennek a jelentőségét pedig soha nem becsüli alá. Példaként Val McDermidet hozta fel, aki riporterből lett krimiíró, és Mark Billinghamet, aki stand-uposként lett ismert, és aztán nyergelt át a krimiírásra. Osman szerint senki nem születik krimiírónak, ő maga pedig azért ír krimit, mert olvasóként is az ilyen típusú könyveket szereti.

Az interjúban szót ejtett még a családjáról: édesanyja egyedül nevelte fel őt és a testvérét, a ma már zenészként dolgozó Matet. Osman és a fivére nagy szeretetben nevelkedett, de az apja egyáltalán nem vett részt az életükben. Már felnőttként próbálták felvenni vele a kapcsolatot, de nem tudtak közelebb kerülni egymáshoz. Amikor öt éve meghalt az édesapja, sírt a temetésén, de nem a férfi miatt, akit jóformán nem is ismert, hanem azért a kapcsolatért, ami kimaradt az életükből.

Az édesanyjával ugyanakkor a mai napig szoros a kapcsolata: az asszony egy idősotthonban él, ez adta az ötletet is ahhoz, hogy négy hetven felettit tegyen meg a regény önjelölt nyomozóinak. Az anyja ugyanakkor aggódott az első könyvnél, és A csütörtöki nyomozóklubot "vak pánikban" olvasta el, mert attól félt, hogy a fia túlságosan is erősen inspirálódott az ő és a barátai életéből. A második könyv kéziratát mindenesetre már sokkal nyugodtabban olvasta. Osman egyébként azt mondta, hogy csak pozitív visszajelzést kapott eddig az idősotthon lakóitól, aminek az is lehetett az oka, hogy íróként egyáltalán nem volt leereszkedő velük szemben. És bár igaz, hogy olyan emberekként ábrázolja őket, akik szeretnek iszogatni meg szerelmi ügyekbe bonyolódni, de szerinte ez sokukra igaz. Egyszerre veszi őket komolyan és könnyedén, ez a kombináció pedig mindenkinek bejött.

Richard Osmannel mi is interjúztunk májusban, a második kötetről akkor a következőket mondta:

"Az lesz a címe, A férfi, aki kétszer halt meg. Az első könyv legvégén valaki becsúsztatott egy levelet Elizabeth ajtaja alatt, és a folytatás legelején ki fog derülni, hogy ki írta a levelet és mi áll benne, ez pedig feje tetejére állítja mindenki életét. A második könyv cselekménye pedig ekörül a levél körül fog forogni, meg persze azon személy körül, aki becsúsztatta. Többet nem árulhatok el róla. Még annyit, hogy mindenki, aki életben volt az első könyv végén, vissza fog térni a másodikban."

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Világhírű lett az író, aki azt gondolta, hogy egy bűntényhez a nyugdíjas otthon eszményi terep

Az elmúlt évek egyik legnagyobb könyves bestsellere fűződik Richard Osman nevéhez: a tévés műsorvezetőnek egy nyugdíjas otthonban járva jutott eszébe, milyen remek helyszín lehetne egy krimihez. A csütörtöki nyomozóklubból csak Nagy-Britanniában elkelt egymillió példány, a filmjogokra pedig már lecsapott Steven Spielberg. A szerzővel interjúztunk.

...
Nagy

Hogy múlatná az időt Miss Marple a luxus nyugdíjasotthonban?

Az elmúlt évek legnagyobb brit könyvsikerét produkálja éppen Richard Osman, az empátiájáról híres műsorvezető. Első regényében hetvenes nyugdíjasok erednek gyilkosok nyomába két pohár bor és a Pilates-edzés között.

...
Beleolvasó

Nyolcvanéves nyomozók fejtik meg a nyugdíjasotthon gyilkossági ügyét

Az utóbbi idők egyik legnagyobb krimi szenzációja Richard Osman könyve, A csütörtöki nyomozóklub. A regény csak Angliában több mint egymillió példányban kelt el, Steven Spielberg pedig már le is csapott a filmjogokra. Olvass bele! 

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át.

...
Szórakozás

Jordan? Pipa! – Az alfakosaras, a tárgyalóasztal meg a munkaalkoholista fehér férfiak

Az Air – Harc a legendáért arra a pávatáncra fókuszál, amely 1984-ben zajlott a Jordan család és egy ambiciózus sportszergyártó vállalat vezetői között. Hozzáolvastuk a pár éve magyar nyelven is elérhető Michael Jordan-monográfia vonatkozó részeit.

...
Nagy

Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai olyan korhű helyzetjelentések, melyek jelentőségével maguk sem voltak tisztában

Hétfőn este nyílt meg a Cseh Tamás életművéről szóló kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A zeneszerző-énekes idén januárban ünnepelte volna nyolcvanadik születésnapját; a tárlat megidézi emlékét, az archív felvételek pedig visszarepítenek a hetvenes évekbe.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Zöld

Thomas Erikson: Aki engem fáraszt, lehet, hogy másnak szimpatikus

Thomas Erikson viselkedéskutató új, Energiavámpírokkal körülvéve című könyvében arra ad magyarázatot, hogy miért érezzük bizonyos emberek társaságát fárasztónak. Interjúnkban arról beszélgettünk vele, hogy mit tehetünk, ha energiavámpír van a családban, hogyan hatnak a társadalomra, és örökölhetőek-e a rossz mintázatok. 

Hírek
...
Hírek

Az ifjúsági polcról az úgynevezett gyermekvédelmi törvény miatt kerültek le könyvek

...
Szórakozás

Tóth Krisztina-bemutató, Kártyajáték, Irodalom Éjszakája, Könyvhét [Programajánló]

...
Beleolvasó

Milbacher Róbert nagyanyjának élettörténetét írta meg a halálos ágyától gyerekkoráig

...
Hírek

Találkozz a Budapest Nagyregény szerzőivel a Vörösmarty téren!

...
Hírek

A Monty Python-féle humor már egy 15. századi kéziratban megjelenik

...
Hírek

Az olvasási szabadság védelmében támadnak könyvtárosok egy arkansasi törvényt

...
Hírek

Kiszabadulhat a börtönből a Manson család egykori tagja?

...
Hírek

Darvasi László kapta idén az Artisjus Irodalmi Nagydíjat

...
Nagy

Az utolsó rózsa és a megvakult angyalok – Nyolc izgalmas könyvheti verskötetet ajánlunk