Idén Kamel Daoud nyerte el a legrangosabb francia könyves díjat (ahogy arról itt beszámoltunk). A regény miatt azonban Algériában pert indítottak a szerző ellen. A felperes Saada Arbane, Daoud pszichiáter feleségének korábbi páciense. A nő azzal vádolja a Goncourt-díjas szerzőt, hogy a könyv főszereplőjének történetét az ő életéből merítette.
Gyanúsan ismerős sztori
A francia-algériai Kamel Daoud könyve az 1992 és 2002 között zajló polgárháború okozta szenvedéseket dolgozza fel egy fiatal, váradós nő szemszögéből. A harcoknak több mint 200 ezer halálos áldozata volt. A Houris című regény hősnője, Fajr az egész családját elvesztette a mészárlásokban.
Az algériai televízióban bemutattak egy nőt, aki állítása szerint Fajr modelljéül szolgált. Saada Arbane fiatal korában egy iszlámista katonai támadásban elvesztette az egész családját. Ő maga életben maradt, de elvágták a torkát, emiatt azóta csak egy cső segítségével tud beszélni. A regényben Fajrral is éppen ez történik.
Állítása szerint Arbane 2015-tól kezdve több pszichiátriai ülésen is részt vett Daoud későbbi feleségénél, Aicha Dahdouhnál. Azzal vádolja a házaspárt, hogy a hozzájárulása nélkül használták fel az élettörténetét. A nő több példát is hoz a közte és a karakter között fennálló párhuzamokra: mindketten egy cső segítségével beszélnek, ugyanazok a sebhelyeik, a tetoválásuk és még a fodrásza is bekerült a történetbe. A regény szereplőjének és a való életbeli Arbane kapcsolata az édesanyjával szintén kísértetiesen hasonlít, ahogy az is, hogy abortuszt szeretett volna végeztetni.
Ráadásul elmondása szerint három évvel ezelőtt részt vett egy találkozón Daoudval, de visszautasította a kérését, hogy felhasználja a történetét a készülő könyve alapjául.
"Ez az én életem. Az én múltam. Nem volt joga hozzá, hogy csak így kidobjon engem"
- fogalmazott az Algeria One TV műsorában.
Ennek hatására két keresetet is benyújtott Algériában Daoud és a felesége ellen. Az egyikben az orvosi titoktartás megszegésével vádolja őket, a másikban pedig egy, a polgárháború lezárása után hozott törvényre hivatkozva kéri az elmarasztalásukat. A jogszabály bűncselekménynek nyilvánítja, ha valaki "felhasználja a nemzeti tragédia okozta sebeket".
Politikai húzás?
A megbékélési törtvény nagymértékben megszigorította azt a jogot, hogy a polgárháborúról nyilvánosan beszéljenek vagy kiadjanak szövegeket. Éppen emiatt tiltották be a könyvet Daoud szülőhazájában és adta ki a francia Gallimard kiadó. Őket egyébként erre hivatkozva ki is tiltották a legutóbbi algír könyvvásárról.
Daoud ellentmondásos figurának számít Algériában, mert úgy érzik, hogy eladta magát a korábbi gyarmatosító hatalomnak. 2020-ban költözött Párizsba, majd felvette a francia állampolgárságot. Ő az első algériai, aki elnyerte a Goncourt-díjat.
A Daoud és felesége elleni pert szerdán hozták nyilvánosságra Algériában, bár már augusztusban benyújtották a keresetet nem sokkal a könyv megjelenése után. A bejelentéssel állítólag azért vártak, mert nem akarták befolyásolni a regény esélyeit a Goncourt-ra. Daoud egyelőre nem reagált a per hírére.
Antoine Gallimard, a kiadó munkatársa szerint a szerző " egy durva lejáratókampány célpontja, amelyet az algériai kormányhoz közeli média szervez." Ezalatt a Franciaország és Algéria közötti politikai feszültség is egyre nő, amin ez a vád csak tovább ront. Számos algériai a díjat nem irodalmi, hanem politikai állásfoglalásként értékeli a franciák részéről.
Mindeközben egy másik, Franciaországban élő díjnyertes algériai író eltűnését is bejelentették csütörtökön. A 75 éves Boualem Sansal francia állampolgárságért folyamodott, de rendszeresen visszautazott Algériába. Most egy ilyen utazás alkalmával tűnt el. Attól tartanak, hogy letartóztatták, mivel a helyi rendszer és az iszlám ismert kritikusa. Azóta nem hallottak róla, hogy szombaton repülőre szállt Párizsban.
Forrás: BBC