Kamel Daoud integet a bejelentés után - fotó: Academie Goncourt - konyvesmagazin.hu

Felesége páciensének történetét írhatta meg a Goncourt-díjas Daoud

Az orvosi titoktartás megszegése miatt és a polgárháborúra vonatkozó törvényre hivatkozva perlik a Daoud-házaspárt.  

bzs | 2024. november 22. |

Idén Kamel Daoud nyerte el a legrangosabb francia könyves díjat (ahogy arról itt beszámoltunk). A regény miatt azonban Algériában pert indítottak a szerző ellen. A felperes Saada Arbane, Daoud pszichiáter feleségének korábbi páciense. A nő azzal vádolja a Goncourt-díjas szerzőt, hogy a könyv főszereplőjének történetét az ő életéből merítette.

Kamel Daoud
Új vizsgálat a Meursault-ügyben
Ab Ovo, 2016, 158 oldal

Gyanúsan ismerős sztori

A francia-algériai Kamel Daoud könyve az 1992 és 2002 között zajló polgárháború okozta szenvedéseket dolgozza fel egy fiatal, váradós nő szemszögéből. A harcoknak több mint 200 ezer halálos áldozata volt. A Houris című regény hősnője, Fajr az egész családját elvesztette a mészárlásokban.

Az algériai televízióban bemutattak egy nőt, aki állítása szerint Fajr modelljéül szolgált. Saada Arbane fiatal korában egy iszlámista katonai támadásban elvesztette az egész családját. Ő maga életben maradt, de elvágták a torkát, emiatt azóta csak egy cső segítségével tud beszélni. A regényben Fajrral is éppen ez történik. 

Állítása szerint Arbane 2015-tól kezdve több pszichiátriai ülésen is részt vett Daoud későbbi feleségénél, Aicha Dahdouhnál. Azzal vádolja a házaspárt, hogy a hozzájárulása nélkül használták fel az élettörténetét. A nő több példát is hoz a közte és a karakter között fennálló párhuzamokra: mindketten egy cső segítségével beszélnek, ugyanazok a sebhelyeik, a tetoválásuk és még a fodrásza is bekerült a történetbe. A regény szereplőjének és a való életbeli Arbane kapcsolata az édesanyjával szintén kísértetiesen hasonlít, ahogy az is, hogy abortuszt szeretett volna végeztetni. 

Ráadásul elmondása szerint három évvel ezelőtt részt vett egy találkozón Daoudval, de visszautasította a kérését, hogy felhasználja a történetét a készülő könyve alapjául.

"Ez az én életem. Az én múltam. Nem volt joga hozzá, hogy csak így kidobjon engem"

- fogalmazott az  Algeria One TV műsorában. 

Ennek hatására két keresetet is benyújtott Algériában Daoud és a felesége ellen. Az egyikben az orvosi titoktartás megszegésével vádolja őket, a másikban pedig egy, a polgárháború lezárása után hozott törvényre hivatkozva kéri az elmarasztalásukat. A jogszabály bűncselekménynek nyilvánítja, ha valaki "felhasználja a nemzeti tragédia okozta sebeket".

Politikai húzás?

A megbékélési törtvény nagymértékben megszigorította azt a jogot, hogy a polgárháborúról nyilvánosan beszéljenek vagy kiadjanak szövegeket. Éppen emiatt tiltották be a könyvet Daoud szülőhazájában és adta ki a francia Gallimard kiadó. Őket egyébként erre hivatkozva ki is tiltották a legutóbbi algír könyvvásárról. 

Daoud ellentmondásos figurának számít Algériában, mert úgy érzik, hogy eladta magát a korábbi gyarmatosító hatalomnak. 2020-ban költözött Párizsba, majd felvette a francia állampolgárságot. Ő az első algériai, aki elnyerte a Goncourt-díjat.

A Daoud és felesége elleni pert szerdán hozták nyilvánosságra Algériában, bár már augusztusban benyújtották a keresetet nem sokkal a könyv megjelenése után. A bejelentéssel állítólag azért vártak, mert nem akarták befolyásolni a regény esélyeit a Goncourt-ra. Daoud egyelőre nem reagált a per hírére. 

Antoine Gallimard, a kiadó munkatársa szerint a szerző " egy durva lejáratókampány célpontja, amelyet az algériai kormányhoz közeli média szervez." Ezalatt a Franciaország és Algéria közötti politikai feszültség is egyre nő, amin ez a vád csak tovább ront. Számos algériai a díjat nem irodalmi, hanem politikai állásfoglalásként értékeli a franciák részéről.

Mindeközben egy másik, Franciaországban élő díjnyertes algériai író eltűnését is bejelentették csütörtökön. A 75 éves Boualem Sansal francia állampolgárságért folyamodott, de rendszeresen visszautazott Algériába. Most egy ilyen utazás alkalmával tűnt el. Attól tartanak, hogy letartóztatták, mivel a helyi rendszer és az iszlám ismert kritikusa. Azóta nem hallottak róla, hogy szombaton repülőre szállt Párizsban.

Forrás: BBC

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Az algériai polgárháborúról szóló regény nyerte a Goncourt-díjat

A francia-algériai Kamel Daoud könyve az 1992 és 2002 között zajló polgárháború okozta szenvedéseket dolgozza fel egy fiatal, váradós nő szemszögéből.

...

Imane Khelif online zaklatás miatt indított pert, érintett J.K. Rowling is

Az algériai olimpiai aranyérmes ökölvívó, Imane Khelif internetes zaklatás miatt indított pert a francia hatóságoknál. Több hírességet is felelősségre vonhatnak az állításaik miatt. 

...

Az utolsó íróper leleplezte a gyengülő Kádár-rendszert

Haraszti Miklóssal, az első politikai szamizdat, a Darabbér szerzőjével interjúzott a 444.hu, a legfontosabb állításokat gyűjtöttük össze a cikkből. 

Olvass!
...

Mit tesz a rák a barátsággal? Olvass bele Helen Garner regényébe!

Meddig és hogyan érdemes küzdeni a rák ellen? Mutatunk egy részletet Helen Garner regényéből.

...

Ez történik, ha hívatlan vendég érkezik egy esküvőre – Olvass bele az abszurd humorral teli regénybe! 

Részlet az Indulhat a nászmenet című regényből.

...

A biciklizés szabadság – Olvass bele Marc Augé antropológus könyvébe!

Gondolkoztál már azon, hogy a bicikli nemcsak egy tárgy, hanem egy eszköz a szabadsághoz? 

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Selyem Zsuzsa: Romániát mindenki Drakulával azonosítja – hadd maxoljuk ki orrvérzésig

Megjelent Selyem Zsuzsa Kicsi kozmosz című regénye. Interjúnkban a humor felszabadító erejéről, áldozatiságról, valamint a nyelv és a fikció lehetőségeiről is kérdeztük. 

Szerzőink

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

„Jól helyben hagyott a szeretetével” – kiállítás nyílt Esterházy Péter emlékére

Hírek
...

A háború pokla nyomot hagyott Tolkienben

...

J. K. Rowling ünnepli, hogy a hazájában a transz nők jogilag többé nem nők

...

Pszichológiai könyvet olvasnál? 5 tipp, hogy jól válassz!

...

Felemelő videón, ahogy 300 ember élőláncot alkot, hogy egy könyvesboltnak segítsen

...

A varázslók-trilógia világhírű szerzője fantasyként gondolta újra az Artúr-mondakört

...

Az Amerikai Pszichó rendezője nem érti, hogyan lett egy meleg alkotó szatírájából hipermaszkulin férfiasság