Az ügy lényege az az óriási online zaklatáshullám, mely Imane Khelifet nemi hovatartozása miatt érte az olimpia során. Az ügyben J.K. Rowlingot, Elon Muskot és Donald Trumpot is felelősségre vonhatják.
Donald Trump is beszállt
A francia rendőrség gyűlölet-bűncselekményekkel foglalkozó osztálya vizsgálja Khelif ügyét. A párizsi ügyészség szerdán indított vizsgálatot, miután az algériai sportoló hétfőn
panaszt nyújtott be az őt ért online zaklatás és gyűlöletkeltés miatt.
Khelif ügyvédje, Nabil Boudi a Variety-nek elmondta, hogy a feljelentésben ismeretlen tettesek mellett J.K. Rowling és Elon Musk neve is szerepel, mivel a Harry Potter szerzője és az X (korábban Twitter) tulajdonosa súlyos kijelentéseket tettek a sportolóról a közösségi médiában.
Az ügyvéd szerint Donald Trump is érintett lehet a ügyben.
„Trump is megosztotta a véleményét a közösségi oldalakon, így akár meg van nevezve a perben, akár nem, őt is vizsgálni fogják”
– mondta Boudi.
Rowling egy posztjában férfiként hivatkozott a sportolóra, és hangsúlyozta, hogy véleménye szerint egy férfinak nincs helye a női sportokban. Elon Musk az amerikai úszó, Riley Gaines posztját osztotta meg, amelyben az áll, hogy férfiak nem versenyezhetnek nők ellen, Donald Trump pedig kijelentette, hogy meg fogja akadályozni a férfiak részvételét a női sportban.
A támadások nem újkeletűek
A Khelif körüli online támadások száma idén márciusban kezdett nagyobb méreteket ölteni, amikor a sportoló megbukott egy nemi alkalmassági teszten. Ekkor került a vádak középpontjába, férfiként hivatkoztak rá, és megkérdőjelezték, hogy ringbe szállhat-e női versenyzőként.
Ezt megelőzően, 2023-ban
Khelifet egy másik versenytársával együtt kizárták a női ökölvívó világbajnokságról,
miután a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) tesztjei alapján megbukott a nemi vizsgálaton. Ennek ellenére idén mindkét sportoló indulhatott a párizsi olimpián, mivel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) nem vette figyelembe az IBA korábbi döntését.
Mindeközben az interneten olyan állítások terjedtek, miszerint Khelif transznemű vagy férfi.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság azonban megvédte a sportolót, akit nőként anyakönyveztek,
és útlevelében is így szerepel. Khelif edzője, Pedro Diaz szerint a sportoló aranyérme azért is kivételes teljesítmény, mivel Khelif már a verseny előtt is folyamatos támadásoknak volt kitéve.
Az X felelőssége
Mint Boudi mondta, a Musk tulajdonában lévő X közösségimédia-platformot perelték be súlyos internetes zaklatás vádjával, de a francia törvények értelmében minden érintett bíróság elé állítható, beleértve
azokat is, akik álnevet használtak a gyűlöletkeltő üzenetek írására.
Az ügyvéd hozzátette, hogy bár a pert Franciaországban indították, az eljárásnak akár nemzetközi hatása is lehet, mivel a francia ügyészség kölcsönös jogsegélykérelmet intézhet más országokhoz.
A per nemcsak Khelifről szól
Boudi kifejtette, hogy az eljárás nem kizárólag az X felelősségvonására irányul, hanem azt is el szeretnék érni, hogy a törvényhozók figyelmet fordítsanak az internetes zaklatás szigorúbb szabályozására. A per az említett
hírességeken kívül számos más ismert személyiséget és influencert érinthet,
akik közvetve vagy közvetlenül hozzájárultak a bokszoló zaklatásához.
Vizsgálat folyik a Kirsty Burrowst, a NOB védelmi és mentális egészséggel foglalkozó részlegének vezetőjét ért állítólagos halálos fenyegetések és internetes zaklatás ügyében is. Burrowst azután kezdték támadni, hogy egy párizsi sajtótájékoztatón megvédte Khelifet.
Amennyiben a vádakat sikerül alátámasztani, a francia törvények értelmében az elkövetőket két és öt év közötti börtönbüntetéssel és 30-45000 euró közötti pénzbírsággal sújthatják.
Fotó: Imane Khelif hivatalos Facebook oldala