Az Expedíció eredeti borítója
Már nincs abban semmi szokatlan, ha egy tévésorozat teljes évadát egyszerre kapjuk meg, és mostanra a könyvpiacon is felgyorsultak az események. Nem kell egy évet várnunk, hogy a kezünkbe vehessük kedvencünk új könyvét, ugyanis a kiadók végre felfedezték, hogy a rajongó mindent akar, lehetőleg azonnal. Az olvasó türelmetlen, az élet felgyorsult, ma már senki nem akar éveket várni, hogy megtudja, Hermione melyik varázslótanonccal jön össze. Az olvasási étvágyat pedig csak az elégítheti ki, ha a könyvek minél rövidebb időközönként követik egymást.
Alig jelent meg Jeff VanderMeer trilógiájának első része, az Expedíció, a rajongók máris tűkön ülnek, hogy megtudják, hogy mi történik a következő epizódban. Úgy tűnik, nem is kell olyan sokáig várniuk, ugyanis egy hónappal a nyitókötet után megjelenik az Authority is (magyarul Kontroll címen lesz a boltokban), a trilógia harmadik része, az Acceptance pedig még idén szeptemberben kijön. Miután VanderMeer kiadójának szerkesztője, Sean McDonald elolvasta az első rész kéziratát, feltűnt neki, hogy mennyi kérdést hagyott megválaszolatlanul a szerző, ezért eszébe jutott, hogy mi lenne, hogy gyorsan kiszórnák a piacra a trilógiát. Így nem kell dühös és türelmetlen rajongóktól tartaniuk, és mindenki hamar megkapja a választ a kérdéseire.
Kapcsolódó cikkek:
Az X térség nem az a hely, ahol szívesen vakációznátok (interjú)
Nemcsak a már magyarul is olvasható VanderMeer-könyvnél választották a minél gyorsabban, annál jobb taktikáját a kiadók, hasonló módszerrel adnak ki erotikus trilógiákat (Maya Banks: Letting Go), és futurisztikus akcióthriller sorozatot is (M.D. Waters: Achetype). A St. Martin’s Press például kéthetenként, öt részletben, e-könyv formátumban jelenteti meg Megan Hart erotikus szériáját. A printváltozatot egyelőre nem is tervezik, ugyanis a kiadó szerint sokkal nagyobb a kísértés, ha az olvasót csak egy kattintás választja el a könyvtől, és nem kell elzarándokolnia a legközelebbi könyvesboltba.
Pár éve a könyvsorozatok uralják a piacot, a kiadók pedig olyan sztorikat keresnek, amelyek több köteten át fenntartják az olvasók érdeklődését. Általában zsánerkönyvek érkeznek több dózisban, ezek pedig a világsiker után könnyen a filmvásznon találhatják magukat. Hogy a kötetek megjelentetése közt eltelt idő mennyit számít, arra talán a Szürke50-trilógia a legjobb példa. A fan fictionként induló könyvet egy kis ausztrál kiadó publikálta először, majd 2012 márciusában megszerezte a Random House-hoz tartozó Vintage Books, és a három papírkötetet alig egy-egy hónap eltéréssel jelentette meg. A történet folytatása innentől ismert, a trilógia világsiker lett, és a Random House leggyorsabban fogyó sorozata címet is kiérdemelte.
A kiadók, akiknél a gyorsaság a legfőbb szempont, elismerik, hogy nem kicsi a kockázat. Míg például a romantikus bestsellerszerzőnél, Nora Robertsnél működik a módszer, mindig kell egy kicsit tartani attól, hogy a piac telítődik, az olvasók megcsömörlenek, és a kereslet jócskán lemarad a kínálattól. A hagyományos könyvkiadási rendszerben a kiadóknak több idejük marad az értékesítési tervek, a marketing és a reklám kidolgozására, és a későn kapcsoló olvasók sem maradnak le nagyon a történettel.
Egyes kiadók szerint a könyvek között eltelt egy év növelheti a kötet körül kialakult hisztériát - jó példa erre a Harry Potter. J. K. Rowling bestsellerét a megfelelő időzítés tette jelenséggé, csak úgy, mint George R. R. Martin sorozatát, A tűz és a jég dalát. R.R. Martin nem siet a könyvírással, sorozatának darabjaira eddig minimum egy, maximum hat évnek kellett várniuk a rajongóknak. A hatodik és a hetedik rész egyelőre még készül, a függőknek addig marad a sztoriból készült Trónok harca.
Forrás: NYTimes