A józsefvárosi Leonardo da Vinci utca egyik régi házának a tűzfalára kerültek fel Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című regényének szereplői (tervező: Buzás Aliz). A Színes Város Csoport művészei a híres üveggolyós jelenetet festették fel - ezt a 8. kerületben a Práter utcában egy szoborcsoport is megidézi. A regény szerint az egész cselekmény a kerületben játszódik: itt van a címbeli Pál utca, és a Múzeumkertben játszódik a most megfestett üveggolyós jelenet is. 2019-ben ráadásul a Füvészkert is emléket állított a regénynek, és az egyik medencéjében helyezték el Nemecsek Ernő szobrát.
Molnár Ferenc 1905-ben a Tanulók Lapja ifjúsági hetilap kérésére kezdte írni A Pál utcai fiúk című regényét, amely 1907-ben került az olvasók elé. A mai napig az egyik legismertebb magyar regény: ötödik osztályban kötelező olvasmány, de külföldön is nagyon népszerű, Olaszországtól Brazílián át Japánig ismerik. Több adaptációja létezik, a Vígszínház 2016 óta játssza a darabot; Grecsó Krisztián, aki színpadra írta a regényt, azt mondta annak idején, hogy ez a könyv volt élete első katarzisa. Pár éve újraolvastuk a regényt. "A valós törésvonal nem Bokáék csapata és a füvészkertiek között, hanem az erősek és a gyengék között húzódik – felnőtt olvasóként ez volt a legmeghökkentőbb tapasztalat" - írtuk akkor. A teljes kritikát itt elolvashatod:
A Pál utcai fiúkat mind ismerjük, de olvasmányélményeink többnyire a távoli múltba nyúlnak, ezért kíváncsiak voltunk, milyen több évtized után, „felnőtt fejjel” újraolvasni.
Tovább olvasok