Megfejthették az Oumuamua titkát

Megfejthették az Oumuamua titkát

Lehet, hogy egy rejtéllyel megint szegényebbek vagyunk: két amerikai asztrofizikus most ugyanis nem kevesebbet állít, minthogy a 2017-ben azonosított és Oumuamua névre keresztelt objektumot valószínűleg nem egy idegen civilizáció küldte. A magyarázat sokkal prózaibb.

ro | 2021. március 18. |

Az Oumuamua azután került megint az érdeklődés homlokterébe, hegy harvardi professzor, Avi Loeb a Földönkívüli című kötetében (olvass bele ITT) azt állította, hogy a 2017 végén megpillantott objektum csakis egy másik csillagról érkezhetett. A kutató szerint az Oumuamua nem lehetett aszteroida, mivel ahhoz túl sebesen mozgott, túl furcsa pályán haladt, és nyomát sem mutatta gázképződésnek vagy szétesésnek. A Harvard professzora szerint minderre csak egy lehetséges magyarázat létezik, mégpedig, hogy az objektum egy távoli, földön kívüli civilizáció fejlett technológiai eszköze.

Avi Loeb
Földönkívüli
Ford.: Farkas Veronika, Agave, 2021, 256 oldal
-

Steven Desch és Alan Jackson, az arizonai egyetem két asztrofizikusa további vizsgálatokat folytattak, megállapításaikat pedig a napokban két tanulmányban publikálták.

Kutatók korábban amúgy nem zárták ki annak lehetőségét, hogy az objektum egy üstökös, és most Desch is azt mondja, hogy az Oumuamua sok szempontból egy üstökösre hasonlít, ám rengeteg olyan szempont van, ami kizárja ezt a lehetőséget: példaként említette, hogy a Naprendszerbe lépve az objektumnak alacsonyabb volt a sebessége, holott ha üstökösként több mint egymilliárd éve utazna a csillagközi térben, akkor nagyobb lett volna a sebessége. Az alakja is nagyon más volt, mint egy üstökösnek: utóbbi formáját a kutató egy kozmikus hógolyóhoz hasonlította, míg az Oumuamuáét egy palacsintához.

Korábbi kutatások szerint kondenzált víz segíthette az objektum meghajtását, Desch és Jackson azonban inkább a szilárd nitrogén mellett tették le a voksukat. A mi Naprendszerünkben a Plutót és a Szaturnusz Titan nevű holdját borítja jeges nitrogén. Ha az Oumuamua nagyrészt ebből a fagyott nitrogénból áll, akkor a kutatók szerint elképzelhető, hogy egy Pluto-szerű bolygóról szakadt le egy becsapódás vagy ütközés következtében, ami úgy félmilliárd éve következhetett be. Ráadásul, ha valóban jeges nitrogén alkotja, az magyarázatot adna a szokatlan formájára is: ez esetben ugyanis a kutató szerint a külső réteg elpárolog, a test fokozatosan ellaposodik, pont úgy, mint kézmosás közben a szappan.

A két kutató szerint nincs bizonyíték arra, hogy az Oumuamua földönkívüli technológia lenne, ugyanakkor szerintük természetes, hogy egy Naprendszeren kívüli objektum észlelésekor ez a magyarázat is felvetődik.

Forrás: CNN

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Egy harvardi prof szerint 2017-ben idegenek látogattak meg bennünket

A Harvard egyik legjobb csillagásza új könyvében elénk tárja sok vitát kiváltó elméletét arról, hogy a Naprendszerünket nemrégiben egy távoli csillagrendszerben élő, fejlett földön kívüli civilizáció látogatta meg. A kötet január végén, a világpremierrel egy időben jelenik meg magyarul az Agave gondozásában.

...
Beleolvasó

Mi van akkor, ha az űrben repülő szivar földönkívüli?

Avi Loeb Földönkívüli című könyve rengeteg vitát váltott ki eddig is, de még többet fog ezután, hiszen azt állítja, hogy Naprendszerünket nemrégiben egy távoli csillagrendszerben élő, fejlett földön kívüli civilizáció látogatta meg. A könyv első fejezetét olvashatjátok! 

...
Nagy

Politika, robotok egy megosztott világban – A sci-fi trendjeiről beszélgettünk Jonathan Strahan szerkesztővel

Immár ötödik éve jelentkezik a Gabo a Jonathan Strahan szerkesztésében készült, az év legjobb fantasztikus novelláit tartalmazó válogatással. A szerkesztőt munkamódszeréről, a sci-fi jelenlegi állapotáról, és a világ helyzetéről is kérdeztük.

Kiemeltek
...
Beleolvasó

A Keleti-blokk titkai a demencia homályába vesznek - Olvass bele Pasi Ilmari Jääskeläinen regényébe!

Milyen titkokat rejtegetett a nemzetközi karriert befutó pszichoterapeuta édesanya?

...
Podcast

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

Elérkeztünk Ott Anna szülőségről szóló podcastjának utolsó részéhez: ezúttal Visky András írót kérdeztük.

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

...

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

...

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Simon Mártonnal (Podcast)

Olvass!
...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.