Világszerte egyre többen szánnak időt és pénzt a mentális jóllétükre: a pszichológiai témájú, önsegítő könyvek elárasztják a piacot, és a közösségimédia-felületek szószólói is ontják magukból a tanácsokat. Egy olyan világban azonban, ahol a tudományos háttér nélküli, személyes véleményeket semmi sem különíti el a valóban hasznos útmutatásoktól, igencsak nehéz megtalálni a számunkra megfelelő olvasmányt.
Az önfejlesztő kötetek ma a legkeresettebbek a non-fiction kategóriában, főként a Z generáció és a milleniálok körében.
Csupán az Egyesült Államokban évente több mint 15 ezer ilyen könyv jelenik meg, így nem csoda, ha elveszettnek érezzük magunkat a boltok polcai előtt állva. Joanna Pozzulo pszichológus 5 tippet ajánl, hogy egyszerűbb legyen a választás.
1. Hiteles szerzőt válassz!
Ne feledd: egy könyv megírása még senkit nem minősít szakértőnek! Egyes önsegítő könyvek inkább saját, megélt tapasztalatokon, mintsem kutatásokon alapulnak, és bár a személyes élmények is tanulságosak lehetnek, egyáltalán nem biztos, hogy neked is beválnak majd ugyanazok a praktikák. Olyan szerzőket keress, akik valódi képesítéssel rendelkeznek az adott területen, és ténylegesen elvégezték a megfelelő felméréseket, amelyekre az állításaikat alapozzák.
2. Ne a népszerűség alapján ítélj!
Csak azért, mert egy könyv bestseller vagy a kedvenc sztárod reklámozza, még nem jelenti azt, hogy működik is. Az akadémiai kutatások a publikálás előtt mindig komoly szakértői értékelésen esnek át, ami az önfejlesztő irodalom esetében sajnos nem gyakran történik meg. Ne dőlj be a marketingnek!
3. Nézd meg, milyen polcon van a könyv!
A könyvesboltok különféle módokon szortírozzák a non-fiction könyveket, de ha valós bizonyítékokon alapuló olvasmányt szeretnél, érdemes lehet a tudomány vagy a természet szekcióban keresgélned a wellness vagy a jóllét helyett.
4. Légy nyitott különféle témákra!
Az önfejlesztés sohasem csak az élet egyetlen területére korlátozódik, és közel sem biztos, hogy ott kell keresgélned, ahol elsőre gondolnád. Egyes szakértők szerint a jóllétnek 9 vagy még több dimenziója van, beleértve a fizikai, érzelmi, szociális, intellektuális, spirituális, pénzügyi, környezeti, szakmai és kulturális tényezőket. Az átfogó fejlődés érdekében gondolkodj szélesebb perspektívában!
5. Gondolkodj kritikusan!
Még a tudományosan megalapozott könyvek is tartalmazhatnak ellentmondásos vagy meglepő állításokat. Ha olyasmit olvasol, ami furcsának tűnik, ne habozz utánanézni a forrásoknak! A hiteles kötetek mindig tartalmazzák a hivatkozott tanulmányok listáját, ami nemcsak az ellenőrzés szempontjából lehet hasznos, hanem akkor is, ha tovább kutakodnál a témában.
Ha érdekelnek a non-fiction könyvek, korábbi cikkünkben 7 izgalmas kötetet ajánlottunk.
Fotó: Pexels