Tudtad, hogy régen olimpiai sportág volt a költészet?

Az 1912-es stockholmi olimpiai játékokon először hirdettek győztest tízpróbában. Jim Thorpe könnyedén nyerte a fárasztó versenyszámot, azonban a svéd főváros közönsége nemcsak az atlétikai csarnokban láthatott újdonságot. Emellett az 1912-es olimpián debütált még

az építészet, a szobrászat, a festészet, a zene, valamint az irodalom is.

Fizikai és szellemi kreativitás

Elsőre furcsának tűnhet talán, hogy a sportolókhoz hasonlóan mérjék össze a tudásukat az alkotók, viszont, ha jobban belegondolunk, felismerhetjük, hogy az utóbbiakhoz hasonlóan előadóművészek az előbbiek is.

Pierre de Coubertin bárót, a modern olimpia megalkotóját márpedig roppantul inspirálta, hogy az általa felélesztett játékok keretében egyszerre kapjon teret a fizikai és a szellemi kreativitás.

A sport több, mint gyorsaság és izomerő

Bár az olimpiai eszme felélesztésével Coubertin egy ókori ideált követett, igyekezett nagyon is a saját kora keretei között gondolni újra a négyévente megrendezett játékokat. La Revue Athlétique címmel havi folyóiratot is indított, méghozzá azért, mert abban bízott,

hogy a lap felkelti majd a sportok iránti érdeklődést az olvasók között.

Coubertin rendületlenül hitt abban, hogy a sport több, mint gyorsaság és izomerő. Meggyőződése volt, hogy a test trenírozása a szellem pallérozásában is segít, és úgy gondolta, a játékok ókori előzményeikhez hasonlóan a modern olimpián sem csak a másodpercek és a centiméterek számítanak. Szerinte fontos az eseménysorozat esztétikai és szakrális dimenziója is.

Kitalált aranyérmesek

Ahogy a sportoknak, úgy az olimpia költészeti versenyszámának is megvoltak a maga szabályai. A művészeti zsűri kizárólag korábban nem publikált

és feltétlenül a sporttal kapcsolatos szövegeket fogadott csak el.

A stockholmi irodalmi pályázatra kevesebb mint tíz pályázat érkezett. Köztük az 1900-as olimpián vívásban bronzérmes francia regényíró, Marcel Boulenger, a francia szimbolista, Paul Adam és a svájci drámaíró, René Morax szövegei.

Az aranyérmet azonban nem nekik, hanem két német alkotónak, Georges Hohrodnak és Martin Eschbachnak ítélték oda. A zsűri szerint Óda a sporthoz című művük jóval a mezőny fölé magasodott.

Ez lehet, Hohrod és Eschbach viszont sosem létezett. A „német” párost Pierre de Coubertin találta ki, hogy álnéven részt vehessen az általa szervezett játékokon. Saját szerzőségét a báró csak évekkel később fedte fel, azt viszont nehéz megítélni, mennyire volt sportszerű,

hogy két kieszelt fickó neve mögé bújva elinduljon a saját versenyén az alapító atya.

Az elavult rímek és az utolsó aranyérmes költő

Amint a LitHub cikkéből kiderül, Tony Perrottet történész arra hívja fel a figyelmet, hogy rejtélyes módon számos, az olimpián győztes versnek nyoma veszett. Talán a bírálók süllyesztették mélyre az alkalmi költeményeket? – teszi fel a költői kérdést. Perrottet ugyanis nincs lenyűgözve attól a pár érmes verstől, amit olvasott.

Dorothy Margaret Stuartnak az 1924-es párizsi olimpián ezüstérmes alkotását, A vívók dalát például kissé elavult rímelésű,

leginkább egy Monty Python-szkeccsre hasonló szövegként írja le.

Az 1948-as londoni olimpiai játékokon szerepeltek utoljára művészeti versenyek. Az egy évvel később, Rómában tartott ülésen a Nemzetközi Olimpia Bizottság arra a következtetésre jutott, hogy „nem tűnik többé logikusnak, hogy a profi szerzők a sportolókhoz hasonlóan versenyezzenek és olimpiai érmeket kapjanak”.

A költészet utolsó olimpiai bajnoka a finn Aale Tynni lett.

Forrás: LitHub

Nyitókép: Store Norske Leksikon & Flickr

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

5 kihagyhatatlan könyv az újkori olimpiák legizgalmasabb történeteiről

Az olimpiák nemcsak a másodpercekről, méterekről, pontokról és gólokról szólnak. Ugyanilyen izgalmasak a rekordok mögött megbújó humoros és olykor tragikus történetek.

...
Gyerekirodalom

5 szórakoztató gyerekkönyv az olimpiáról

Kalandok, versenyek, kitartás, győzelem – ez mind az olimpia, melynek kapcsán most 5 izgalmas könyvet ajánlunk a kicsiknek. 

...
Hírek

5 meglepő tény, amit nem tudtál az ókori olimpiákról

Meztelen edzők, női lótulajdonosok és az Akropoliszig tartó, lángoló nádbotos váltófutás. Összegyűjtöttünk néhány érdekességet arról, hogy festett az ókorban az olimpia, és egy könyvet is ajánlunk, amiből további ismereteket szerezhetsz.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A magyar állam adta el Radnóti Miklóst - 10 alig ismert részlet a költő halálához

...
Könyves Magazin

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

Olvass!
...
Beleolvasó

Meztelenül vagy ruhában kacérabb a nő? – Olvass bele Milbacher Róbert: Ködképek az irodalom láthatárán könyvébe!

Milbacher Róbert a magyar irodalmi művekből következtet a szerzők pszichés problémáia.

...
Beleolvasó

Milyen a tökéletes szex? – Olvass bele Emily Nagoski könyvébe

Emily Nagoski  eegyedi nézőpontja új utakat nyit az szexualitás és a vágy megértéséhez. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Milyen, ha a szerelmi történetben te vagy a gonosz harmadik? – Olvass bele Emily Henry új könyvébe!

Léteznek a Hallmark-szerelmi történeteknek károsultjai? Emily Henry megmutatja a romkomok visszáját Könyvek szerelmese című kötetében - most beleolvashatsz!

Polc

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...

Irene Solà, a nők, az ördög, meg a történetekben rejlő erő

...

Tudod, mi a nőgyűlölet lényege? Claire Keegan novellákban mesél róla

...