olvasás, fotó: Unsplash

A Valenciai Egyetem kutatói több mint két tucat, 2000 és 2022 között megjelent, mintegy 470 ezer résztvevő eredményeit vizsgáló tanulmány adatait összegezve arra jutottak, hogy hosszú távon a nyomtatott szövegek olvasása akár hat-nyolcszorosára növeli az emberek szövegértési képességeit ahhoz képest, mint ha digitálisan olvasnának, írja a Guardian.

„A szabadidős digitális olvasás gyakorisága és a szövegértési képességek közötti kapcsolat majdnem nulla”, mondta Ladislao Salmerón, a Valenciai Egyetem professzora, a tanulmány társszerzője. Ennek oka az lehet, hogy „a digitális szövegek nyelvi minősége általában alacsonyabb annál, mint ami a nyomtatott szövegekben hagyományosan megtalálható”. A közösségi médiában megjelenő szövegek például gyakran társalgási jellegűek, nélkülözve az összetett szószerkezeteket és érvelést. Ráadásul,

amikor digitális szöveget olvasunk, ahhoz felszínesebben állunk hozzá, mint a nyomtatotthoz, gyakrabban átsiklunk bizonyos részek fölött,

így a kutató szerint nem merülünk el teljesen benne, vagy nem mindig vesszük észre az összetettebb összefüggéseket egy informatív szövegben.

A Review of Educational Research című folyóiratban közzétett tanulmány azt is megállapította, hogy míg az általános iskolások esetében a digitális olvasás és a szövegértés között negatív kapcsolat áll fenn, addig a középiskolások és az egyetemisták esetében ez a kapcsolat pozitívvá válik. Salmerón szerint ennek az lehet az oka, hogy a kisgyermekek kevésbé tudják kezelni a digitális eszközön való olvasást megzavaró olyan tényezőket, mint például a bejövő üzenetek. Az észlelés szabályozására való képességünk ugyanis csak a serdülőkorban fejlődik ki. Lidia Altamura, a tanulmány társszerzője hangsúlyozta, hogy nem ellenzik a digitális olvasást: „Csupán arról van szó, hogy az eredmények alapján a digitális olvasási szokások kevésbé kifizetődőek, mint a nyomtatott olvasás. Éppen ezért az iskoláknak és az iskolavezetőknek az olvasási tevékenységek ajánlásakor a nyomtatott szövegekre kellene nagyobb hangsúlyt fektetniük, különösen a fiatalabb olvasók esetében”, mondta. A kutatók szerint azoknak a gyerekeknek,

akik gyakran olvasnak digitálisan abban az időszakban, amikor áttérnek az olvasás tanulásáról a tanulás céljából való olvasásra, kevésbé fejlődhet ki a tudományos szókincsük.

Salmerónt és csapatát ugyanakkor meglepte, hogy annak, hogy a közösségi média tartalmait olvassuk vagy olyan ismeretterjesztő weboldalakat, mint például a Wikipedia, valójában nincs különösebb hatása a megértésre. „Arra számítottunk, hogy az utóbbiak sokkal pozitívabb kapcsolatban lesznek a szövegértéssel, de adataink szerint nem ez a helyzet”, tette hozzá. 

Fotó: Thought Catalog / Unsplash

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Hogyan vegyük rá újra a gyerekeket az olvasásra?

A nyári szünet általában a nagy olvasások ideje, de nincs ez mindenkinél így. De mit tehet az a szülő vagy pedagógus, aki azt szeretné, hogy a gyerek ősszel újra visszataláljon az olvasáshoz? Mutatunk néhány tippet és tanácsot.

...
Nagy

Időpazarlás-e az újraolvasás?

Az élet rövid, a könyvek birodalma pedig végtelen, így joggal merül fel, vajon van-e értelme újraolvasni valamit, vagy inkább keressünk új köteteket? 

...
Hírek

Minden harmadik ember az olvasásba menekül, ha rossz napja van

Az emberek harmada a könyvekhez menekül akkor, amikor rossz passzban van. A Publishers Association felmérése úgy találta, hogy az olvasás népszerűbb, mint a moziba járás vagy a közösségi oldalak böngészése, és a tévézés után a második helyen áll.

Hírek
...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

...
Hírek

Öngyilkos merénylők akarták megölni Ferenc pápát három éve 

KERÜLJ KÉPBE ÉS OLVASS!
...
Gyerekirodalom

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel?

...
Gyerekirodalom

Ausztrál őslakos gyerekekkel foglalkozó szervezet nyerte a gyerekirodalmi Nobelt

...
Gyerekirodalom

Burgenlandi gyerekkönyvíró és kanadai illusztrátor kapja idén az Andersen-díjat

...
Gyerekirodalom

Ronja, a rabló vadóc lánya eredetileg Astrid Lindgren tollán kelt életre

...
Gyerekirodalom

A First Lady a Fehér Ház macskájáról ír gyerekkönyvet

...
Gyerekirodalom

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!

2024 LEGJOBB KÖNYVEI
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

...
Nagy

2024 legjobb könyvei 10-1.

...
Nagy

2024 legjobb könyvei 20–11.

...
Nagy

2024 legjobb könyvei 30-21.

...
Nagy

2024 legjobb könyvei 40-31.

...
Nagy

2024 legjobb könyvei 50-41.